خبرگزاري فارس: توضيحات آقاي هاشمي، آيت الله سيستاني را قانع نكرد و حدود نيم ساعت به همين صورت گذشت تا اينكه بنا شد آنان صحبت ها را بطور خصوصي ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار سرويس "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، آقاي هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، اسفندماه سال گذشته، در سفر خانوادگي ـ زيارتي با همراهي 150 نفر عازم كشور عراق شد.
آقاي هاشمي در اين سفر با رئيس جمهور عراق و آيت الله سيستاني ديدار كرد.
روزنامه جمهوري اسلامي كه گفته مي شود مواضع نزديكي به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام دارد، پس از اين سفر، اقدام به انتشار جزئيات آن در چندين گزارش جداگانه كرد.
در شانزدهمين گزارشي كه از سفر آقاي هاشمي در روزنامه مسيح مهاجري منتشر شد، به ديدار او با آيت الله سيستاني اشاره شده كه در آن اين مرجع تقليد شيعيان درباره لزوم تبعيت آقاي هاشمي از رهبر معظم انقلاب اسلامي نكاتي را بيان كرده اند.
در اين گزارش كه با عنوان "با هاشمي رفسنجاني در حياط خلوت سردار قادسيه " و در 9 خرداد ماه امسال منتشر شده، عنوان شده است كه در ابتداي ديدار، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از عملكرد آيت الله سيستاني در عراق تشكر مي كنند.
در ادامه اين گزارش آمده است: "آيت الله سيستاني به رسم همه علما كه خودشان را هيچ كاره مي دانند و به قول معروف شكسته نفسي مي كنند در جواب گفتند : همه كارهاي عراق دست شماست شما بايد ائتلاف را حفظ كنيد من كه كاره اي نيستم و اينجا چيزي دست من نيست اختياردار من نيستم .
آقاي هاشمي رفسنجاني گفتند : بله شما قانونا اختياري نداريد ولي نفوذتان زياد است و مي توانيد كارهاي فوق قانون انجام بدهيد و مردم عراق و مسئولين هم از شما اطاعت مي كنند.
پيدا بود كه آيت الله قصد ندارند به اين بحث تن بدهند و ميخواهند موضوع را عوض كنند. لذا در جواب گفتند : شما اگر خودتان در ايران متحد باشيد همه مشكلات حل خواهد شد.
آقاي هاشمي رفسنجاني گفتند : ما اختلاف نداريم . من و رهبري با هم خيلي خوب هستيم و هيچ مشكلي نداريم . البته گاهي اختلاف نظرهائي پيش مي آيد ولي هر جا نتوانيم حل كنيم من كوتاه مي آيم و از ايشان تبعيت مي كنم .
آيت الله سيستاني گفتند : بله خبر دارم كه شما گفته ايد نظر ايشان برايتان حجت است و تبعيت مي كنيد ولي مصاحبه آقاي زيباكلام باشما را كه خواندم ديدم شما با هم اختلاف زيادي داريد. اين كتاب براي من مهم بود و من آنرا دو بار خواندم .
آقاي هاشمي رفسنجاني گفتند : اينها مهم نيست چون مباحث فكري است . آنچه مهم است اينست كه در عمل ما متحد عمل مي كنيم و به نظر رهبري عمل مي شود.
اين بحث هرچه ادامه پيدا كرد آيت الله قانع نشدند و حدود نيم ساعت به همين مطالب گذشت تا اينكه آقاي افشار مسئول تشريفات از همه حضار خواست دو آيت الله را تنها بگذارند تا صحبت ها را بطور خصوصي ادامه دهند. "
آنچنان كه روايتگر گزارش سفر آقاي هاشمي در ادامه عنوان كرده است، رئيس مجمع تشخيص مصلحت، جزئيات اين ديدار خصوصي و تاكيد آيت‌الله سيستاني بر تبعيت آقاي هاشمي از ولايت فقيه را فاش نكرده است.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۳۰ و ساعت 13:54 |
مرکز امور مناطق آزاد وابسته به ریاست جمهوری براي برگزاري نمايشگاه عكس هدیه تهرانی در کیش، با هديه تهراني قرارداد بست.

به گزارش الف، در این قرارداد، نمایشگاه عكس هاي گرفته شده توسط هدیه تهرانی در موضوع آب، با حمايت مالي دولت نوروز 89 در مناطق آزاد كيش و قشم برپا خواهد شد.

در حمایت مالی جدید دولت از هدیه تهرانی، مركز امور مناطق آزاد حداقل 30ميليون تومان به اين بازيگر مشهور مي پردازد. پيش از اين حمايت مالي 60میلیون تومانی سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از نمايشگاه آبانگان در تهران با اعتراض محافل هنري و سياسي روبرو شده بود چرا كه خانم تهراني عكاس حرفه اي نيست و عكاسان حرفه اي معمولاً از چنين حمايت هايي برخوردار نمي شوند.

خبرنگار الف در پي كسب اطلاع از حمايت مالي جديد دولت از نمايشگاه نوروزي هديه تهراني در كيش از مركز امور مناطق آزاد چهار سوال به شرح زیر پرسيد:

1- رقم دقيق حمايت مالي مركز امور مناطق آزاد از خانم هديه تهراني بابت نمايشگاه آب در نوروز 89 چقدر خواهد بود؟

2- ساير هنرمندان (از جمله عكاسان حرفه اي) چگونه مي توانند از حمايت هاي مالي آن مركز بهره مند شوند ضوابط و شرايط دريافت اين كمك ها و فرايند دسترسي به آنها چيست؟

3- آيا صحت دارد كه آقاي عليرضا سمسارزاده به دليل خودداري از امضاي چك پرداخت به خانم هديه تهراني، از عضويت در هيات مديره منطقه آزاد كيش معلق يا بركنار يا مستعفي شده اند؟

مركزامور مناطق آزاد به هيچكدام از سوالات فوق پاسخ نداد.

مركز امور مناطق آزاد زير نظر كارگروه هماهنگي مناطق آزاد در دولت به رياست اسفنديار رحيم مشايي فعاليت مي كند. رحيم مشايي همچنين مشاور فرهنگي رئيس جمهور و رئيس كميسيون فرهنگي دولت نيز هست.

آذرماه گذشته بازديد غير متعارف مشايي از نمايشگاه عکس هديه تهراني در تهران و اقدام وی در خريد يك تابلوي عکس گرانقیمت از اين نمايشگاه، توجه رسانه ها و محافل سياسي را جلب كرده بود.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۳۰ و ساعت 13:52 |
* تهران امروز

روزنامه تهران امروز در يادداشت خود با عنوان "عبور از غبارآلودگي به سوي شفاف‌سازي "به قلم امير دبيري‌مهر آورده است:‏ به باور بسياري از صاحب‌نظران حوزه فرهنگ و جامعه، ريشه بسياري از معضلات و مشكلات در انحرافات و مباني نادرست فرهنگي است و يكي از اين نادرستي‌ها و انحرافات كه در تاروپود مناسبات اجتماعي ايرانيان ديده مي‌شود نبود شفافيت و صراحت در مواضع و رفتارها در سطوح گوناگون است آنچه كه بسياري از دلسوزان و روشنفكران از آن با عنوان «فقدان صراحت فرهنگي» و «پيچيدگي مذموم شخصيتي» نام مي‌برند. ابهام‌زايي به‌جاي ابهام‌زدايي؛ پنهان كاري و عدم صراحت و شفافيت چنان در فرهنگ ايراني نهادينه است كه برخي از آن نه به‌عنوان يك انحراف و آسيب بلكه به‌عنوان يك ضرورت ياد مي‌كنند. چنانچه در سخني از «استر ذهبك و ذهابك و مذهبك» اين مساله به ميان آمده است يعني اعتقاد؛ مال و رفت‌وآمد يا مسير سفرت را پنهان كن كه ريشه اين توصيه سنتي وجود ناامني در حيات فردي و اجتماعي بود. همين مضمون در شعر «از سه عالم مجنبان تو لب‌ات/ از ذهاب و از ذهب وز مذهب‌ات» نيز تجلي ادبي يافته است. شايد در زماني اين دست توصيه‌ها و رويكردها كارساز بود اما در جهان جديد و در مناسبات امروزين چنين نيست و كنايه‌گويي، مبهم‌گويي و پنهان كاري نه‌تنها نشانه زيركي و هوشياري نيست بلكه رذيلتي اخلاقي و برچسبي مذموم در حوزه عمومي تلقي مي‌شود. اين موضوع وقتي از ساحت توده‌ها و عموم عبور كرده و به سطح نخبگان و كنشگران فعال اجتماعي مي‌رسد اهميت مضاعف مي‌يابد يعني اگربروز اين خصايل از عموم شهروندان ناپسند است از نخبگان يقينا نارواست به‌ويژه در برهه‌هايي از زمان كه فضاي جامعه غبارآلود مي‌شود و مرزها شفافيت خود را از دست مي‌دهند و شناسايي حق از باطل و سره از ناسره و درست از نادرست يا غيرممكن يا بسيار مشكل مي‌شود. در اين برهه‌ها چشم و توجه مردم به ذهن و زبان نخبگان است تا روشنگري كنند و كاركرد روشنفكري و روشنگري خود را ايفا كنند و روشنفكران و روشنگران نيز راهي جز روشن‌گويي ندارند. در اين اوضاع و احوال جاي پريشان فكري و پريشان‌گويي و درصدد لفافه سخن گفتن براي راضي نگه‌داشتن همه اصراف و اكناف نيست بلكه صراحت و شفافيت نه‌تنها يك ضرورت بلكه فضيلتي بزرگ است.

رهبر فرزانه انقلاب ديروز با نگاهي كلان به مسائل كشور كه لازمه مقام رفيع رهبري نظام است به اين آسيب بزرگ و مخرب فرهنگي توجه نشان داده و از ضرورت موضع‌گيري شفاف نخبگان و سياسيون سخن گفتند.

به تعبير ايشان «دشمنان ملت از شفاف بودن فضا ناراحتند؛ فضاى شفاف را برنمي‌تابند و فضاى غبارآلود را مي‌خواهند» زيرا «در فضاى غبارآلود است كه مي‌توانند به مقاصد خودشان نزديك شوند و به حركت ملت ايران ضربه بزنند. فضاى غبارآلود، همان فتنه است. فتنه معنايش اين است كه يك عده‌اى بيايند با ظاهر دوست و باطن دشمن وارد ميدان شوند، فضا را غبارآلود كنند؛ در اين فضاى غبارآلود، دشمن صريح بتواند چهره‌ خودش را پنهان كند، وارد ميدان شود و ضربه بزند.»

وقتي ايشان تاكيد مي‌كنند كه «حرف دو پهلو زدن، از خواص، مطلوب نيست. خواص بايد حرف را روشن بزنند و مطلب را واضح بيان كنند. اين، مخصوص يك گرايش سياسى خاص هم نيست.» چگونه است كه عده‌اي از خواص و نخبگان با گرايش‌هاي گوناگون هنوز ترجيح مي‌دهند سكوت كنند و نظراتشان را شفاف بيان نكنند. به تعبير رهبري «انتظار از خواص اين است كه مرزشان را مشخص كنند، موضع‌شان را مشخص كنند. دوپهلو حرف زدن، كمك كردن به غبارآلودگى فضاست؛ اين كمك به رفع فتنه نيست، اين كمك به شفاف‌سازى نيست. شفاف‌سازى، دشمن دشمن است؛ مانع دشمن است. غبارآلودگى، كمك دشمن است.»

مخاطب اين سخن، رسانه‌ها نيز هستند.

واقعيت اين است كه بايد در اين مسير قرار گرفت و با معيار شفاف‌سازي از ابهامات و مجهولات كاست و برمعلومات و تصريحات افزود. روزنامه تهران‌امروز با همين رويكرد در ماه‌هاي اخير تلاش كرده با صراحت بنويسد و مطالب را با شفافيت بيان كند و دلخوري و رنجش ديگران را در اين راهبرد اصولگرايانه وقعي ننهد. بيانات صريح رهبر معظم انقلاب، همكاران روزنامه را در طي اين مسير در آينده مصمم‌تر كرد و اميدواريم همه نخبگان و گروه‌هاي مرجع و رسانه‌ها با فهم درست و صادقانه پيام مقام معظم رهبري و توجه به مسئوليت سنگيني كه در پيش دارند در روشن‌سازي فضاي عمومي كشور با هدف هموارسازي پيشرفت و آباداني ايران عزيز همه مساعي خود را به‌كار گيرند.

* سياست روز

روزنامه سياست روز در يادداشت روز خود با عنوان "روخواني از نطق‌هاي نخ نما "به قلم قاسم غفوري آورده است:‏ آنجلا مركل صدر‌اعظم آلمان در نشست مشترك با نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي از آمادگي آلمان براي اعمال تحريم‌هاي شديد عليه ايران سخن گفته است. وي در ادامه ادعاهايش، عدم همكاري ايران با آژانس و خودداري ايران به 1+5 را مطرح كرده است. ادعاها و مواضع خانم صدراعظم در قبال ايران در حالي مطرح مي‌شود كه وي پيش از اين نيز با ادعاي دفاع از حقوق بشر و به اصطلاح دموكراسي به دخالت آشكار در امور داخلي ايران پرداخته بود. در بررسي اظهارات مركل كه به صراحت مي‌توان آنها را روخواني از بيانيه‌ها و نطق‌هاي تكراري و نخ‌نما شده سران آمريكا و رژيم صهيونيستي دانست ،چند نكته را مي‌توان مورد بررسي قرار داد.

1ـ خانم مركل در حالي از عدم همكاري ايران با آژانس و نيز عدم پاسخ‌گويي ايران به پيشنهادات 1+5 سخن مي‌گويد كه اولا آژانس بين المللي انرژي اتمي همواره برعدم انحراف ايران از چارچوب‌هاي آژانس اذعان كرده است. ثانيا بررسي پرونده 1+5 در ماه‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه جمهوري اسلامي ايران در ارائه پيشنهادهاي سازنده ،پيش قدم بوده و حتي براي عدم توقف مذاكرات فرصتي يك ماهه را براي پاسخگويي 1+5 در زمينه چگونگي مبادله سوخت 5/3 درصد با سوخت 20 درصد براي استفاده در راكتور پزشكي تهران تعيين كرد. تهران در حالي اين فرصت را براي غرب در نظر گرفت كه براساس NPT توليد سوخت 20 درصد از حقوق ايران مي‌باشد و اين رويكرد ايران عملا فرصت دادن به 1+5 است كه آنها بايد با رويكرد مثبت به آن پاسخ دهند، نه آنكه به تكرار مواضع سوخته تحريم بپردازند. با توجه به اين حقايق مي‌توان گفت كه صدراعظم آلمان نه براساس واقعيت‌هاي موجود بلكه براساس ديدگاه شخصي مغرضانه و بعضا در چارچوب خوشايند صهيونيست‌ها به موضع‌گيري در قبال ايران مي‌پردازد.

البته وي فراموش كرده است كه نشست 1+5 در نيويورك نيز براي اعمال تحريم ايران با شكست مواجه شد لذا سخن گفتن از تحريم آن هم با ادعاي اجماع جهاني امري سوال‌برانگيز و مغاير با حقايق بين‌المللي است.

2ـ خانم صدراعظم در حالي از تحريم سخن مي‌گويد كه به اعتراف دستگاه‌هاي اقتصادي آلمان، اقدام دولت آلمان در مشاركت در تحريم‌هاي غرب عليه ايران موجب حذف ده‌ها هزار شغل در آلمان شده است. جالب آنكه به اعتراف خود آلماني‌ها اين تحريم‌ها تاثير چنداني بر ايران نداشته و در اصل شركت‌ها و حتي دولت آلمان در اين عرصه دچار چالش شده‌اند. در شرايطي كه آلمان با بحران شديد اقتصادي مواجه است و اقتصاد‌دانان اين كشور از عدم بهبود شرايط سخن مي‌گويند، اقدام و حتي اظهارات مقامات برلين مبني بر تحريم ايران، نتيجه‌اي جز تاثير منفي بيشتر بر اقتصاد آلمان نخواهد داشت.

3ـ دولتمردان آلمان از جمله مركل ، در شرايطي به دخالت در امور ايران به بهانه حمايت از حقوق بشر مي‌پردازند و از سوي ديگر از تحريم ايران به دليل به اصطلاح آنها عدم پايبندي به تعهدات و قوانين بين‌الملل سخن مي‌گويند كه در كارنامه آلمان سوالات بسياري وجود دارد كه سران اين كشور هنوز پاسخگوي آن نبوده‌اند.

افزايش محدوديت‌هاي مدني و اجتماعي كه دامنه آن تا شنود مكالمات و ثبت ايميل‌ها و حتي اطلاعات زندگي شخصي افراد گسترش يافته به‌گونه‌اي كه كميسيون حقوق بشر اروپا نيز آن را محكوم كرده، نقض گسترده حقوق مسلمانان و اقليت‌هاي ديني كه سازمان ملل نيز به آن اعتراف دارد، قتل عام با نقشه از پيش طراحي شده غيرنظاميان افغان بدون آنكه پاسخگوي نهادهاي جهاني باشند، اقدام سوال‌برانگيز در برابر گزارش كميته حقيقت‌ياب سازمان ملل در مورد جنگ غزه (گزارش گلدستون) با دادن راي منفي در شوراي حقوق بشر سازمان ملل و مجمع عمومي سازمان ملل،حمايت از جنايات رژيم صهيونيستي در كشتار فلسطيني‌ها در جنگ 22 روزه و نيز كشتار لبناني‌ها در جنگ 33 روزه لبنان، اقدام نژاد پرستانه دولت و رسانه هاي آلمان در پنهان ساختن به قتل رسيدن مروه الشربيني بانوي محجبه مصري در داخل دادگاه آلمان با 18 ضربه چاقو ،اذعان كميسيون تحقيقاتي پارلمان اروپا مبني بر تقلب در انتخابات آلمان با حذف 30حزب با هدف رسيدن احزاب حاكم به قدرت و... تنها بخش‌هاي كوچكي از اقدامات ضد بشري ،اين كشور مدعي حقوق بشر مي‌باشد.

كشوري با اين پرونده سياه كه از سوي نهادهاي حقوق بشر و سازمان ملل تاييد شده، مسلما صلاحيت اظهارنظر در مورد حقوق بشر را ندارد چه رسد به دخالت در امور داخلي ساير كشورها.خانم مركل به جاي دخالت‌هاي به اصطلاح بشر دوستانه در امور داخلي ساير كشورها بهتر است، ابتدا به وضعيت حقوق بشر در داخل آلمان پرداخته و به جاي ادعاي تحريم عليه كشورهاي ديگر، براي حل بحران اقتصادي كشورش كه در وضعيت بحران قرار دارد به چاره‌انديشي بپردازد.

در مجموع در باب عملكردها و مواضع ضد ايراني خانم صدرا اعظم بايد گفت كه اين اظهارات بازي با برگه صهيونيست‌ها و آمريكا و روخواني از روي نطق‌هاي سوخته مي‌باشد كه مسلما دستاوردي براي آلمان به همراه ندارد ،چنانكه در دوره اول صدراعظمي مركل نيز اين مواضع با شكست مواجه شد. بهتر است خانم صدراعظم از توهمات جدا شده و از يك سو به جاي دخالت در امور ساير كشورها به حل بحران هاي داخلي كشورش بپردازد و از سوي ديگر براساس واقعيات به تغيير سياست‌هاي ضد ايراني خود مبادرت ورزد.

* جام جم

روزنامه جام جم در يادداشت خود با عنوان "به انگيزه 29 دي، روز «غزه، نماد مقاومت فلسطين» ،قريباني غريب "به قلم محمدرضا عرفانيان آورده است:‏ باريكه غزه در محاصره است، زمان در آن منطقه به گذشته بازگشته است، آنجا قرن بيست و يكم نيست، قرون وسطي است شايد هم زماني دورتر ، غزه امروز در پرتگاه زمان است، در پايان تمدن بشري و واپسين روزهاي حقوق بشر.

كودكان، زنان، مردان و سالخوردگان فلسطيني در غزه توسط يك رژيم نژادپرست به گروگان گرفته شده‌اند. نبود مواد غذايي، دارو و حتي سوخت در زمستان فضايي بوجود آورده كه يادآور لشكركشي‌هاي قرون وسطايي است.

لشكرياني كه همانند بلا نازل مي‌شدند، تمامي ساكنان شهر را بي هيچ ترحمي به كام مرگ مي‌فرستادند و سرانجام از خود طاعوني به ارمغان مي‌گذاشتند و مي‌گذشتند.

آنچه امروز در غزه قرباني مي‌شود فقط كودكان، سالخوردگان، بيماران، زنان و يا مردان نيستند، بلكه تمامي ارزش‌هاي انساني و دستاورد هزاران سال تاريخ تمدن بشري است كه به مسلخ فرستاده شده است.

شگفت انگيزترين صحنه اين حادثه هم بي رحمي متجاوزان و يا مظلوميت قربانيان نيست بلكه حيرت آور اين‌كه اين رويداد اسفبار در برابر ديدگان جهانيان رخ مي‌دهد و اين در حالي است كه سازمان‌هاي بين‌المللي مدعي همه چيز، هيچ كاري انجام نمي‌دهند و يا نمي‌توانند!

رويدادهاي اخير غزه بيش از گذشته سياست‌هاي دوگانه حاكم بر سازمان‌هاي بين‌المللي را به نمايش گذاشته است. اين‌كه 1.5 ميليون انسان بي‌دفاع را محاصره و آنان را از تمامي حقوق اوليه محروم كنند و هيچ مرجعي حتي بصورت ظاهري و تشريفاتي قادر به مداخله نباشد حقيقتا لكه ننگي بر چهره بشريت است.

محاصره مردم يك شهر با ديوارهاي فولادي آن هم به دست خودي (مصر) و با اشاره بيگانه هم بيشتر به افسانه ‌هاي كهن مي‌ماند ، ولي امروز در غزه اين يك واقعيت است.

اين‌كه پزشكي در غزه نتواند به علت كمبود امكانات و دارو، بيماري با وضعيت وخيم را از مرگ نجات دهد و يا كودكي نورس را، يك افسانه تراژيك نيست بلكه واقعيت تلخي است كه در غزه جريان دارد و به دفعات اتفاق مي‌افتد.

امروز غزه يعني در يك سو مردمي بي دفاع و محروم از همه چيز قراردارند كه از خانه و كاشانه خود رانده شده‌اند و در سوي ديگر ارتشي غاصب و اشغالگر كه مجهز به جديدترين سلاح‌هاي سبك و سنگين روز دنيا به صف‌آرايي پرداخته است.

بي‌گمان آنچه مردم غزه را گران مي‌آيد حملات و سختگيري‌هاي دشمن صهيونيستي نيست بلكه سكوت خويشان و دولتمردان كشورهاي عربي و اسلامي است.

سكوت سران اين كشورها در برابر جنايات رژيم صهيونيستي چون خنجري بر پهلوي مردم غزه فرو رفته است و ضربه آن، صدها بار از ضربات دشمن، جانكاه تر و تلخ تر است.

امروز مردم غزه قريباني هستند غريب.

* رسالت

روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود با عنوان "لحظه شناسي خواص و حسرت توابين " به قلم صالح اسكندري آورده است: 1- مهمترين سرمايه نظام جمهوري اسلامي حمايت هاي مردمي و پشتوانه اجتماعي گسترده اي است كه در مقاطع حساس تاريخي نقش موثر و تعيين كننده اي در معادلات فراروي انقلاب بازي كرده است. روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي بر اين نكته مهم انگشت نهاده، تاكيد فرمودند: “نظامي كه به مردم متكي است، مخالفينش نمي توانند آن را متزلزل كنند.” انتخابات بي سابقه22 خرداد كه منتج به حضور چهل ميليوني ملت ايران پاي صندوق هاي راي شد بار ديگر اين قدرت غيرقابل انكار نظام اسلامي را به رخ دشمنان انقلاب كشيد و نشان داد كه انقلاب اسلامي بعد از گذشت30 سال اينگونه توانايي بسيج حمايت هاي مردمي را دارد. دشمن بعد از اين انتخابات دست به كار شد تا اين سرمايه عظيم را از جيب دولت و ملت ايران بزند. طي چند ماه گذشته تمام تلاش دشمن معطوف به اين نتيجه بود كه حمايت هاي مردم از نظام اسلامي كم شده است!

اين در حالي است كه حمايت مردم از حكومت منوط به ارزيابي مثبت يا منفي مردم از نظام سياسي است. مهمترين شاخص

حمايت هاي اجتماعي در الگوهاي جامعه شناسي سياسي ميزان اعتماد مردم به حاكمان و مشاركت عمومي در سياستگذاري ها و تصميم گيري هاي كلان است.

حوادث چند ماه گذشته نشان داد كه نه تنها توطئه شوم دشمن در ايجاد شكاف بين مردم و نظام موفقيتي پيدا نكرده است بلكه فتنه پس از انتخابات منجر به افزايش آگاهي و بصيرت مردم، ايجاد خودباوري در بين آحاد ملت، اعتماد فزاينده بين مردم و دولت، ... و تقويت ساير شاخصه هاي مشاركت سياسي شده است.

نمود عيني اين بصيرت و اعتماد متقابل بين نظام و مردم حماسه ميليوني نهم دي بود كه محيط داخلي و خارجي را آبستن معادلات جديدي به نفع مردم و نظام نمود. حضور ده ها ميليون ايراني در نهم دي امسال آب سردي بود بر آتش افروخته دشمن. حماسه تاريخي نهم دي يكي از قله هاي افتخار انقلاب اسلامي است كه تمام بافته هاي دشمن را پنبه كرد.

حضور ميليوني ملت ايران در نهم دي كه يادآور حركت خود جوش ملت در23 تير1378 بود حكايت از اوج ارادت قلبي مردم به نظام مقدس اسلامي، ولايت پذيري و ميثاق با آرمان هاي حضرت امام خميني و شهداي انقلاب اسلامي داشت.

2 - ديروز رهبر انقلاب اسلامي شناخت “لحظه و نياز “ و اقدام متناسب با آن را يك خصوصيت و ويژگي بسيار مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: “برخي از اهالي كوفه كه با عنوان “توابين “ چند ماه بعد از حادثه عاشورا قيام كردند و به شهادت رسيدند، به امام حسين (ع) ايمان داشتند و ان شاءالله در نزد خداوند هم ماجور هستند اما آن وظيفه اي را كه بايد عمل مي كردند، انجام ندادند زيرا “لحظه “ و عاشورا را نشناختند.”

لحظه ها تاريخ سازند و تاريخ از مسير لحظه ها مي گذرد. برخي از لحظه ها مسير تاريخ را عوض مي كنند و بعضي ديگر تاريخي مي شوند.

نقش خواص در لحظه ها و لحظه شناسي خواص، سره را از ناسره و صحيح از سقيم را در مسير تصميم گيري جامعه باز مي نماياند. خواص يعني كساني كه در لحظات تاريخي از روي بصيرت تصميم گيري

مي كنند و دلخوش به زنده بادها و مرده بادها نيستند. جامعه عقربه حركت خود را با تصميم گيري هاي خواص تنظيم مي كند.

البته خواص دو دسته اند: خواص طرفدار حق و خواص طرفدار باطل كه در هميشه تاريخ مقابل يكديگر ايستاده اند. خواصي كه در جبهه حق حضور دارند، خود به دو بخش تقسيم مي شوند: خواصي كه در لحظه هاي تاريخي قادرند تصميمات تاريخ ساز بگيرند و در ركاب حسين زمان در كربلاي مكان حاضر شوند و ديگر خواصي كه هواي نفس، دلبستگي به دنيا و يا ترس از دست دادن موقعيت اجتماعي مانع از تصميم گيري آنها در آن لحظه حساس مي شود. البته اين دسته از خواص حق گرا در مقاطع بعدي به آغوش حقيقت باز مي گردند و در زمره توابين خواهند بود اما عاشوراي حسين زمان را از دست داده اند و هيچ كسي مثال عمار ياسر را براي آنها نمي زند. حتي اگر مختار هم باشند، ماجورند اما گوهر آزادگي حر را به حرارت دفاع از ولايت مي دهند نه به سردي غروب غمناك عاشورا.

ادامه دارد...

* كيهان

روزنامه كيهان در يادداشت روز خود با عنوان " مقاومت نمي ميرد ! " به قلم حميد اميدي آورده است: دي ماه سال گذشته رژيم صهيونيستي با حمله وحشيانه به نوار غزه بيش از 1400 فلسطيني كه يك سوم آنان را كودكان تشكيل مي دادند، به شهادت رسانده و بيش از 6000 فلسطيني ديگر را مجروح و شمار بسياري را آواره كرد. در اين جنگ نابرابر كه پس از ماهها محاصره اقتصادي و نظامي غزه صورت گرفت و به بهانه آزادسازي گلعاد شاليط و با هدف اشغال نوار غزه و نابودي جنبش مقاومت حماس به راه افتاده بود، اسرائيل جنايتكار به هيچ كدام از اهداف خود نرسيد و پس از شكستي مفتضحانه، بعد از 22 روز، وادار به عقب نشيني از اين منطقه شد. جنگ 22 روزه در تاريخ مبارزات مردم فلسطين عليه استعمار انگليس و اشغالگري رژيم صهيونيستي، جزو بزرگترين پيروزي ها ثبت شده است.

مردم مظلوم غزه اين روزها سالگرد پيروزي مقاومت عليه چهارمين ارتش مجهز جهان را در حالي جشن مي گيرند كه هنوز در محاصره اقتصادي، غذايي، دارويي و حتي آب به سر برده و در مرز رفح شاهد دسيسه مشترك مبارك و رژيم صهيونيستي در احداث ديوار فولادي هستند.

با آنكه اين روزها ظاهراً آتش بار توپخانه صهيونيستها و هواپيماهاي اسرائيلي در اندازه و حجم جنگ 22روزه گلوله و بمب بر سر مردم بي پناه غزه نمي ريزند، ولي به واسطه استمرار محاصره، به نقل از گزارش بازرسان بين المللي و شاهدان عيني، وضعيت فلسطينيان ساكن اين منطقه نسبت به سال گذشته كه زير آتش و بمب بودند، به مراتب بدتر است.

تازه ترين گزارش عفو بين الملل حاكي است؛ شرايط زندگي در غزه در حدي اسف بار شده كه حتي مردم به آب آشاميدني دسترسي ندارند. كمبود آب در اين منطقه از مرحله بحران عبور كرده است. در چنين شرايطي صهيونيست ها با مصادره منابع آب، نص صريح موافقنامه 1944 اسلو را نقض كرده و در مقابل ميانگين مصرف روزانه آب هر فلسطيني كه 70 ليتر است، صهيونيستها روزانه حداقل به 300 ليتر آب دسترسي دارند!

طبق توافقهاي جهاني از جمله كنوانسيون هاي ژنو، قدرتهاي اشغالگر حق تعرض به منابع آبي سرزمين هاي اشغالي و يا انهدام و محدود كردن دسترسي به آنها را ندارند. با اين حال عفو بين الملل در گزارش خود تصريح مي كند كه «در برخي موارد سربازان اسراييلي براي انهدام مخازن و چاه هاي آب مورد استفاده فلسطينيان اعزام شده اند.» اين گزارش همچنين مي افزايد؛ «كمبود آب براي مصرف فلسطيني ها با اختصاص عرضه سخاوتمندانه آب به شهرك هاي يهودي نشين واقع در كرانه باختري، در حالي تشديد مي شود كه برخي از يهودي هاي ساكن اين شهرك ها از آب آشاميدني سالم براي پر كردن استخرهاي خود استفاده مي كنند.» گفتني است 450 هزار ساكن شهرك هاي يهودي كرانه باختري بيش از 2 ميليون و 300 هزار فلسطيني ساكن اين منطقه آب مصرف مي كنند.

اوضاع مواد غذايي، دارويي و امكانات ابتدايي زندگي در غزه نيز در شرايط بحراني قرار دارد. «ريچارد فالك» گزارشگر ويژه سازمان ملل در ارتباط با وضعيت حقوق بشر در نوار غزه طي يادداشتي كه هم اينك روي سايت اين سازمان قرار دارد، مي نويسد: «اسرائيل به درخواست هاي ديپلماتيك براي برداشتن محاصره غزه توجهي نخواهد كرد و تنها راه، تحريم اقتصادي تل آويو است.يك ميليون و 500هزار فلسطيني ساكن غزه بخاطر تداوم محاصره اين منطقه توسط اسرائيل در شرايط وخيم و بسيار دشواري زندگي مي كنند. قطعاً اسراييل به زبان و لحن ديپلماسي كه او را تشويق به باز كردن گذرگاههاي مرزي مي كند، پاسخي نخواهد داد.»

وضع زندگي در غزه از مرز بحران گذشته است. آژانس كار و امداد براي پناهندگان فلسطيني در خاور دور كه وظيفه امدادرساني به فلسطيني هاي بي پناه را برعهده دارد، در توصيف وضعيت زندگي ساكنان غزه و سطح امكانات و خدمات محلي در گزارشي كه اوايل دي ماه امسال منتشر كرده، آورده است: «غزه به خاطر بمباران هاي گسترده اسرائيل به دوره پارينه سنگي (عصر حجر) هم بازنگشته بلكه به دوره «گل و لاي» سوق داده شده است. اسرائيل پس از گذشت يك سال از تبديل كردن غزه به تلي از خاك، همچنان اجازه نداده تا مصالح ساختماني وارد آن منطقه شود. در نتيجه مردم از سر اجبار با گل و لاي براي خود سرپناه مي سازند.»

گزارش عفو بين الملل و آژانس كار و امداد در حالي منتشر شده كه دو گزارش تكان دهنده ديگر طي ماههاي اخير از وضعيت وخيم فلسطيني ها و جنايات صهيونيستها حكايت مي كند. در گزارش اول «گلدستون» گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل تصريح و تأييد كرده كه اسرائيل در جنگ غزه مرتكب «جنايات جنگي» شده و در گزارش دوم وزارت بهداشت فلسطيني ها اعلام كرده كه به واسطه كاربرد گسترده سلاحهاي ممنوعه شيميايي و راديواكتيويته توسط رژيم صهيونيستي در جنگ 22 روزه، 80 درصد تولدهاي اخير در غزه ناقص الخلقه بوده كه يكي از اثرات ناشي از استفاده ارتش صهيونيستي از بمب هاي فسفر سفيد است.

رژيم اشغالگر، خود به استفاده مكرر و گسترده از فسفر سفيد عليه مردم غزه به منظور هدف قرار دادن شهروندان فلسطيني اعتراف كرده است. «كريستين ساينس مانيتور» از «مدز گيلبرت» پزشك نروژي، گزارش مي كند كه طبق مشاهدات وي اسرائيل بمب هاي فسفر سفيد را برفراز اردوگاههاي پناهندگان غيرنظامي به دفعات منفجر كرده است. طبق گفته اين پزشك كه فرستاده سازمان ديده بان حقوق بشر است، وي قربانيان زيادي را مشاهده كرده كه دچار سوختگي شديد شده و پوست بدن و صورتشان كنده شده بود. بمب فسفري يك تركيب شيميايي است كه ساختمانها را به آتش كشيده و افراد را مي سوزاند. از اين ماده نبايد در مناطقي كه داراي جمعيت انساني است، استفاده شود. اين در حالي است كه باريكه غزه، متراكم ترين جمعيت جهان را در خود جاي داده است.

تمام اين جنايات در حالي اتفاق افتاده كه طبق كنوانسيون ها، پروتكل ها و توافقنامه هايي كه به نوعي «حقوق جنگ» را شامل مي شوند، از جمله كنوانسيون 1899 لاهه و قرارداد بين المللي جلوگيري از كشتار جمعي 1948 ژنو، طرفين درگير مجاز به استفاده از هر گونه سلاحي در جنگ هاي خود نيستند و به كارگيري سلاح هايي كه باعث جراحات شديد مي شود مثل بمب اتمي- فسفري- خوشه اي- شيميايي - ميكروبي و... ممنوع شده است. تعرض از مفاد اين قراردادها مصداق بارز «جنايات جنگي» بوده و مرتكب آن بايد به عنوان جنايتكار جنگي در محاكم قضايي بين المللي و همينطور در كشورهايي كه دادگاههاي آنها خود را صاحب صلاحيت تشخيص مي دهند، محاكمه شوند.

گزارش مجامع و بازرسان بين المللي-خصوصاً گزارش گلدستون- درباره جنگ غزه، موجي از اعتراضات جهاني عليه رژيم صهيونيستي را به دنبال داشته است، به گونه اي كه اكنون برخي نهادها و دادگاهها - حتي در اروپا- پيگير اعلام حكم جنايتكاران جنگي براي سران رژيم صهيونيستي و بازداشت آنها هستند. در انگليس نيز كه غده سرطاني اسرائيل زاده خوي استعماري اين كشور است، حكم بازداشت «ليوني» وزير خارجه سابق صهيونيست ها صادر شد. هر چند اين اقدام بعداً لغو شد، اما نشانه اي از ديدگاه منفي جهاني نسبت به رژيم صهيونيستي حتي در ميان متحدان اين رژيم تلقي مي شود.

اكنون موج تنفر جهاني از اسرائيل جنايتكار در تمامي دنيا راه افتاده و روزي نيست كه كشورها شاهد تظاهرات عليه سران رژيم صهيونيستي نباشند. با اين حال متحد ديرينه و اصلي اسرائيل يعني آمريكا دنبال بقاي اين رژيم و تضمين امنيت و برتري آن در خاورميانه است. واشنگتن درست 11دقيقه پس از آنكه رژيمي به نام «اسرائيل» در سرزمين هاي اشغالي فلسطين اعلام موجوديت كرد، آن را به رسميت شناخت! و از آن لحظه تاكنون از هيچ پشتيباني و حمايتي درباره اسرائيل كوتاهي نكرده است. هيلاري كلينتون، وزير خارجه آمريكا اخيراً در ديدارهاي جداگانه اي با همتايان اردني و مصري خود از عرب ها و فلسطيني ها درخواست كرده كه بدون هيچ قيد و شرطي - بازگشت آوارگان، توقف شهرك سازي ها و ديوار حايل- با مقامهاي رژيم صهيونيستي گفت وگو كنند.

يكسال از جنگ غزه گذشته و اين منطقه همچنان در محاصره و بحران انساني قرار دارد. مردم غزه، مردمي مقاوم اند؛ مقاومتي كه از مرز 60 سالگي خود عبور كرده است. اكنون زنان و مردان و كودكان غزه بيش از 2 سال و نيم است كه در محاصره اقتصادي، غذايي، دارويي و آب به سر مي برند. فاجعه انساني و هولوكاست واقعي در غزه بيداد مي كند، اما اين مردم تصميم گرفته اند كه «ايستاده بميرند».

مقامات آمريكايي و اسرائيلي بارها به صراحت اعتراف كرده اند كه يكي از اهداف اصلي آنها از برپايي فتنه اخير در ايران ، مشغول كردن جمهوري اسلامي به مسائل داخلي و پيشگيري از به كارگيري اقتدار بين المللي و منطقه اي ايران در حمايت از فلسطين است. اكنون بار ديگر شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران»! سران فتنه و حاميان آنها را مورد توجه قرار دهيد. آيا آمريكا و اسرائيل حق ندارند از شكست مفتضحانه سران فتنه عصباني و وحشت زده باشند؟!

* جمهوري اسلامي

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله امروز خود با عنوان "همه در يك صف هستيم " آورده است: اين روزها انتشار دو نشريه يا شايد بهتر است گفته شود يك نشريه با دو عنوان كه با اقدام به دسته بندي هاي كاذب در ميان نيروهاي انقلاب تلاش كرده آنان را در دو قطب مقابل يكديگر قرار دهد و چنين وانمود كند كه عده اي از آنها طرفدار رهبري هستند و عده اي در مقابل رهبري قرار دارند از خبرهاي مطرح است . هرچند مقامات مسئول اين دو نشريه را توقيف كرده اند لكن پيامدهاي آنچه منتشر شده از يكطرف و جريان شناسي چنين تفكر خطرناكي از طرف ديگر از اهميت ويژه اي برخوردارند كه نبايد از آنها غافل شد. بنابراين اين رويداد را بايد از دو منظر پيگيري و كالبدشكالي كرد; يكي پيامدها و ديگري جريان شناسي ريشه اي .

در بخش پيامدها نمي توان رسوباتي را كه اين قبيل اقدامات در ذهن ها و قلب هاي جوانان و افرادي كه اطلاعات كافي درباره مسائل انقلاب ندارند بر جاي مي گذارند ناديده گرفت . اين صف بندي هاي كاذب اگر با روشنگري هاي گسترده مواجه نشوند و افراد صاحب نفوذ به شفاف سازي نپردازند تاثير خود را مي گذارد و عده اي كه تحليل درستي از مسائل ندارند و از ترفندهاي دشمنان بي خبرند به اين باور غلط مي رسند كه واقعا چنين صف بندي هائي وجود دارد. اگر چنين باوري به ذهن هاي ساده انديش راه پيدا كند مرحله جديدي از روياروئي آغاز خواهد شد و بدبيني ها و جدال هاي بي حاصل اما تفرقه انگيز به راه خواهند افتاد و جامعه به نقطه قطب بندي هاي خطرناك خواهد رسيد پديده اي كه همچون سم مهلك به جان وحدت جامعه مي افتد و اساس همبستگي ملي و ديني را هدف قرار مي دهد.

زيان ديگر خوراكي است كه اين صف بندي هاي كاذب به رسانه هاي دشمنان ملت ايران مي دهد. دستگاه هاي تبليغاتي استكباري قبل از آنكه چنين خوراك آماده اي از درون جامعه ما به دست بياورند خودشان با فرضيه تراشي هاي حرفه اي تلاش مي كنند چنين القا نمايند كه انقلاب و جامعه ايراني دچار چند دستگي است . حال اگر از درون اين جامعه آنهم از ميان كساني كه مهر حمايت از ولايت فقيه بر پيشاني خود زده اند نشرياتي ظهور يابند و چنين صف بندي هائي را با عكس و تفصيلات و مقالات زهرآگين منتشر نمايند تصور كنيد چه جشني در بنگاه هاي خبرپراكني بي . بي . سي و صداي آمريكا و راديو رژيم صهيونيستي و بقيه رسانه هاي بيگانه برپا خواهد شد و چه خوراك مفصلي براي تبليغات عليه انقلاب و نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران عايد آنها خواهد شد كه تا مدت ها آنها را از تلاش براي پيدا كردن مستمسك بي نياز مي كند و اين امكان را براي آنها فراهم مي سازد كه با استناد به منابع داخلي هرچه مي خواهند عليه اين انقلاب و نظام و اين كشور و ملت سمپاشي كنند.

از اينها آزاردهنده تر زمين ماندن توصيه هاي اكيد رهبري است كه همواره به تلاش براي وحدت و خودداري از تخريب همديگر به ويژه حفظ حرمت چهره هاي نظام سفارش اكيد مي كنند و متاسفانه گوش كساني كه بيش از ديگران سنگ پيروي از رهبري را به سينه مي زنند بدهكار اين توصيه ها و سفارش ها نيست و هر روز به نوعي بر طبل جنگ و تفرقه و تخريب مي كوبند. نه فقط اين جماعت مدعي بلكه همه بايد به توصيه هاي رهبر معظم انقلاب عمل نمايند و در شرايط كنوني كشور كه دشمنان با تمام وجود درصدد بهره برداري هاي سياسي به نفع خود هستند از همه امكانات براي خنثي كردن توطئه هاي تفرقه افكنانه و نزديك ساختن دل ها به يكديگر و همگان را زير پرچم نظام جمهوري اسلامي گردهم آوردن بكار بگيرند. در شرايط كنوني حتي كوچكترين خطائي كه موجب تفرقه يا وانمود كردن تفرقه باشد قابل بخشش نيست و هيچكس نبايد به خود اجازه بدهد به تنور صف بندي ها هيزم بريزد.

در بخش جريان شناسي نكته اساسي اينست كه بايد ريشه هاي چنين تحركات خطرناكي را شناسائي و نابود كرد. توقيف نشرياتي كه اقدام به صف بندي هاي كاذب مي كنند در عين حال كه لازم است فقط برخورد با معلول است بايد با علت برخورد كرد تا ريشه اين شجره خبيثه خشكانده شود.

اين نشريات به كجا وابسته هستند از كدام منبع تغذيه مي شوند از كجا و چه كساني خط مي گيرند با كدام پشتوانه اين چنين جسورانه به هر كس و هر چيز مي تازند و از تخريب و تفرقه انگيزي و بي حرمتي و تهمت و هر كار ديگري كه جامعه را دچار نگراني و ترديد و صف بندي كند ابائي ندارند روزنامه نگاري كه فحش دادن و تهمت و تخريب نيست اين جريان چه هدفي را دنبال مي كند

اينها سئوالهاي سختي نيستند كه پيدا كردن جواب هاي آنها غيرممكن باشد. پاسخ بسياري از اين سئوالها روشن است و اگر سئوالي وجود داشته باشد كه هنوز بي پاسخ مانده است براي دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي كشور كه بحمدالله از استحكام و قدرت خوبي برخوردارند روشن كردن آنها بسيار آسان است .

كافي است به اين نكته ذره اي انديشه كنيم كه چرا هر وقت اندك تلاشي براي نزديك ساختن دلها صورت مي گيرد صدائي از جائي بلند ميشود و يا قلمي به حركت در مي آيد كه آن تلاش را خنثي كند و تا مدتي فضاي جامعه را غبارآلود نگهدارد آيا اين يك امر طبيعي است يا حساب شده و دقيق و هدفمند است

كمترين دليل بر حساب شده و دقيق و هدفمند بودن اين حركت اينست كه همواره درست در زماني رخ مي دهد كه اميدهائي براي حل اختلافات رخ مي نمايد. اين كافي است كه نشان دهد اين جريان مرموز ماموريت دارد فضا را همواره غبارآلود نگهدارد تا بتواند اهداف و منافع خود را تامين كند. راستي اهداف و منافعي كه فقط در فضاي غبارآلود مي توان به جستجوي آنها پرداخت چگونه مي توانند باشند و چه كساني مي توانند در جستجوي چنين اهداف و منافعي باشند

برخلاف صف بندي هاي كاذبي كه اين جريان مرموز تلاش مي كند بوجود بياورد واقعيت اينست كه همه نيروهاي انقلاب از همه اقشار و عموم ملت ايران در صف واحد و پشت سر رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي قرار دارند. برخلاف آنچه بدخواهان درصدد هستند القا كنند همه بزرگان انقلابي از آيت الله هاشمي رفسنجاني گرفته تا كساني كه توسط اين جريان مرموز ياران ايشان دانسته شده اند همگي ياران رهبر معظم انقلاب هستند و براي پيشبرد آرمان هاي انقلاب و تقويت نظام مقدس جمهوري اسلامي آماده هر نوع فداكاري هستند. دشمنان هر چند ميخواهند جامعه را دو قطبي كنند ولي هوشياري نيروهاي انقلاب اجازه چنين كاري را به آنها نخواهد داد.

* مردمسالاري

روزنامه مردمسالاري در يادداشت روز خود با عنوان "نگراني براي اجراي يك لايحه "به قلم مهدي عباسي آورده است: سال 88 در حال پايان يافتن است و اصولا تصميمات اجرايي به خصوص در حوزه اقتصاد براي سال 89، در همين روزهاي پاياني گرفته مي شود. اما، در حالي اين روزها سپري مي شود كه هنوز بودجه 89 به مجلس نرفته است. برنامه توسعه چهارم پايان يافته و برنامه توسعه پنجم هنوز بررسي نشده و اجراي لايحه هدفمند كردن يارانه ها نيز، با ابهاماتي همراه است.

با اين تفاسير نمي توان نسبت به اوضاع اقتصادي كشور در سال آينده نگراني نداشت كما اينكه بايد به ابهامات موجود در فضاي اقتصادي پاسخ داده شود.

اگر از كم بودن زمان براي بررسي لايحه بودجه 89 و برنامه توسعه پنجم عبور كنيم، كه خود نيز موضوعات مهمي هستند، اختلافات مبنايي در دولت در خصوص نحوه اجراي لايحه هدفمند كردن يارانه ها، حكايت از آن دارد كه گويا دولتمردان هنوز به تصميم مشخصي در اين خصوص نرسيده اند.

لايحه اي كه به صورت مستقيم با زندگي همه مردم گره خورده است و كوچكترين اشتباه و ورود به ميدان آزمون و خطا، عملا تبعاتي به همراه خواهد داشت كه به سادگي جبران پذير نخواهد بود.

دولت مي بايست تصويري واقعي از آنچه كه مي خواهد اجرا كند، در اختيار داشته باشد. اما گويا اينگونه نيست و اعلام اين جمله كه «مشكلات اين لايحه در اجرا مشخص مي شود» از سوي برخي دولتي ها حكايت از آن دارد كه بايد نسبت به اجراي آن كمي تا قسمتي نگران بود.

اما، چالش ابتدايي در اجراي اين لايحه به تعداد دريافت كنندگان يارانه نقدي مربوط خواهد شد. سخنگوي طرح تحول اقتصادي اعلام كرد: «آنچه در كار گروه طرح تحول اقتصادي به تصويب رسيده است و دولت براساس آن عمل خواهد كرد آن است كه 50 ميليون نفر، معادل 70 درصد جمعيت كشور تحت پوشش پرداخت نقدي در چارچوب هدفمند كردن يارانه ها قرار خواهند گرفت.» اين در حالي است كه معاون پارلماني رئيس جمهور اعلام مي كند: «با مصوبه مجلس و كار مشترك دولت و مجلس، يارانه هاي قيمتي تبديل به يارانه هاي نقدي و در واقع جايگزين مي شود، با توجه به مصوبه مجلس نيز همه مردم مشمول يارانه ها هستند و هيچ دهكي از يارانه ها حذف نمي شود و صددرصد مردم در قالب سه خوشه موردنظر هستند.»

با اين تفاسير، اين اختلاف ديدگاه يعني پرداخت به 70 درصد يا صددرصد، چگونه حل خواهد شد؟

همانطور كه مشاهده شد، منابع خبري اين دو نحوه پرداخت، يكي سخنگوي طرح تحول و ديگري معاون احمدي نژاد هستند. اما، از ديگر نگراني هاي جدي در خصوص اجراي لايحه هدفمند كردن يارانه ها، تورم ناشي از اين اقدام است.

آيا دولت پيش بيني لازم براي كنترل اين تورم را كرده است؟ چه ضمانتي از سوي دولت وجود دارد كه تورم ناشي از آزادسازي قيمت ها، موقتي باشد؟ اگر در اجرا مشكلات پديد آيد و افزايش تورم به تورمي پايدار تبديل شود، چه كسي پاسخگوي فشار اقتصادي به مردم خواهد بود؟

رئيس كل بانك مركزي روز گذشته و در حالي كه هنوز اين لايحه اجرا نشده، اعلام كرد كه «با هدفمند كردن يارانه ها و تورم حاصل از آن ما ديگر نمي توانيم معجزه كنيم». پس چه ضمانتي براي رسيدن به نتايج مطلوب در پي اجراي اين لايحه وجود دارد؟

اي كاش سخنگوي جديد دولت، در اظهاراتش چه با حضور خبرنگاران و چه با مكانيزم جديد يعني بدون حضور نمايندگان رسانه ها، به سوالات مربوط به تبعات اجراي هدفمند كردن يارانه ها، پاسخ دهد. اگر ايشان آمادگي داشته باشند دهها پرسش در زمينه نحوه اجرايي كردن لا يحه مذكور وجود دارد كه با پاسخ منطقي مسوولا ن ذي ربط امنيت رواني براي مردم حاصل خواهد شد و آنگاه نبايد چندان نگران اجراي لا يحه بود.

* جوان

روزنامه جوان در يادداشت امروز خود با عنوان "لحظه‌شناسي " به قلم جعفر تكبيري آورده است:

رهبر معظم انقلاب در بيانات ديروز خود در حالي از شناخت لحظه‌ها سخن به ميان آوردند كه ضعف موضع‌گيري به‌هنگام توسط برخي خواص در قبال وقايع اخير بسيار مشهود بود.

ايشان با اين جمله كه «شناخت موقعيت، و حضور در لحظه مناسب و مورد نياز، اساس همه كارها است» پيامي را به برخي خواص منتقل كردند تا از اين طريق به اطلاع آنها برسانند كه يكي از ضرورت‌هاي بصيرت، شناخت موقعيت و سپس عمل كردن صحيح از طريق اين شناخت است چراكه موضع‌گيري به موقع در قبال وقايع فتنه‌گون، در روشن‌سازي فضاي جامعه و درگير نشدن مردم در اين فتنه‌ها بسيار مؤثر است. با آغاز فتنه در جامعه و در آميخته شدن حق و باطل، نگاه افراد درگير در واقعه، به سمت خواص جامعه معطوف مي‌شود تا حركات خود را بر اساس مواضع آنها تنظيم و حق و باطل خويش را از همين طريق بشناسند. از اين رو است كه ضرورت موضع گيري به هنگام در قبال اين وقايع امري لازم است كه رهبر انقلاب به روشني به آن اشاره مي‌كنند.

ايشان همچنين در همين سخنان از حضور در لحظه مناسب نيز سخن مي‌گويند تا عناصر تكامل بصيرت در يك فرد را به صورت پازلي در كنار يكديگر قرار دهند. چراكه موضع گيري به موقع بدون حضور در لحظه مناسب امري ابتر است و امكان اجرا و عملياتي شدن آن وجود ندارد. رهبر انقلاب با ذكر تمامي اين نكات به تقدير از ملت ايران براي حضور به لحظه در راهپيمايي 9 دي مي‌پردازند تا به برخي خواص گوشزد كنند كه مردم در زمينه بصيرت در حال پيشي گرفتن از اين به ظاهر خواص هستند.

البته رهبر انقلاب با طرح موضوع توابين و شهادت آنها پس از واقعه عاشورا همچنان دروازه انقلاب را براي بازگشت اين خواص و حاميان آنها به دامان نظام بازگذاشتند تا بگويند كساني كه از راه رفته خود باز مي‌گردند، انسان‌هاي بدي نيستند و امكان‌پذيرش آنها در همه حال وجود دارد اما مراتب شخصيتي آنها با كساني كه در ابتدا با درك وجوه فتنه نه تنها وارد آن نشدند بلكه به مبارزه با اين پديده پرداختند، متفاوت است چراكه به وظايف خود عمل نكرده و لحظه را به خوبي نشناخته‌اند.

در كنار تمامي اينها، رهبر انقلاب در همين سخنان نهيبي نيز به برخي خواص كه با رفتار دوگانه خود ژست‌هاي انقلابي مي‌گيرند اما در مسيري غير از خط انقلاب حركت مي‌كنند، وارد كردند تا حساب آنها را نيز در كنار حساب افرادي قرار دهند كه با عدم درك درست لحظه‌ها در مسيري خلاف در حال حركت هستند.

بي شك آن چيز كه در سخنان ديروز مقام معظم رهبري قابل برداشت بود، رفتار مهرورزانه و توام با اخطار براي تمامي كساني بود كه اين روزها با سكوت خويش و يا اظهارات دوپهلوي خود، سعي در بيگناه نشان‌دادن خويش در بروز اين وقايع دارند تا از اين طريق ضمن حفظ آبرويي كه از طريق انقلاب و نظام كسب كرده‌اند، خود را فردي روشنفكر معرفي كنند. روشنفكري كه در فضاي غبار آلود دشمن‌ساز مشغول قدم‌زدن است.

* قدس

روزنامه قدس در سرمقاله روز خود با عنوان "شفافيت ، بصيرت افزايي و لحظه شناسي "به قلم غلامرضا قلندريان آورده است:‏ حضرت آيةا... خامنه اي رهبر فرزانه انقلاب روز گذشته در ديدار مسؤولان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و رؤساي ستادهاي دهه فجر سراسر كشور، تأكيد كردند: در دوران فتنه و غبارآلود بودن فضا، وظيفه همه بويژه خواص، موضعگيري شفاف و پرهيز از سخنان و مواضع دو پهلو است.

شفاف سازي، دشمنِ دشمن و غبارآلودگي كمك به دشمن است و اين، يك شاخص و معيار براي عملكرد همه افراد و جريانهاست.

ناكامي دشمن در عرصه نبرد سخت، آنها را مصمم نمود با تغيير جبهه جنگ، راهبرد نرم افزارانه را به عنوان آلترناتيو برخورد قهري در دستور كار قرار دهند كه امروزه تعريف جنگ نرم در اين راستا قابل ارزيابي مي باشد.

پر واضح است، در حوزه تهاجم نرم، مؤلفه ها، ملزومات و ابزارهاي كاربردي كاملاً متفاوت از صحنه نبرد سخت افزاري است؛ لذا ساز و كار مقابله نيز قطعاً بايد بر همان اساس تدوين و طراحي گردد.

در عرصه ياد شده همگان بر اين موضوع اتفاق نظر دارند كه ارتقاي سطح بصيرت براي مقابله با دشمن مهمترين ابزار است، به نحوي كه مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي دفتر رهبري، كاركنان سپاه ولي امر و خانواده هايشان در تاريخ 1388/5/5 فرمودند : «اگر من بخواهم يك توصيه به شما بكنم، آن توصيه اين خواهد بود كه بصيرت خودتان را زياد كنيد؛ بلاهايي كه بر ملتها وارد مي شود، در بسياري از موارد بر اثر بي بصيرتي است.»

قرآن كريم نيز در سوره انعام آيه 122 در مقايسه ميان واجدين و فاقدين بصيرت مي فرمايد: «آيا كسي كه مرده [دل] بود و زنده اش گردانيديم و براي او نوري پديد آورديم تا در پرتو آن، در ميان مردم راه برود، چون كسي است كه گويي گرفتار در تاريكيهاست و از آن بيرون آمدني نيست؟ اين گونه براي كافران آن چه انجام مي دادند، زينت داده شده است.»

حضرت علي(ع) مي فرمايند: «انسان بي بصيرت ممكن است با اين تصور كه راه حق، اين راه است خودش به دست خود، گمراهان را بر خود مسلط گرداند. اين مصيبت خيلي بزرگ است كه انساني با تصور حركت در مسير حق به دليل بي بصيرتي در مسير باطل حركت كند و متوجه نباشد.»

ايجاد فتنه يكي از مهمترين ابزارهاي تأثيرگذار در جامعه است كه دشمن با بهره گيري از اين شگرد تلاش مي كند با غبارآلود كردن جامعه، مطامع نامشروع خود را با هزينه كمتري پيگيري كند.

در اين شرايط، تزريق بصيرت و بصيرت افزايي در افكار عمومي مي تواند به عنوان بهترين داروي نجات بخش تلقي گردد كه اين مهم وظيفه همگاني است، البته نخبگان و خواص در اين حوزه بيش از ديگران مسؤوليت دارند.

سكوت خواص و عدم شناخت موقعيت و زمان، يكي از آسيبهايي است كه عناصر تأثيرگذار جامعه را از جهت گيري بهنگام باز مي دارد و آنها يا دچار سكوت مي شوند و يا با موضعگيريهاي ناصواب و عاري از شفافيت، به تعميق شرايط فتنه كمك مي كنند.

رهبر انقلاب اسلامي شناخت «لحظه و نياز» و اقدام متناسب با آن را يك خصوصيت و ويژگي بسيار مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: برخي از اهالي كوفه كه با عنوان «توابين» چند ماه بعد از حادثه عاشورا قيام كردند و به شهادت رسيدند، به امام حسين(ع) ايمان داشتند و انشاءا... در نزد خداوند هم مأجور هستند، اما آن وظيفه اي را كه بايد عمل مي كردند، انجام ندادند زيرا «لحظه» و عاشورا را نشناختند.

خواص اگر به دنيا دل سپردند و مقهور زر و زيور و وابستگيهاي مادي از قبيل حب مقام، شهوت، اسم و شهرت شدند، قطعا نمي توانند در انجام وظيفه سنگين خويش ايفاي نقش كنند و همين موضوع از آفات خواص دوران اميرالمؤمنين(ع) بود كه استمرار اين رفتار واقعه كربلا را رقم زد.

خلق حماسه تاريخي 9 ديماه سال جاري و 23 تيرماه 1378 از رخدادهاي متعارف در مناسبتهاي گوناگون مانند 22 بهمن ماه كه هر ساله مردم به صحنه مي آيند، كاملاً متفاوت بود. اين حماسه ماندگار زمان شناسي و به هنگام بودن مردم را به نمايش گذاشت كه در دفاع از آرمانها و گفتمان انقلاب اسلامي و حمايت از ولايت فقيه به عرصه آمدند تا دشمن را از جنگ رواني و تبليغات مسمومش نااميد نمايند.

بدون ترديد، خواص با موضعگيري صريح، اتخاذ مشي شفاف و با اظهارنظر و روشنگريهاي بهنگام خويش ثابت نموده و مي نمايند كه در تحليل رخدادهاي پس از انتخابات، مرز آنها از كساني كه با ايراد سخنان دشمن شاد كن بيگانگان را در جوسازي عليه جمهوري اسلامي جسور نموده اند، جدا مي باشد و مي توانند با اظهارنظر متناسب با زمان، نه تنها در بصيرت افزايي جامعه ايفاي نقش كنند، بلكه در صف حاميان جدي و قاطع ولايت فقيه قرار گيرند.

بنابراين، خواص و نخبگان، شرايط فتنه و عرصه سياسي كشور پس ازانتخابات را مي بينند كه چگونه آمريكا و انگليس از جريانهايي كه انقلاب را تهديد مي كند، حمايت مي كنند. منافقين كه عملكرد آنها بر كسي پوشيده نيست، اكنون بطور مكرر با صدور بيانيه از چه جرياني حمايت مي كنند؟ بازماندگان شاه سابق مانند رضا و اشرف پهلوي و مزدوران دوران ستم شاهي در اين دوران فتنه، كه احساس مي كنند آفتاب به تن شان خورده، بيانيه مي دهند و تلويحاً يا بصراحت به نفع يكي از طرفين غائله اخير، اعلام موضع مي كنند. تلويزيونهاي لس آنجلسي و ديگر ماهواره هاي بيگانه و افراد فاسد و فراري چگونه با تحليلهاي جهت دار وضعيت نظام را بحراني جلوه مي دهند.

اكنون زمان آن فرا رسيده است كه خواص سكوت را بشكنند و براي ابراز مخالفت با دشمنان قسم خورده انقلاب اعلام هويت نمايند.

* دنياي اقتصاد

روزنامه دنياي اقتصاد در سرمقاله خود با عنوان "بانك‌ها را بود آيا كه عياري گيرند؟ " به قلم احمديزدان‌پناه آورده است:‏ بانك به عنوان يك واسطه‌گر مالي در تعريف امروزي خود بر حول دو محور «خلق ارزش» و «مديريت ريسك» بايد فعال باشد،

آيا خصوصي‌سازي واقعي آنها مي‌تواند اين دو رسالت را عملي نمايد؟ به جز چند مورد كه در مراكز بحران اخير مالي جهان شاهد دولتي شدن بانك‌ها بوديم، موج خصوصي‌سازي آنها با دلايل و انگيزه‌هايي چون: وجود «سركوب مالي»، بسط و توسعه نظام بانكي، تفاوت معني‌دار نرخ سود بانك‌ها و نرخ تسهيلات (اسپرد) و نقش كمرنگ بانك‌ها در نشاط بخشيدن به محيط كسب و كار و توليد و اشتغال به طور وسيع مطرح شده است. مطالعات تجربي نشانگر آنند بانك‌هاي دولتي زيان‌هاي انبوه به بار مي‌آورند كه در نهايت بار مالي سنگين را بر دوش اقتصادهاي ملي وارد مي‌سازند. مشكلاتي كه بيشتر از ذات دولتي بودن آنها ناشي مي‌شود و لذا خصوصي‌سازي واقعي و شفاف و هدفمند و با سرعت مطمئنه مي‌تواند و بايد چاره‌ساز باشد. نتايج تحقيقات گوياي آن است كه در بسياري از كشورها كه بانك‌ها در سلطه مالكيت و مديريت دولتي هستند در بحران‌هاي مالي، بانك‌ها نقش‌آفريني ويژه دارند، چرا كه نزديك‌بيني‌هاي بنگاه‌هاي مالي، ‌موجب انحراف آنها از اصل بانكداري مي‌شود و اين امر هزينه‌هاي سنگين بر اقتصاد و جامعه تحميل مي‌كند. برخي اقتصادها مثل مجارستان، آرژانتين و مكزيك مجبور شده‌اند براي اين زيان‌ها از منابع كمياب سرمايه‌اي خود تزريق نمايند. بانك‌هاي دولتي در كل منابع كمياب سرمايه‌ را در گزينه‌هاي با بهره‌وري پايين تخصيص مي‌دهند. آنها انگيزه لازم را براي كارآمدي «وام‌دهي» و حداقل‌سازي هزينه‌ عملياتي ندارند. در محيطي غيررقابتي فعاليت دارند و اغلب زيان مالي آنها را دولت‌ها پوشش مي‌دهند و از بسته شدن آنها و ورشكستگي آنها با حمايت‌هاي خود ممانعت مي‌كنند. شايد بدين دليل كه آنقدر بزرگند كه نبايد سقوط كنند!گاهي براي عايق‌سازي نفوذهاي سياسي از بانك‌ها لازم مي‌آيد خصوصي‌سازي با معيارهاي علمي و عملي آنها صورت پذيرد كه در اين حالت، خصوصي‌سازي مي‌تواند و بايد در جهت بهبود عملكرد آنها مقبوليت درون سازماني و برون‌سازماني يابد.اين مهم چگونه تحقق مي‌يابد؟ با جلوگيري از دولتي بودن آنها! با همه اين اوصاف، عيار متفاوت سنجش بانك‌ها با بنگاه‌هاي ديگر بايد در سه مرحله قبل از خصوصي‌سازي، هنگام خصوصي‌سازي و سرانجام پس از خصوصي‌سازي به دقت لحاظ شود.

اين به خصوص در كشورهايي كه بانكداري دولتي سابقه طولاني دارد و نظام مالي كشور «بانك محور» است و بانك‌ها در تجهيز پس‌اندازهاي مردم نقش «راهبردي» دارند. زمان عرضه سهام بانك‌ها، كم و كيف بازار سهام و عوامل حياتي ديگر بايد براي بالا بردن ضريب موفقيت خصوصي‌سازي مدنظر باشند. چرا كه تحقيقات خصوصي‌سازي بانك‌ها در كشورهاي در حال توسعه و در حال گذر از اقتصاد دولتي به اقتصاد بازار نشان مي‌دهند كه عدم دقت‌ها در اين زمينه «سوددهي» بانك‌ها را پس از خصوصي‌ شدن به عنوان يك بانك نه موسسه خيريه! از اهداف مورد انتظار و از پيش تعيين شده منحرف كرده است و رفع تسلط دولت نتوانسته كارايي عملياتي و اهرم‌هاي مالي و تركيب درآمدهاي بانك را به خصوص در حوزه درآمدهاي غيربهره‌اي بهبود بخشد.

پس از خصوصي‌سازي دخالت‌هاي مديريتي و مقرراتي غيرلازم مي‌تواند بانك‌ خصوصي شده را از ارائه خدمات يك بانك كارا و با قيمت رقابتي محروم نمايد. نماگرهاي كارآيي بانك و سوددهي و مديريت نقدينگي و توانايي مالي آن بايد توسط تحليلگران مستقل و آگاه براي خريداران گذشته، حال و آينده بالقوه سهام بانك تحليل شوند. همچنين معيارهايي چون، نسبت‌هاي سنجش خط مشي‌هاي احتياطي، نسبت كفايت سرمايه، كيفيت دارايي‌ها، سلامت و صلاحيت مديريت‌ها، عايدات (قابليت سوددهي)، كم و كيف نقدينگي و مديريت نقدينگي آن و سرانجام حساسيت آن بانك در مقابل «ريسك بازار» بايد به بهترين شكل براي مردم اطلاع‌رساني شود.

* گسترش صنعت

روزنامه گسترش صنعت در سرمقاله خود با عنوان "تهران سايه ندارد " آورده است:‏

رئيس‌جمهوري در مراسمي با عنوان «هواي پاك، آسمان آبي» گفت: «من از كساني كه مي‌توانند به شهرهاي ديگر براي زندگي بروند استدعا دارم كه اين كار را بكنند، تهران با جمعيت 10 ميليوني نمي‌تواند نفس بكشد...».

رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست نيز اطلاع داد كه «سهم هر شهروند تهراني در روز 800 گرم آلاينده است». اين در حالي است كه كارشناسان، ميزان خسارت اقتصادي ناشي از آلودگي هوا در تهران را روزانه تا 20 ميليارد دلار تخمين زده‌اند. 75 تا 85 درصد آلودگي هواي تهران را گاز مونواكسيدكربن تشكيل مي‌دهد كه تركيب آن با خون موجب اختلال در اكسيژن‌رساني به بدن شده و در صورت افزايش غلظت اين ماده سمي حتي منجر به مرگ مي‌شود. همچنين تركيب مونواكسيدكربن با آب نيز خاصيت اسيدي يافته و مي‌تواند در بافت‌هاي بدن، بويژه ريه، تاثير و بلكه تاثيرات بسيار مخرب و كشنده برجاي گذارد. رسيدگي به وضعيت اين منابع تهديدگر بهداشت و سلامت انسان در ابرشهري مثل تهران نيازمند زمان است و صدالبته به عزم ملي و اهتمام همگاني بستگي دارد.

بهرام عكاشه، پدر زلزله‌شناسي ايران در گفت‌وگو با مهر هشدار داده است كه اگر زلزله‌اي به وسعت و شدت زلزله‌ هائيتي در تهران رخ دهد ميزان خسارات و تلفات انساني آن 10 برابر بيشتر خواهد بود.

قدر مسلم اين است كه افزايش جمعيت تهران از دو به 12 ميليون نفر طي 40 سال گذشته و به تناسب آن، افزايش وسايل گرمازا در كنار آلاينده‌هايي چون خودروهاي فرسوده و مصرف بي‌رويه سوخت‌هاي فسيلي، تهران را به محيطي براي توليد گرما و انواع بيماري‌هاي قلبي و ريوي تبديل كرده است.

برابر استانداردهاي سازمان جهاني بهداشت، وضعيت مطلوب هواي شهرها به شرايطي اطلاق مي‌شود كه ميزان هر آلاينده تنها يك روز در سال از حد مجاز فراتر رفته باشد. اين در حالي است كه تعداد روزهاي سال 1388 كه هواي ته ران از مرز «ناسالم» گذشته و به وضعيت اضطراري و هشدار رسيده، ده‌ها برابر اين ميزان بوده است. اين واقعيت گواهي است بر ضرورت‌ها و نيازها و الزام‌هاي يك برنامه‌ريزي بلندمدت براي رهايي پايتخت از اين خطرها كه در پيش‌رو دارد.

 

* ابتكار

روزنامه ابتكار در يا روز خود با عنوان "هدفمند سازي يارانه ها; نگرشي ديگر "به قلم لطفعلي بخشي آورده است:‏ مفهوم و كاربرد واقعي يارانه ها در نظامهاي اقتصاد آزاد، كمك به بازتوزيع و مقابله با پيامد هاي منفي عملكرد نظام اقتصادي آن كشورهاست.در كشور ما دولتهاي پيشين، به دليل دسترسي به درآمد بادآورده نفت، عدم كفايت در دريافت مالياتها، كسب محبوبيت و دلايل ديگر، دست به توزيع منابع نفتي بصورت يارانه هاي پيدا و پنهان زدند. توزيع درآمد منابع نفتي در كشور بصورت يارانه هاي باز، آغازگر روند جدا شدن ديدگاه اقتصادي در كاربرد منابع كشور بود.با ارائه قيمتهاي تصنعي از كالاهاي اصلي كشور نظير بنزين، گازوئيل، برق، آب، نان، كود مصنوعي و امثال آن، اقتصاد ما به بيراهه افتاد.قيمتهاي تصنعي، مصرف تصنعي و غير طبيعي با خود به همراه آورد و به مرور كشور ما را وارد دور باطلي كرد كه با افزايش حجم يارانه و پائين نگه داشتن مصنوعي قيمتها، شاهد افزايش مصرف غير طبيعي سالانه كالاهاي يارانه اي نيز بوديم.دولتها مرتبا براي جبران افزايش مصرف غير طبيعي و حفظ سطح قيمتهاي قبلي ناچار به افزايش مداوم حجم يارانه ها شدند.اين روند تا بدانجا ادامه داشته كه امروزه حجم يارانه هاي مستقيم و غيرمستقيم و پيدا و پنهان كشور به بيش از 100/000 ميليارد تومان رسيده و گمان مي رود براي سالهاي بعد بايستي هرساله حداقل 50درصد به اين رقم افزوده شود. مقايسه اين رقم با بودجه جاري و عمراني كشور هر كارشناسي را به وحشت مي اندازد.درد بزرگ آنجاست كه اختصاص و توزيع اين يارانه سنگين و گسترده، تبديل به بزرگترين مصيبت اقتصاد ايران شده است و مي توان اقتصاد ايران را اقتصاديارانه زده ناميد.اثرات زيانبار و نامطلوب اين حجم يارانه و توزيع نامطلوب آن در اقتصاد ايران در گفتارها و نوشتارهاي زيادي توضيح داده شده و نيازي به تكرار آن نيست. از آنجا كه منابع درآمدي دولت توان تداوم پرداخت چنين ارقام هنگفتي را نداشت، بالاخره دولت از روي اجبار، نه اختيار، مجبور به تغيير اين مسير شد و قانون هدفمند كردن يارانه ها، با صرف وقت زياد در مجلس به تصويب رسيد.با وجود آگاهي همه دست اندركاران و مسئولين به عدم امكان تداوم پرداخت يارانه در سطح فعلي، متاسفانه بنظر مي رسد در تصويب اين قانون بيشتر ديدگاه هاي غير اقتصادي مطمح نظر بوده و بهمين دليل براي اجراي قانون مدت طولاني 5 ساله در نظر گرفته شده است.نمايندگان شايد از سر دلسوزي و با نيم نگاهي به انتخابات دوربعد حوزه انتخابيه شان، تلاش كرده اند به زعم خود از اثرات نامطلوب اين قانون تا حد ممكن بكاهند تا به مردم فشار نيامده و موجب ناراحتي موكلانشان نشوند.حقيقت آنستكه اجراي درست هدفمند سازي يارانه ها از آرزوهاي ديرينه همه علاقمندان به اعتلاي اقتصادي كشور است و اميد كه با اجراي درست اين طرح، بتوان در تخصيص بهينه منابع كشور براي نسل فعلي و نسلهاي آتي گام برداشت و اقتصاد كشور را در جاده افزايش كارائي، بهره وري، استفاده درست از منابع، كمك به اقشار ضعيف و تقسيم عادلانه تر درآمدها هدايت نمود.

-اشكالات اجراي طرح در 5 سال

با توجه به تورم ساختاري در اقتصاد ايران و تورم انتظاري كه در اثر افزايش هرساله قيمتها بر مبناي اين قانون به وجود مي آيد، گمان نمي رود بتوان موفقيت چنداني در اجراي 5 ساله اين قانون پيش بيني كرد، زيرا با توجه به افزايش قيمتها كه هرساله در اثر مراحل تصحيح آنها ايجاد مي شود و مارپيج تورمي ناشي از آن، نيروهاي مخالف اين امر فرصت خواهند يافت تا زمينه توقف آن را فراهم آورند.در حقيقت، با توجه به پي آمدهاي گسترده اجراي طرح، كه مي توان گستردگي آن را در سراسر نقاط كشور و بر زندگي تك تك ايرانيان برآورد كرد، لغت جراحي براي هدفمند سازي يارانه ها به درستي انتخاب شده است. اين تغيير رويه و مسير در اقتصاد، باوجودي كه از ضروريات اصلي ساختار اقتصادي ايران است، قطعا براي گروههاي وسيعي از مردم براي مدتي، اختلالاتي را بهمراه خواهد داشت.در حال حاضر اجراي طرح براي 5 سال برنامه ريزي شده است تا به زعم بعضي، اثرات نامطلوب آن بر زندگي مردم به حداقل برسد. معني ديگر اين رويه، تداوم بخشي به مشكلات و اثرات نامطلوب براي 5 سال است كه ممكن است در ظرف اين 5 سال به دليل مشكلات حاصله، اجراي طرح متوقف شود.بعلاوه انتظار مي رود با تجميع تورم موجود، تورم انتظاري و تورم ناشي از افزايش قيمتها بر اي هدفمند سازي يارانه ها، تورم بالائي در كشور حكمفرما شود.در اين حالت مردم ما بايستي تورم بالائي را تحمل كنند كه حاصلي براي آنان نداشته و تغييراتي چنداني نيز در ساختار توزيع يارانه ها اتفاق نخواهد افتاد.در حقيقت مي توان تصور كرد كه تورم حاصله از افزايش قيمت 20 درصدي يا 40 درصدي براي هدفمند سازي يارانه ها، با توجه به روند تورم موجود و تورم انتظاري، تفاوت چنداني در نرخ نهائي تورم نخواهد داشت.

-راهكارهاي جلب حمايت مردمي براي اجراي طرح

افزايش زمان اجراي طرح موجب فشار بيشتر بر مردم و كاهش همراهي آنان و بر عكس، كاهش زمان اجراي طرح، موجب افزايش امكان موفقيت طرح خواهد بود.از سوي ديگر اگر قبول داريم كه اجراي اين طرح موجب تلاطم قيمتها و اختلال در زندگي اكثر مردم خواهد شد، پس بايستي تلاش گردد اين دوران دردناك به حداقل كاهش داده شود و همزمان اقدامات تسكيني مانند افزايش حداقل دريافتي و امثال آن نيز صورت گيرد.در چنين صورتي، مردم با:

* آگاهي به محدود بودن زمان و افزايش يكباره قيمتها، نه افزايش سالانه و دائمي

* اتكا به افزايش حداقل دستمزدها، مستمري هاو كمكهاي غير نقدي

* امكان تطبيق هزينه ها با اصلاح الگوي مصرف

مي توانند آمادگي بسياري براي اجراي طرح و تحمل پي آمدهاي آن داشته باشند.در حقيقت امكان قانع كردن مردم براي استقامت، همراهي و همكاري با دولت براي موفقيت در اجراي طرح در كوتاه مدت، بسيار عملي تر است.اگر براي مردم توضيح داده شود كه با صبر و تحمل مثلا 6 ماه تورم بالا، دستاورد هاي بزرگ هدفمند سازي يارانه ها را بدست خواهند آورد، بيشتر مي توان روي حمايت آنان حساب كرد.از سوي ديگر اگر بتوان دوران رنج مردم و اختلال را كاهش داد، شانس موفقيت طرح بسيار افزونتر خواهد شد. بنابراين مي توان درباره آلترناتيو ديگري براي اجراي طرح انديشيد.آلترناتيوي كه با كوتاه كردن زمان اجراي طرح، زمان تحمل تورم بالا و نابساماني را براي مردم به حداقل ممكن كاهش دهد.با توجه به اين واقعيات، مي توان براي اجراي طرح در حداقل مدت، مثلا 6 ماه، برنامه ريزي نمود.البته براي اجراي طرحي با اين ابعاد و گستردگي در زمان كوتاه، مي توان مزايا و معايبي را برشمرد.در اين نوشتار تلاش مي شود راهكارها و مزاياي اجراي طرح در 6 ماه بررسي و مرور شود.در حقيقت واهمه اصلي از اجراي سريع طرح، عكس العمل هاي مردم است.در صورتي كه براي مردم همه جوانب اجراي طرح و نتايج حاصله و تاثير مثبت آن در اقتصاد كل كشور و آينده مردم، به درستي تشريح شود و براي مدت محدود نا بساماني، صبر و همراهي آنان خواسته شود آنگاه مي توان به همكاري و همراهي آنان اميد بست.

-مدل كوتاه مدت اجراي طرح

يك مدل فرضي براي اجراي طرح به شرح زير پيشنهاد مي شود:

الف-اعلام يكباره حذف كليه يارانه ها و افزايش قيمتها : مي توان با توضيحات كافي از طريق رسانه ها دلايل اجراي كوتاه مدت طرح و مزاياي آن را توضيح داد. به همين دليل بايستي در يك روز معين با يك حركت و بصورت همزمان اعلام قيمتهاي واقعي وجايگزيني كليه قيمتهاي يارانه اي انجام شود.در اين مدل فرضي بايستي دولت با برنامه دقيقي اقدامات زير را همزمان در ساعت 24 روز ايكس انجام دهد. اعلام قيمتهاي جديد كه از روز بعد عملي خواهد شد مثلا:

* بنزين ليتري 500 تومان

* برق كيلو واتي 70 تومان

* آب متر مكعبي 70 تومان

* گاز متر مكعبي 70 تومان

* حذف تحويل آرد يارانه اي و آزاد سازي قيمت نان

ب-اعلام همزمان افزايش حداقل دستمزدها، مستمري ها و مقرري ها : براي پرداخت اقلام جبراني طرح هدفمند سازي يارانه ها، بهترين را آنست كه همزمان با اعلام قيمتهاي جديد، مقدار و نحوه اين كمكها نيز اعلام شود. براي تعيين افراد هدف ساده ترين راه، ملاك قراردادن حقوق و دستمزد در بخش خصوصي، دولتي، مستمري و مقرري بگيران مي باشد. با توجه به در دسترس بودن اطلاعات خانوارهاي آنان، به سهولت مي توان اقلام كمكهاي نقدي يارانه ها را ماهانه با حقوق به آنان پرداخت نمود. اعلام حداقلهاي حقوق، مستمري و مقرري جديد همزمان با اعلام قيمتهاي جديد، اين اطمينان را به عموم مردم خواهد داد كه ابزار مقابله با افزايش قيمتها را در دست دارند. بنابراين همزمان با افزايش قيمتهاي جديد موارد زير نيز بايستي اعلام شوند.

* اعلام افزايش حد اقل حقوق كاركنان دولت از فرداي آن روز

* اعلام افزايش حداقل حقوق كاركنان بخش خصوصي و شركتهاي دولتي تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي از فرداي آن روز

* اعلام افزايش حداقل دريافتي مستمري بگيران و بازنشستگان كل كشور از فرداي آن روز

* اعلام افزايش حداقل مقرري بگيران سازمانهاي حمايتي نظير كميته امداد و سازمان بهزيستي

ج-اقدامات جانبي لازم : براي موفقيت طرح اقدامات جانبي ديگري نيز نظير موارد زير مورد نياز است كه لازم است براي اجراي آن برنامه ريزي صورت گيرد:

* سرمايه گذاري وسيع در وسائل نقليه عمومي

* گسترش بيمه هاي درماني و اجتماعي براي قشرهاي آسيب پذير

* كاهش هزينه هاي تحصيلي

* آزاد سازي قيمتها براي افزايش انگيزه فعاليتهاي اقتصادي

* ايجاد امكان رقابت براي توليد كالاهاي انحصاري دولتي نظير برق

* تجديد نظر اساسي در نرخ ارز براي ايجاد امكان رقابت پذيري صنايع داخلي با واردات

* افزايش دريافتي نقدي و غير نقدي يارانه اي در روستاها و شهرهاي كوچك نسبت به شهرهاي بزرگ و تهران براي ايجاد روند عكس مهاجرت

* اداي توضيحات و گزارش مداوم براي مردم از نتايج مثبت اجراي طرح از كليه رسانه ها

-پيامدهاي اعلام طرح

پس از اعلام طرح، صبح روز بعد مردم با وضعيت جديدي مواجه مي شوند. شايد بسياري از تغيير قيمتها خبر نداشته باشند و ممكن است تا چند روز بهم ريختگي در مورد همه امور به چشم بيايد. بين مردم بر سر قيمتهاي جديد بگو مگو ايجاد شود و بسياري از مردم تكليف خود را ندانند. از سوي ديگر كليه قيمتها تغيير خواهند كرد ليكن چون دولت اعلام كرده كه اين امر براي يكبار صورت خواهد گرفت، لزوما نبايستي مارپيچ قيمتها و تورم انتظاري نقش قابل توجهي ايفا كنند. اتفاقي كه ميافتد آنست كه همه توليد كنندگان بر مبناي حداكثر قيمت عوامل توليد و داده ها شروع به تنظيم قيمت جديد مي كنند. به همين دليل ظرف كمتر از چند ماه جامعه با سطح جديد قيمتها روبرو مي شود. انتظار مي رود از آنجا كه همه افزايش قيمتها و افزايش حقوقها و دريافتي ها يكباره اعلام شده و صورت گرفته، قيمت اكثريت كالاها و خدمات ظرف يك تا سه ماه تطبيق يابند و تقريبا در سطح معيني تثبيت شوند. در واقع افزايش قيمتها چون موجي بزرگ روي همه قيمتها اثر خواهد گذاشت و سپس آرام خواهد گرفت. اگر شدت موج را در محدوده 4 ماهه اول افزايش قيمتها فرض كنيم، به خوبي روشن است كه برخي افراد در جامعه براي تطبيق مخارج و الگوي مصرف خود با دشواري روبرو خواهند شد ليكن دولت مي تواند به همه اطمينان دهد كه تلاش خواهد كرد يك مرحله تطبيقي را هر چه سريعتر عملي سازد به اين معني كه بر مبناي قيمتها و الگوي مصرف جديد نحوه پرداخت يارانه اي نقدي و جنسي و محدوده آنها را روشن سازد و بتواند ظرف حدود 6 ماه همه افراد نيازمند را زير پوشش نسبي طرح درآورد. در اين ميان گروههاي وسيعي از مردم مي توانند با يارانه دريافتي از دولت، تا حدود زيادي موج افزايش قيمتها را تحمل كنند.بنظر مي رسد در صورت مديريت دقيق و پايش دائمي اوضاع، ظرف 6 ماه از آغاز كار، تلاطم ها پايان يافته و اوضاع به حال عادي درآيد. مثل هر رخداد اقتصادي ديگر عده اي سود و عده اي ضرر خواهند كرد. سودبرندگان، كه مي توان براي جلوگيري از آن تمهيداتي انديشيد، مي توانند از جمله مشاغل زير باشند:

*پمپ بنزينها كه بنزين را به جاي مثلا 100 تومان به قيمت 500 تومان ميفروشند.

*نانوائي ها كه آرد يارانه اي دريافت داشته اند ليكن از آن روز نان را قيمت بالاتر خواهند فروخت و سود خوبي تا قبل از خريد آرد جديد خواهند برد.

*بقالي ها و سوپر ماركتها كه بلافاصله قيمتها را بر روز كرده و پول بيشتري از مشتريان وصول خواهند كرد.

*رانندگان تاكسي كه باكشان را با بنزين مثلا 100 توماني پر كرده اند و با مشتريانشان از آن روز بنزين را 500 تومان حساب مي كنند و برخي مشاغل ديگر.

-اصلاح الگوي مصرف

شوك ناشي از افزايش قيمتها، بلافاصله بر روي مصرف بسياري از كالاها تاثير خواهد گذارد. يكي از اهداف و انتظارات اصلي از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها، اصلاح الگوي مصرف در كشور است كه به دليل قيمت هاي يارانه اي و غيرواقعي، در سطح نامطلوب و غير متعارفي است. با حذف يكباره يارانه ها و افزايش قيمتهاي اين اقلام و به تبع آن افزايش قيمت كالاها و خدمات در كشور، انتظار مي رود الگوي مصرف كالاهاي يارانه اي سريعا اصلاح شود زيرا:

* با افزايش يكباره قيمتها و شوك ناشي از آن، شاهد صرفه جوئي و اصلاح الگوي مصرف بسياري از مردم و كالاها خواهيم بود. بعلاوه با توجه به سطج جديد قيمتها، قطعا بسياري از مردم بلافاصله در الگوي مصرف اقلام يارانه اي نظير بنزين، گازوئيل، گاز، برق، آب و نان تغييراتي به وجود خواهند آورد و از سطح مصرف خود خواهند كاست.

* انگيزه مصرف كمتر دليل ديگري نيز دارد زيرا در صورت مصرف كمتر از كالاها، يارانه نقدي آن مي تواند در زمينه هاي ديگر مصرف شود.

* اصلاح الگوي مصرف و واقع گرايانه ساختن آن با توجه به سطح قيمتهاي جديد، از آرزوهاي دولت و مردم است و موجب مي شود ديدگاه اقتصادي و واقع گرايانه بر الگوي مصرف جامعه حكمفرما شود كه دستاورد بي نظيري است.

-گروههاي هدف

خوشبختانه گروههاي هدف براي دريافت كمكهاي نقدي و غير نقدي يارانه ها، تا حدود زيادي مشخص است و در مورد بسياري گروههاي نيازمند اطلاعات دقيقي بشرح زير وجود دارد:

* افراد نيازمند تحث پوشش نهادهاي امدادي مانند كميته امداد و سازمان بهزيستي و امثال آن و خانواده هاي آنان

* افراد بازنشسته با حقوق پائين اعم از كشوري، لشگري و تامين اجتماعي و خانواده هاي آنان

* كاركنان با حقوقهاي پائين دولت و خانواده هاي آنان

* كاركنان با حقوق پائين شركتهاي دولتي و بخش خصوصي تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي و خانواده هاي آنان

* طبعا گروههائي از نيازمندان در گروههاي فوق نيستند كه مي توان از آنان خواست با در دست داشتن مدارك به مراكزي مراجعه كنند تا به وضع آنان رسيدگي شود.

جدول افراد نيازمند به دريافت كمك در هدفمند سازي يارانه ها

4 گروه فوق و خانواده هاي آنان تقريبا اكثريت نيازمندان به كمك در طرح هدفمند سازي را تشكيل مي دهند كه در مورد 4 آنان اطلاعات تقريبا كاملي وجود دارد و مي توان با توجه به برآورد سطح جديد قيمتها برآورد دقيقي از افزايش حداقل دستمزد و دريافتي و كمكهاي غيرنقدي براي آنان منظور نمود.با توجه به امكانات كشور و توان موجود در دستگاههاي اجرائي و ضرورت و اجبار اجراي طرح، درصورت توضيح كافي و قانع كننده به مردم، محدود بودن زمان تلاطم و فشار، اميد به رسيدن به آرامش قيمتها در بلند مدت، همكاري و همراهي مردمي تضمين كننده اجراي موفقيت آميز اجراي طرح خواهد بود.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۳۰ و ساعت 13:51 |
  كيهان

درصد مردم اوكراين رئيس جمهور نارنجي را پائين كشيدند (خبر ويژه)

رسانه هاي غربي با اشاره به نتيجه مرحله اول انتخابات رياست جمهوري در اوكراين تاكيد مي كنند انقلاب مخملي نارنجي به سرعت در اين كشور رنگ باخته است.

دويچه وله آلمان با اشاره به اينكه ويكتور يوشچنكو رئيس جمهور نارنجي نتوانست راي 95درصد شركت كنندگان را جلب كند و كمتر از 5 درصد مردم مجدد به او راي دادند، نوشت: انقلاب نارنجي سال 2005 اكنون رنگ باخته است. بسياري از وعده ها براي اصلاحات تحقق نيافت. انتظارات سران اصلاحات از غرب عملي نشد، بر مشكلات داخلي اوكراين افزوده شد و به اين ترتيب انقلاب نارنجي و رهبران آن به تدريج مقبوليت خود را از دست دادند. به نحوي كه يوشچنكو در انتخابات روز يكشنبه كمتر از 5درصد آراء راي دهندگان را به دست آورد. يانكوويچ رقيب اصلي در انتخابات، او را متهم كرد مردم را براي رسيدن به قدرت فريب داده است.

راديو فردا هم با اشاره به ناكامي فاحش يوشچنكو تاكيد كرد: بسياري از مردم اوكراين از درگيري هاي دروني بين گروههاي فعال در انقلاب نارنجي و بخصوص كشمكش ها بين خانم تيموشنكو و متحد سابق او ويكتور يوشچنكو دلسرد شده اند. حتي در سالهايي كه فساد مالي به اوج خود رسيده و اوكراين به شدت از بحران اقتصادي جهاني لطمه خورده است اختلاف و رقابت بين اين دو طيف ادامه يافت. اما ويكتور يانكوويچ نامزدي كه در دور اول انتخابات بيشترين آراء را به دست آورده، در كنفرانس خبري گفت: مردم به تغيير راي داده اند. ما به پيمان نظامي ناتو نخواهيم پيوست.

بي بي سي انگليس هم از پيچيدگي اوضاع در اوكراين و فلج شدن معماران انقلاب نارنجي خبر داد و نوشت: اقتصاد اوكراين در ركودي عميق به سر مي برد. اكنون روسيه، تيموشنكو پيروز شود يا يانكوويچ، مي تواند از نتيجه خشنود باشد.

ماجراي اين 30 ميليون پول بي زبون! (خبر ويژه)

منابع رسانه اي از كمك مالي مركز امور مناطق آزاد براي برگزاري نمايشگاه عكس يك بازيگر نه چندان خوشنام سينما خبر مي دهند.

به گزارش الف مركز امور مناطق آزاد كه زير نظر رحيم مشايي فعاليت مي كند با «هـ-ت» بازيگر سينما براي برگزاري نمايشگاه وي در مناطق آزاد كيش و قشم قرارداد بسته و حداقل 30 ميليون تومان به نامبرده مي پردازد. پيش از اين حمايت مالي 60 ميليون توماني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در نمايشگاه عكس اين هنرپيشه سينما در تهران با اعتراض محافل سياسي و هنري مواجه شده بود به ويژه اين كه خانم نامبرده، عكاس حرفه اي نيست و معمولا عكاسان حرفه اي نيز از چنين حمايت هايي برخوردار نيستند.

سايت «الف» از مركز امور مناطق آزاد پرسيده است: 1- رقم دقيق حمايت مالي اخير چه قدر خواهد بود 2- ساير هنرمندان از جمله عكاسان حرفه اي چگونه مي توانند از حمايت هاي مالي آن مركز بهره مند شوند و ضوابط و شرايط دريافت اين كمك ها چيست؟ 3- آيا صحت دارد كه آقاي سمسارزاده به دليل خودداري از امضاي چك پرداخت به هنرپيشه مذكور از موقعيت شغلي خود معلق شده است؟

فلج كننده و هدفمند اسم رمز تحريم هاي بي خاصيت (خبر ويژه)

نخست وزير رژيم صهيونيستي در ملاقات با صدراعظم آلمان خواستار تحريم هاي «فلج كننده» عليه ايران شد. سران اسرائيل به همراه صهيونيست مسيحي هاي حاكم بر آمريكا 30 سال است از تحريم فراگير براي فلج كردن ملت ايران سخن مي گويند.

نتانياهو در ديدار مركل گفت: اگر اين تحريم هاي فراگير الان اعمال نشود پس چه زماني مي خواهد اعمال شود. آنگلا مركل هم در اين ملاقات گفت: اگر واكنش تهران درباره برنامه هسته اي تغيير نكند ما در زمينه اعمال تحريم هاي بيشتر با كشورهايي كه چين هدفي را دنبال مي كند، همكاري مي كنيم.

نشست شنبه گذشته مقامات وزارت خارجه 1+5 در نيويورك براي تصميم گيري در زمينه تحريم هاي جديد بدون نتيجه پايان يافت و اين در حالي بود كه چين و روسيه بر ادامه روند ديپلماتيك تأكيد داشتند. چين يك عضو دون پايه هيئت نمايندگي خود در نيويورك را به اين نشست فرستاده بود.

اظهارات بي حاصل و كهنه برخي مقامات غربي درباره تحريم در حالي است كه روزنامه لس آنجلس تايمز روز دوشنبه به تحليل موضوع تحريم پرداخت و نوشت: اين روزها در كنار تأكيد بر رويكرد ديپلماتيك، از تحريم هاي هدفدار عليه حكومت ايران نيز سخن مي رود. در عين حال جاي هيچ شكي نيست كه كارايي تحريم ها در سراسر دنيا، محل ابهام است و سابقه اي ضعيف و گنگ دارد. تحريم ها حتي نتوانست كشوري مثل كره شمالي را مهار كند و جلوي برنامه هسته اي آن را بگيرد. اما وقتي صحبت از ايران مي شود، تحريم هاي سنگين جنبه پيچيده اي پيدا مي كنند. با وجود فشار تحريم هاي مالي و بانكي، ايران توانسته شركايي را حتي در آمريكا، چين و ساير كشورها پيدا كند كه حاضر به زيرپا گذاشتن محدوديت هاي تجاري هستند.

لس آنجلس تايمز درباره اين موضوع كه تحريم ها احساسات ميهن پرستانه را در ميان مردم ايران عليه غرب برمي انگيزد و بحث تحريم هاي هدفمند عليه مقامات جمهوري اسلامي مطرح است، نوشت: تحريم هاي هدفمند عليه مردم عادي هم اثرگذار مي شوند. از سوي ديگر تحريم هاي يك جانبه آمريكا ناكارآمد است اما كسب رضايت اعضاي ديگر شوراي امنيت هم يك چالش هميشگي بوده است. ممكن است هيچ راه ديگري جز آزمودن تحريم براي دولت آمريكا وجود نداشته باشد اما حتي در صورت اعمال و اجراي اين تحريم ها، كسي نبايد انتظار داشته باشد تغيير شگرفي در سياست هسته اي ايران ايجاد شود.

روزنامه انگليسي فايننشال تايمز هم در بررسي موضوع تحريم ها نوشت: ديپلمات هاي غربي هشدار داده اند در پي اقدام چين براي متوقف كردن تلاش ها براي پيشنهاد بسته جديدي از اقدامات تنبيهي عليه ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد، ممكن است تصويب تحريم هاي شديدتر عليه تهران ماه ها به تأخير بيفتد. نشست نيويورك بي نتيجه پايان يافت. در چند سال گذشته روسيه و چين عامل جلوگيري از تلاش ها براي تشديد تحريم ها بر ايران قلمداد مي شوند. اين در حالي است كه نمايندگان كشورهاي غربي مي گويند تنها چيزي كه ندارند زمان است و سه دور قبلي تحريم ها كه مذاكره در مورد آنها تنها چند ماه طول كشيد، تاكنون منجر به ترغيب تهران به شفاف سازي درباره برنامه جاه طلبانه هسته اي اش نشده است.

فايننشال تايمز افزود: تأخير در تصويب تشديد تحريم ها نه تنها به ايران در دراز مدت زمان بيشتري براي تكميل برنامه هاي هسته اي مي دهد، بلكه در كوتاه مدت نيز بزودي زمان برگزاري كنفرانس بررسي پيمان منع گسترش هسته اي فراخواهد رسيد. كشورهاي غربي خواستار اعمال تحريم هاي جديد پيش از آن هستند كه تهران فرصت گل آلود كردن آب را در كنفرانس ماه مه سال 2010 در نيويورك بدست آورد و برنامه هسته اي اش را به منازعه ميان غرب و كشورهاي در حال رشد تبديل كند.

قدس

اخبار ويژه 

ايران به هواپيماي جنگي روس مجوز نداد

خبر آنلاين - به گزارش ريانووستي، هواپيمايي ايران از پرواز هواپيماي ترابري روسي که حامل «سوخوي- 27 اس کا ام» براي شرکت در اولين نمايشگاه هوايي 2010 بود، جلوگيري کرد.مسؤولان ايراني گفتند که روسيه به موقع درخواست لازم را از وزارت خارجه ارائه نداده است.

توزيع شبنامه براي سياسي کردن تيم ملوان انزلي

پرچم - برخي افراد مشکوک با توزيع دست نوشته هايي در محافل ورزشي انزلي از تماشاگران تيم فوتبال ملوان درخواست کرده اند تا در بازي اين تيم با تيم هاي ديگر در مسابقات ليگ برتر به سردادن شعارهاي انحرافي اقدام کنند و دولت، نهادهاي امنيتي و مسؤولان را به چالش بکشند.

بعمبه ابزار جاسوسي متوسل شد

جوان آنلاين - شبکه ماهواره اي صداي آمريکا( VOA ) تلاش خود را براي دخالت در امور داخلي ايران علني تر کرد.اين شبکه از تهيه نرم افزاري براي گوشيهاي تلفن همراه خبر داده که با اتصال به GPRS امکان مشاهده اخبار صداي آمريکا و ارسال عکسها و فيلمهاي تهيه شده به صداي آمريکا وجود دارد.

يک مصاحبه، قرارداد سليمي نمين را لغوکرد

شفاف - در پي انتقاد عباس سليمي نمين از اسفنديار رحيم مشايي رئيس دفتر رئيس جمهور، خبرگزاري ايرنا قراردادش با اين پژوهشگر اصولگرا را لغو کرد.

مافياي خودرو و تلاش براي تخريب چهره مسؤولان

جوان آنلاين - يک سايت مجهول الهويه که در کشور مالزي ثبت و در دوبي اداره مي شود، تحرکات جديدي را براي آلوده کردن فضاي صنعت خودروي کشور آغاز کرده است.

احتمال خروج نفتي ها از کشور

مهر - جشن ساز، معاون وزير نفت گفت: اگر وضعيت نظام حقوقي و دريافت کارکنان صنعت نفت به همين روال موجود ادامه يابد احتمال خروج برخي از اين کارکنان به خارج وجود دارد.

رئيس سابق بانک مرکزي، بانک زد

جوان آنلاين - بانک خصوصي «کوروش» بزودي اعلام موجوديت مي کند. اين گزارش حاکي است در ليست سرمايه گذاران و هيأت موسس بانک، نام «طهماسب مظاهري» رئيس اسبق بانک مرکزي و «ولي ا... سيف» مديرعامل اسبق بانکهاي ملي، سپه وتجارت به چشم مي خورد.

رئيس کميته ويژه: سوگند خورده بوديم

جهان - پرويز سروري، رئيس کميته پيگيري حوادث کهريزک در مجلس گفت: سوگند خورده بوديم واقعيت را بگوييم.

کنترل ايميل و sms حکم قضايي مي خواهد

ايرنا - علي مطهري نماينده مردم شبستر، رئيس کميته مخابرات مجلس گفت: بدون حکم قضايي امکان شنود مکالمات تلفني و مشاهده محتوي ساير ارتباطات مردم وجود ندارد.

محتشمي پور: کساني که شعار «نه غزه ، نه لبنان» سر دادند خائن هستند

خبرگزاري قدس - حجةالاسلام محتشمي پور، دبير کل کنفرانس حمايت از انتفاضه و قدس، به مناسبت 29 ديماه «روز غزه؛ نماد مقاومت مردم فلسطين»، شعار سخيف «نه غزه، نه لبنان» را شعار انحرافي و هواداران اين شعار را خائن توصيف کرد.

وزير علوم: فاتحه مي خوانيم و يک دقيقه سکوت مي کنيم

فارس- وزارت علوم در واکنش به انتقاد برخي منابع خبري از کامران دانشجو به سبب «درخواست يک دقيقه سکوت به جاي قرائت فاتحه» متن سخنراني وزير علوم را در اين مراسم منتشر کرد. وزير علوم در همايش مديران روابط عمومي دانشگاهها از استاد شهيد دکتر مسعود علي محمدي به نيکي ياد کرده و گفته است: براي شادي روح اين شهيد گرانقدر به همراه صلوات فاتحه مي خوانيم و براي اداي احترام به شخصيت علمي اين دانشمند بزرگ يک دقيقه سکوت مي کنيم.

روايتي از توصيه خاتمي به موسوي و کروبي

ايلنا- حجة الاسلام حسين ابراهيمي، عضو جامعه روحانيت از پيشنهاد خاتمي به موسوي و کروبي براي نوشتن نامه اي به رهبري خبر داد.وي گفت: فرمايش آن زمان آقاي خاتمي خيلي خوب بود و اگر آن را تکرار و پيگيري مي کرد، به نتيجه مي رسيدند و خيلي به نفع نظام بود.ابراهيمي با اشاره به نشستي که به همراه چند تن ديگر با خاتمي پس از انتخابات داشته، گفت: آقاي خاتمي در آن نشست بيان کرد که به موسوي و کروبي تلفني گفتم که قبل از آنکه آقا به نماز جمعه تشريف مي برند شما مطالبتان را بنويسيد و به آقا بدهيد و نظرتان را منعکس کنيد و اگر به انتخابات اعتراض داريد، مدعي شويد که تقلب و تخلف شده اما بگوييد؛ شما تعيين تکليف کنيد که اين کار به نفعتان است، اما متأسفانه آنها اين توصيه خاتمي را انجام ندادند.

چرايي افزايش مسافرت جوانان ايراني به سوريه

پرچم - تعداد جوانان ايراني علاقه مند سفر به سوريه رو به افزايش است.اين افراد انگيزه اصلي از مسافرت به اين کشور را شرايط ويژه! هتلهاي آن کشور اعلام کرده اند.

ايران

پروژه جديد امريكا براي تقويت خبر پراكني عليه ايران از اول بهمن

■ خبر اول اين كه مشاور ارشد وزير امورخارجه امريكا خبر داده كه هيلاري كلينتون، وزير امورخارجه امريكا ابتكار عمل سياست فناوري امريكا را براي تقويت خبرسازي و خبر پراكني عليه ايران در تاريخ 21 ژانويه (يكم بهمن‌ماه) علني خواهد كرد. «الك راس» مشاور ارشد نوآوري وزير امورخارجه امريكا در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز با اشاره به استفاده از اينترنت در ايران اعلام كرده كه «هيلاري كلينتون» هفته آينده سياست جديد فناوري امريكا را براي كمك به شهروندان ديگر كشورها براي دسترسي به اينترنت سانسور نشده (بدون فيلتر) مطرح خواهد كرد. وي در اين گفت‌وگو از بيان جزئيات اين سياست صرف نظر كرد و تنها اظهار داشته كه اين سياست بر «آزادي اينترنت» متمركز خواهد شد. هيلاري كلينتون هفته گذشته با مديران غول‌هاي فناوري جهان از جمله «گوگل»، «توييتر»، «مايكروسافت» و «سيسكو سيستمز» ديدار و در خصوص سياست جديد امريكا گفت‌وگو كرده است.

شناسايي بيش از 40 نفر از آشوبگران عاشورا

■ خبر ديگر اين كه يك مقام آگاه در نيروي انتظامي اعلام كرده كه به‌دنبال انتشار تصاوير آشوبگران روز عاشوراي حسيني در پايگاه اطلاع‌رساني پليس و ويژه‌نامه نشريه امين جامعه، بيش از 40 نفر از عناصر فتنه‌گر با همكاري مردم شناسايي و دستگير شدند. متهمان براي سير مراحل تحقيق و بازجويي در اختيار نيروي انتظامي قرار دارند.

عصبانیت حامیان موسوی از نظرات فقهی آیت‌الله مکارم شیرازی

■ شنيديم كه سایت رسمی حامی موسوی در اعتراض به فتاوای آیت‌الله مکارم شیرازی، اين مرجع تقليد را به «اتخاذ مواضع دو پهلو» و آنچه «بی‌توجهی به سرکوب مردم» خوانده، متهم کرده است. آیت‏الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسش‏های مطرح شده در برنامه «زمزم احکام» که از رادیو معارف پخش می‏شود، در پاسخ به این سؤال که «آیا پیرامون موضوعی سیاسی یا اجتماعی می توان به ماهواره‏ها و سایت‏های خبری بیگانگان نگاه کرد و اطلاعات آنها را به دست آورد؟» پاسخ داده که نگاه کردن به آنها باعث انحراف فکر و سبب وسوسه انسان می‏شود. پس نگاه کردن به آنها به مصلحت مردم نیست. اين مرجع تقليد در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص «ارتباط با رسانه‏های بیگانه برای ارسال اتفاقات و اطلاعات جاری کشور» تأکید کرد که «تماس با آنها کمک به ظلم بوده و شرعا جایز نیست.»

اعتماد به چين براي تحريم ايران برابر با شكست امريكاست

■ با خبر شديم كه مجله امريكايي «فرانت‌پيج» در گزارشي درباره تلاش‌هاي امريكا براي تحريم‌ بيشتر ايران نوشته: سياست اعتماد به چين در تحريم ايران به همان اندازه كه در زمان دولت «جرج بوش» رئيس‌جمهور سابق امريكا مطرح بود، امروز نيز براي دولت امريكا شكست به حساب مي‌آيد. اين نشريه امريكايي در ادامه تصريح كرده كه يك عامل برجسته در اين شكست طي 7 سال گذشته، اعتماد به وزارت خزانه‌داري امريكا بود تا بلكه بتواند اين كار را انجام دهد و چين را به پذيرش و اجراي تحريم‌هاي قبلي عليه ايران متقاعد كند. فرانت‌پيج افزوده «شركت‌هاي چيني كه از انجام تجارت در امريكا به دليل فروش فناوري موشكي به ايران منع شده بودند، همچنان به تجارت فعال با شركت‌هاي امريكايي ادامه مي‌دهند» و به نظر مي‌رسد كه وزارت خزانه‌داري امريكا در اين مورد نيز موفق عمل نكرده است.

پيام رجوی به سران فتنه: میلیشیاي منافقين در اختیار شماست

■ خبر رسيده كه پیام مسعود رجوی به برخی از عناصر داخلی و ضد انقلاب و برخی سران فتنه انتقال داده شده است. یک منبع آگاه ضمن بیان مطلب فوق گفته كه مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی منافقین پیامی را به داخل انتقال داده و گفته است که «کوتاه نیايید، به حرکت خود ادامه دهید، میلیشیای مجاهدین در اختیار شماست.» وی همچنین تصریح کرده رجوی معتقد است با ادامه ترورهای خاکستری و برخی اغتشاشات دیگر می‌توان طرح لبنانیزه کردن ایران را پیاده کرد.

استقرار فرستنده رادیو امريكایی «آزادی» در خاک پاکستان

■ دست آخر اين كه رادیو آزادی امريكا فرستنده‌ای به نام «مشعل» را در مناطق «فاتا» پاکستان راه‌اندازی کرد. این رادیو که مرکز آن در کشور چک مستقر بوده روز گذشته در بیانیه‌ای مدعی شد شبکه مزبور، این سرویس رادیویی را در مناطق فاتا (واقع در پاکستان) راه‌اندازی نموده تا به تبلیغات علیه جنگجویان مبادرت ورزد و پاسخی به رشد روز افزون شبکه‌های رادیویی افراطیون در منطقه باشد. آنگونه که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، این ایستگاه موسوم به «مشعل» به زبان‌های اردو و پشتو برنامه پخش می‌کند و گزارش‌هایی در رابطه با تروریسم، سیاست، مسائل زنان و بهداشت پخش خواهد کرد. راه‌اندازی این رادیوی امريكایی در مناطق فاتا نخستین بار توسط ریچارد هالبروک فرستاده ویژه اوباما به افغانستان و پاکستان اعلام گردید. رادیو آزادی، که با بودجه سازمان‌های اطلاعاتی امريكا فعالیت می‌کند، برنامه‌هایی به 28 زبان پخش می کند و تبلیغات سوء عمدتاً علیه ایران، عراق و افغانستان و در جهت سیاست‌های امريكا در منطقه پخش می‌کند.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۳۰ و ساعت 13:49 |
غير از آثار فردى و اجتماعى نماز جماعت (كه به آنها اشاره خواهد شد) پاداش‏هاى عظيمى براى آن بيان شده كه در اينجا به بعضى از روايات، اشاره مى‏شود.
از رسول خدا صلى الله عليه وآله نقل شده كه: «منْ سَمِعَ النّداءَ فَلَمْ‏يُجِبْهُ مَنْ غيرِ عِلّةٍ فَلا صَلاةَ له»(482)
نماز كسى كه صداى اذان را بشنود و بى دليل، در نماز جماعت مسلمانان شركت نكند، ارزشى ندارد.
در حديث، تحقير نماز جماعت، به منزله تحقير خداوند بشمار آمده است: «مَنْ حَقَّرَهُ فَاِنّما يُحَقّرُاللّه»(483)
شركت دائم در نماز جماعت، انسان را از منافق شدن بيمه مى‏كند.(484) و براى هر گامى كه به سوى نماز جماعت و مسجد برداشته شود، ثواب و حسنه در نظر گرفته شده است.(485)
همين كه كسى براى شركت در نماز جماعت از منزل خارج مى‏شود، يا در مسجد، در انتظار نماز جماعت به سر مى‏برد پاداش كسى را دارد كه در اين مدّت، به نماز مشغول بوده است.(486)
تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بيشتر باشد، پاداش آن بيشتر است. اين كلام رسول خداصلى الله عليه وآله است كه فرمود: «ما كَثُرَ فَهُوَ اَحَبُّ الى اللّه»(487)
حديث جالبى در بيان فضليت نماز جماعت است كه قسمتى از آن در رساله‏هاى عمليه هم ذكرشده كه ترجمه تمام حديث چنين است:
اگر اقتدا كننده 1 نفر باشد، پاداش 150 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 2 نفر باشد، پاداش 600 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 3 نفر باشد، پاداش 1200 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 4 نفر باشد، پاداش 2400 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 5 نفر باشد، پاداش 4800 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 6 نفر باشد، پاداش 9600 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 7 نفر باشد، پاداش 19200 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كننده 8 نفر باشد، پاداش 36400 نماز داده مى‏شود.
اگر اقتدا كنندگان و امام جماعت به 10 نفر رسيدند، پاداش 72800 نماز را دارد. ولى، همين كه عدد افراد از ده نفر گذشت، حساب آنرا جز خدا كسى نمى‏داند.(488)
در حديث ديگر است: هر كه نماز جماعت را دوست بدارد، خدا و فرشتگان او را دوست مى‏دارند.(489)
در زمان پيامبر صلى الله عليه وآله هرگاه افراد نماز جماعت كم مى‏شدند، آن حضرت به جستجو و تفقّد از افراد مى‏پرداخت و مى‏فرمود: شركت در نماز صبح و عشاء بر منافقان از هر چيز سنگين‏تر است.(490)
قرآن نيز، از اوصاف منافقان، بى حالى و كسالت هنگام نماز را بيان كرده است.(491) زيرا سحرخيزى و حضور در جماعت مسلمين، آن هم از راه‏هاى دور و در گرما و سرما، نشانه صداقت در ايمان و عشقِ نمازگزار است.
حضور در نماز جماعت، خاصّ يك منطقه نيست. انسان در هر جا كه باشد، خوب است به فكر نمازجماعت و حضور در آن و تشويق ديگران باشد. رسول خدا صلى الله عليه وآله درباره اهميّت جماعت، فرمود:
«صلاةُ الرَّجُلِ فى جماعةٍ خيرٌ مِنْ صَلاتِهِ فى بَيْتِهِ اَرْبَعينَ سَنَةٍ. قيلَ: يا رَسُولَ اللّهِ! صَلاةُ يَوْمٍ؟ فقال صلى الله عليه وآله: صَلاةٌ واحدَةٌ»(492)
يك نماز با جماعت، بهتر از چهل سال نماز فرادى‏ در خانه است. پرسيدند: آيا يك روز نماز؟ فرمود: بلكه يك نماز.
و مى‏فرمودند: صف‏هاى نماز جماعت، همانند صف‏هاى فرشتگان در آسمان چهارم است.(493)
اوّلين نماز جماعتى هم كه بر پا شد، به امامت رسول خدا و شركت حضرت على عليه السلام و جعفر طيّار (برادر حضرت على عليه السلام) بود. همين كه ابوطالب، فرزندش على عليه السلام را ديد كه به پيامبر اقتدا كرده، به فرزند ديگرش جعفر گفت: تو نيز به پيامبر اكرم اقتدا كن. و اين جماعت دو سه نفرى، پس از نزول آيه «فاصدَعْ بماتؤمَر» بود، كه فرمان به علنى ساختن دعوت و تبليغ مى‏داد.(494)

 482) وسائل‏الشيعه، ج 5، ص 375، كنزالعمال، ج 8، حديث 22799.
483) من لايحضره الفقيه، ج 1، ص 377.
484) مستدرك الوسائل، ج 1، ص 488.
485) كنزالعمال، ج 8، حديث 22815 از پيامبر اسلام صلى الله عليه وآله.
486) كنزالعمال، ج 8، حديث 22818 و 22827.
487) كنزالعمال، ج 8، ص 258.
488) مستدرك الوسائل، ج 1، ص 487، رساله حضرت امام، مسئله 1400.
489) مستدرك الوسائل، ج 1، ص 488.
490) كنزالعمال، ج 8، ص 256.
491) و اذا اقاموا الى الصلوة قاموا كُسالى‏» نساء، آيه 142.
492) مستدرك الوسائل، ج 1، ص 488.
493) همان مدرك.
494) همان مدرك، ص 689، وسائل‏الشيعه، ج 5، ص 373.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۳۰ و ساعت 7:44 |
 

ایران

ديگه چه خبر؟

نويسنده امريكايي: حتي تصور تغيير حكومت در ايران را نكنيد

■ خبر اول اين كهيك نويسنده امريكايي با اشاره به اغتشاشات پس از انتخابات، ايده «تغيير رژيم» در ايران را بيش از حد خوش‌بينانه توصيف كرده و با ارائه دلايلي به دولت‌هاي غربي توصيه كرده كه حتي تصور اين موضوع را نكنند. «ديليپ هيرو»، نويسنده روزنامه‌هاي نيويورك‌تايمز و واشنگتن‌پست در امريكا با انتشار مقاله‌اي در پايگاه اينترنتي «آسياتايمز»، نوشته: اعتراضات در ايران دچار يكنواختي شده است و مخالفان در ايران فاقد يك درخواست واحد و عمده هستند. مقاله‌نويس مذكور با اشاره به تعداد اندك افراد شركت‌كننده در مخالفت با دولت ايران مي‌نويسد: معترضان تهران در حال حاضر همچنان از همان افراد ساكن شمال اين شهر هستند چرا كه در ميان معترضان به ندرت زني را مي‌بينيد كه پوشش و حجاب كامل داشته باشد؛ پوششي كامل كه بيشتر زنان در جنوب شهر از آن استفاده مي‌كنند.

عطاءالله مهاجراني: شرمنده‌ام

■ خبر ديگر اين كه عطاءالله مهاجراني وزير ارشاد در دوره نخست رياست‌جمهوري محمد خاتمي در ميزگردي با حضور برخي کارشناسان سياسي که در يکي از راديوهاي بيگانه برگزار شد، از موضع اخير اکبر گنجي انتقاد کرد. مهاجراني كه چند وقتي است مقيم لندن شده، در واکنش به سخنان اخير اکبرگنجي عليه اعتقادات اصيل تشيع گفته اين سخنان بي‌ارزش، نياز به پاسخ ندارد. وي افزوده توهين به ائمه شيعه (ع) و امام زمان(عج) که از سوي اکبر گنجي انجام گرفته، من را نسبت به امضاي نامه 5 تن از روشنفکران خارج از کشور، دچار ترديد کرده، چرا که به هيچ وجه علاقه‌اي ندارم اسمم در کنار چنين انديشه‌اي قرار بگيرد و از اين بابت شرمنده‌ام.

ريزش 80 درصدي آراي موسوي در نظرسنجي ها

■ شنيديم كه براساس جديدترين نظرسنجي كه توسط يك نهاد مهم دانشگاهي نزديك به اصلاح‌طلبان در شهر تهران انجام شده است نزديك به 80 درصد آراي موسوي در تهران با ريزش مواجه شده است. همچنين پس از حماسه تاريخي مردمي 9 دي، موسوي با صدور بيانيه‌اي اندکی از ادعاهایش عقب نشینی کرد اما تنها 16 درصد پاسخگويان پيشنهادهاي مطرح شده در بيانيه آخر موسوي را قابل ملاحظه مي‌دانند. از نكات قابل توجه ديگر در اين نظرسنجي اين است كه تنها 7 درصد پاسخگويان، پليس و نيروهاي امنيتي را عامل خشونت‌هاي روز عاشورا دانسته‌اند و بيش از 50 درصد پاسخگويان، معترضان، موسوي و كروبي و كشورهاي خارجي را عاملان اصلي خشونت‌هاي فوق مي‌دانند. براساس نظرسنجي ديگري كه اخيراً توسط يك مركز معتبر نظرسنجي در شهر تهران انجام شده است بيش از 80 درصد شهروندان تهراني نسبت به فعاليت گروه به اصطلاح سبز نگاه انتقادي دارند. 54 درصد فعاليت سبزها را اصلاً به نفع كشور نمي‌دانند و 25 درصد در حد كم و خيلي كم به نفع كشور دانسته‌اند. همچنين اكثر پاسخگويان (بيش از 60درصد) مهمترين مشكلات كشور را مسائل اقتصادي (گراني و بيكاري و...) عنوان كرده‌اند.

2 ميليارد ريال؛ هزينه تحصيل عضو ستاد موسوي در انگليس

■ با خبر شديم كه تاکنون تحصيل ابوالفضل فاتح، رئيس کمیته رسانه‌های ستاد میرحسین موسوی در انگلستان مبلغي بالغ بر 135 هزار پوند(حدود دوميليارد ريال) براي جهاد دانشگاهي هزينه در بر داشته است. به گزارش ایرنا، فاتح چندي پيش در بيانيه‌اي اقدام به تطهير اقدامات فتنه انگيز موسوي كرده بود كه اين موضوع واكنش‌هايي را هم به همراه داشت. در همين خصوص يك عضو هيأت علمي جهاد دانشگاهي ضمن انتقاد شديد از بيانيه اخير فاتح گفته: معتقدم که او يک عنصر نامطلوب براي جهاد دانشگاهي محسوب مي‌شود. غلامعلي نيستاني اظهار داشته جهاد دانشگاهي به عنوان يک نهاد انقلابي و معتقد به ارزش‌هاي نظام و رهبري از وی، تبري مي‌جويد و او را از خود نمي‌داند. وي تأكيد کرده: ما به مسئولان گذشته جهاد در رابطه با جذب ابوالفضل فاتح تذکر داده بوديم اما اين تذکر جدي گرفته نشد و در نهايت ديديم که مواضع فاتح تيتر اول رسانه‌هاي معاند و برانداز شد.

رئيس دانشگاه آزاد بروجرد توبيخ شد

■ دست آخر این که به دنبال انتشار خبري درباره هزينه‌هاي ده‌ها ميليوني رئيس دانشگاه آزاد واحد بروجرد براي دكوراسيون اتاق و حوزه رياست اين دانشگاه، وي از سوي رياست منطقه 5 دانشگاه آزاد توبيخ شده است. همچنين كميته‌اي جهت پيگيري و برخورد قاطعانه با تخلفات و اخذ تصميمات مقتضي در اين باره نيز از سوي منطقه 5 دانشگاه آزاد تشكيل شده است. جمعي از دانشجويان عدالتخواه بروجرد نيز با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به برخي اقدامات صورت گرفته از سوي رياست دانشگاه آزاد واحد بروجرد در راستاي اشرافيگري بشدت انتقاد كردند. همچنين دفتر حوزه رياست و سالن كنفرانس واحد بروجرد به دانشگاه، اساتيد و دانشجويان اختصاص يافته و دفتر رئيس واحد بروجرد به محل ديگري منتقل شد.

جمهوری

امام جمعه همدان از عدم رعايت الگوي مصرف توسط برخي نهادهاي دولتي در ساخت و سازها انتقاد كرد. وي در جريان مراسم توديع و معارفه مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كه در مجتمع فرهنگي و هنري شهيد آويني اين شهر برگزار شد گفت : در اجراي اين بنا اصلاح الگوي مصرف كه از خواسته ها و تاكيدات رهبري است رعايت نشده و عملا طراحان و معماران وزارت ارشاد و ساير ارگانها ساختمانهايي بلامصرف را طراحي مي كنند كه به هيچ دردي نمي خورد. امام جمعه همدان همچنين براي چندمين بار از ساخت كتابخانه مركزي شهر همدان انتقاد كرد و گفت : اين كتابخانه در محل مناسبي واقع نشده و بهتر بود به جاي ساخت آن چندين كتابخانه در مناطق محروم ساخته مي شد تا محرومان و حاشيه نشينان نيز كتابخانه دار مي شدند.

 

منابع خبري از توليد نوعي گوشي تلفن همراه كه رژيم صهيونيستي آنرا طراحي و توليد مي كرد توسط يكي از كارخانجات داخلي در استان خوزستان خبر مي دهند. به گزارش شفاف به نقل از خبرنگار آتي نيوز اخيرا نوعي گوشي تلفن همراه با همه نوع امكانات به بازار عرضه مي شود كه به گفته منابع مطلع شركت اصلي طراح و توليد كننده آن رژيم صيهونيستي است . اين گوشي علاوه بر فيلم برداري و قابليت نصب 2 سيم كارت تلفن همراه يك قابليت ويژه نيز دارد كه ارسال مستقيم اخبار و اطلاعات مي باشد . اين نوع گوشي كه با هدف جاسوسي طراحي شده است به دليل قيمت پايين و امكانات بالا به سرعت مشتريان خاص خود را در كشور به دست آورده است .

 

دولت مصر با تمجيد از رژيم صهيونيستي در مانع تراشي نسبت به فعاليت هاي هسته اي ايران بار ديگر خصومت خود را نسبت به كشورمان نشان داد. به گزارش ايرنا روزنامه دولتي الاهرام مصر در مقاله اي از مقام ارشد سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي (موساد) به دليل سنگ اندازي در برنامه هسته اي ايران قدرداني كرده است . اين روزنامه مصري با انتشار مقاله اي در روز شنبه نوشت : ميرداگان رئيس موساد هدايت برنامه ها در جهت خرابكاري در تاسيسات هسته اي به ايران را برعهده دارد. الاهرام با سوپرمن خواندن داگان وي را عامل اصلي براي انجام اقداماتي همچون ترور دانشمندان تحريك مخالفان جاسوسي و وارد كردن ضربات پنهاني به تاسيسات هسته اي ايران عنوان كرد. روزنامه الاهرام همچنين از داگان به دليل بسياري از اقدامات تندش عليه سوريه حزب الله حماس و جهاد اسلامي و نيز رويكرد سازمان جاسوسي اسراييل در كتمان مداخله در اقدامات مختلفي كه در سازمان دهي آن نقش داشته است تقدير كرد.

کیهان

بهاءالله: به شيري كه خورده ام شرمنده نيستم (خبر ويژه)

بهاءالله مهاجراني ابراز شرمندگي نسبت به اظهارات سخيف اكبر گنجي درباره امام زمان(عج) را تكذيب كرد. برخي شبكه هاي خبري ديروز اعلام كرده بودند مهاجراني اظهارات سخيف گنجي را محكوم كرده و از اينكه نام خود را در كنار وي پاي بيانيه 5 نفره گذاشته، ابراز شرمندگي كرده است. اما شبكه ضد انقلابي «جرس» كه توسط تيم مهاجراني و كديور از خارج كشور مديريت مي شود در واكنش به خبر ياد شده نوشت: «سيدعطاءالله مهاجراني خبر منتشره درباره وي در فيس بوك و برخي سايتهاي خبري مبني بر شركت در ميزگرد يك رسانه خارجي و اعلام نظر درباره سخنان گنجي را تكذيب كرد. وي به خبرنگار جرس گفت: در روزهاي گذشته در هيچ ميزگردي شركت نداشته و در اين رابطه سخني نگفته است. مهاجراني تاكيد كرد كه مواضع آقاي گنجي درباره قرآن مجيد و مهدويت مواضع شخصي ايشان است. وي افزود قبلا مخالفت خود را با چنان مواضعي، طي نقدهايي كه منتشر كرده اعلام داشته است.»

گفتني است در خبر منتشره در فيس بوك آمده بود: «مهاجراني در ميزگردي با حضور كارشناسان سياسي در يكي از راديوهاي خارجي به شدت از مواضع اخير اكبر گنجي انتقاد كرد. مهاجراني در واكنش به سخنان اكبر گنجي عليه اعتقادات اهل تشيع گفت: اين سخنان بي ارزش، نياز به پاسخ ندارد. وي افزود: توهين به ائمه و امام زمان كه از سوي گنجي انجام گرفته، من را نسبت به امضاي نامه 5 تن از روشنفكران خارج از كشور، دچار ترديد كرده، چرا كه به هيچ وجه علاقه اي ندارم اسمم در كنار چنين انديشه اي قرار بگيرد و از اين بابت شرمنده ام.»

نكته قابل تامل اينكه سايت «كلمه» وابسته به ميرحسين موسوي با انتشار خبر سايت جرس، به تكذيب اظهارات منتسب به مهاجراني عليه گنجي پرداخت!

اين سايت حاضر نشد به انتقاد از موضع ضد امام زماني اكبر گنجي كه در واقع اقتباس از هجمه هاي بهائيت است بپردازد و اين در حالي است كه نامبرده طي 7 ماه گذشته، تبديل به يكي از سخنگويان اصلي موسوي در خارج از كشور شده است.

سايت كلمه البته خيلي هم بي موضع نبود بلكه زير خبر تكذيبيه مهاجراني، به نام مخاطبان اين عبارات را منتشر كرد: «خوب شد گفتين. چون وقتي اين خبر رو شنيدم خيلي از آقاي مهاجراني ناراحت شدم اساسا اعتقادات ديني هر شخصي به خودش مربوط است... اين سايت ها هم فقط بلدن فرافكني كنن و قصدشون اينه كه تفرقه بندازن... ممنون آقاي مهاجراني، منم وقتي اين خبر رو خوندم خيلي تعجب كردم، اما منتظر تكذيب خبر بودم، با خودم گفتم اگه كلمه هم اين خبر رو درج كرد باور مي كنم، تا الان هم هر نيم ساعت كلمه را چك كردم تا شايد خبري ببينم كه الان ديدم خدا رو شكر، دم كلمه عزيز هم گرم»!

اكبر گنجي به عنوان يكي از 5 عضو حلقه اي كه مهاجراني از آنها به عنوان «اتاق فكر جنبش سبز» ياد مي كند اخيرا در مصاحبه با شبكه بي بي سي انگليس به انكار امام زمان(عج) پرداخته و مدعي شده بود هيچ دليلي بر وجود امام زمان وجود ندارد. وي همچنين ادعا كرده بود ائمه]ع[ نه معصوم هستند و نه واسطه فيض.

پيش از اين، قرينه هاي بسياري، از گرايشات بهايي برخي اعضاي حلقه 5 نفره حكايت مي كرد و علني كردن ستيزه جويي با امام عصر(عج) اين واقعيت را بيشتر نشان مي دهد. محسن كديور كه در كنار سروش و مهاجراني از اعضاي حلقه پنج نفره فراريان قرار دارد، براي حفظ ظاهر به «جرس» گفت: «تفاوت هاي اعتقادي ما مانع از اشتراكات سياسي نيست» اما توضيح نداد كه اولا پس چرا به حلقه 5 نفره خود عنوان روشنفكر ديني داده اند و ثانيا چگونه مي توان با منكران امامت و نبوت و قرآن و وحي هم جبهه شد؟!

به نظر مي رسد اكبر- گاف مثل هميشه اگرچه دست به حماقت زده اما مثل خروس بي محل، تمام پز «روشنفكري ديني» حضرات را به هم ريخته است.

سوابق فرصت طلبانه باند 5 نفره به ويژه بهاءالله مهاجراني به قدري سياه است كه نه تنها مردم ديندار ايران هرگز آنها را جدي نمي گيرند بلكه محافل ضدانقلاب نيز به آنها به ديده بدگماني و كساني كه داراي رفتارهاي «هخا»منشي! هستند مي نگرند.

هيشكي نشنوه! لعنت بر اين تندروي! (خبر ويژه)

حوادث روز عاشورا و واكنش دهها ميليوني ملت خشمگين به حرمت شكني عناصر ضدانقلاب در آن روز، باعث بگومگوهاي تند در يك تشكل روحاني اصلاح طلب شده است.

گفته مي شود در جلسات اخير اين گروه اگرچه برخي اعضا مدعي شده اند عقب نشيني از راه طي شده به معني شكست ماست، اما با اعتراض شمار ديگري از اعضا كه اتفاقا صاحب نفوذ هم هستند روبرو شده اند. يكي از اين معترضان در اين باره گفته است؛ تا كجا بايد پيش برويم؟ با ماجراهاي اخير همه پل هاي پشت سر و پيش رو دارد خراب مي شود. موسوي تمام ظرفيت اصلاح طلبان را به خدمت گرفت اما همه سرمايه ما را سوزاند.

اين مقام اجرايي سابق همچنين مي گويد با اين روش ها ما راه بازگشت به حاكميت را به روي خودمان مسدود مي كنيم.

يكي ديگر از اعضاي تشكل مذكور هم موسوي را متهم به تك روي كرده و تصريح كرده كه وي به تمام سرمايه و اندوخته جريان چپ و اصلاح طلب صدمه زده است.

از سوي ديگر گفته مي شود رئيس كميته صيانت از آراء و مقابله با تقلب در ستاد موسوي، طي نامه اي به برخي مسئولان ارشد، از ساختارشكني هاي اخير عناصر ضدانقلاب در پوشش جنبش سبز ابراز برائت كرده است.

نامبرده اخيرا به خاطر ايفاي نقش در پروژه القاي تقلب و دامن زدن به برخي التهابات در كشور مورد انتقاد شديد قرار داشته و حتي در سفر به كشورهاي اسلامي هم مورد انتقادهاي تند قرار گرفته است.

به نظر مي رسد مصلحت فعالان سياسي از اين دست در اين است كه به جاي پنهانكاري و حرف هاي درگوشي، حقايق را با افكار عمومي بازگو كنند و ضمن محفوظ داشتن نقد و انتقادهاي خود، به اظهار مرزبندي با دشمنان بيروني و جريان هاي ضدانقلاب و فتنه گر بپردازند و البته بديهي است كه در مقابل جرم و جنايتي كه مرتكب شده اند بايد مجازات شوند

 جلاد اسرائيلي «سوپرمن» مبارك شد! (خبر ويژه)

يك روزنامه مصري از اقدامات سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي (موساد) براي سنگ اندازي عليه برنامه هسته اي ايران قدرداني كرد. الاهرام كه به رژيم مبارك نزديك است، در مقاله اي نوشت: مئير داگان رئيس موساد هدايت اتهامات عليه برنامه هسته اي ايران را برعهده گرفته و مي كوشد تكميل اين برنامه را با تأخير مواجه كند.

الاهرام همچنين با بيان اينكه موساد دنبال ترور كارشناسان و خرابكاري عليه برنامه هسته اي ايران است، از داگان به عنوان سوپرمن ياد كرد و نوشت: وي طي 7 سال گذشته كوشيده ضربات جدي به برنامه اتمي ايران بزند.

روزنامه مصري، تحريك مخالفان، انجام ترور و تلاش براي ضربه به تأسيسات اتمي را از جمله رويكردهاي موساد اعلام كرد.

اگرچه سرويس موساد در انجام عمليات تروريستي و خرابكارانه جزو دستگاه هاي جاسوسي بدنام و سياه دنيا شناخته مي شود اما حقيقت اين است كه ادعاي ايراد ضربات جدي از سوي موساد به برنامه هسته اي ايران ادعاي گزافي است چرا كه با وجود كارشكني هاي 7 سال گذشته تمام جبهه استكبار، برنامه هسته اي ايران با سرعت و قدرت به پيش رفته است.

ابراز همسويي برخي محافل مصري با رژيم صهيونيستي در حالي است كه رژيم مبارك در خيانت به امت اسلام و ملت مظلوم فلسطين، از رژيم سعودي پيش افتاده و مورد انزجار امت اسلامي قرار دارد. مبارك اخيراً طي سخناني مدعي شد مصر بيشترين هزينه را براي فلسطين داده و ايران براي بهبود روابط بايد برخي مشكلات امنيتي موجود را مرتفع كند.

عبدالحليم قنديل روزنامه نگار مصري ديروز با انتقاد از رژيم مبارك، در روزنامه القدس العربي تأكيد كرد: واژه خيانت ديگر براي توصيف انحطاط و آشفتگي سياست رژيم مصر كافي و مناسب نيست. امروز در مصر به جاي «اول مصر»، سياست «اول اسرائيل» حكومت مي كند. دولت مصر از ساده ترين نشانه هاي ملي گرايي تهي شده و مردم خود را خوار و ذليل مي كند.

وي اضافه كرد: دولت مصر پس از شكست سال 1973 به سوراخي خزيد و دچار يك انحطاط تاريخي شد. اين دولت ديگر نماينده تماميت مصر نيست بلكه به معناي تماميت خانواده مبارك است. او تنها با تفويض اختيار از سوي اسرائيلي ها و آمريكايي ها حكومت مي كند و براي ماندن دولت و خانواده خود دست به هر كاري مي زند تا رضايت آمريكا را به دست آورد. ابوالغيط وزير خارجه حساس ترين تصميم ها براي امنيت مصر را از واشنگتن مي گيرد نه از قاهره و نمونه اخير آن ممانعت از ورود كاروان هاي امدادرساني به خاك غزه بود. پيش از مبارك، انور سادات در سال 1973 به كيسينجر گفت هر طرحي را صلاح مي داني ارائه كن تا ما آن را به عنوان طرح مصر اعلام كنيم.

مايك مولن: با ايران نمي توان درگير شد (خبر ويژه)

همزمان با تقلاي بي حاصل دولت اوباما براي وضع تحريم هاي تازه عليه جمهوري اسلامي ايران، يك مقام ارشد نظامي اين كشور گفت هر اقدام خصمانه عليه ايران از سوي آمريكا و اسرائيل مي تواند به تحريك وطن پرستي بيشتر در اين كشور و حتي در ميان طيفي از مخالفان شود.

مايك مولن رئيس ستاد مشترك نيروهاي مسلح آمريكا در مصاحبه با سي ان ان تصريح كرد: واشنگتن درك مي كند و مي سنجد كه هر اقدام خصمانه اي عليه ايران از سوي آمريكا يا اسرائيل مي تواند حس وطن پرستي را حتي ميان طيفي از مخالفان زنده كند. اين نگراني را بايد جدي گرفت.

وي گفت ايران نقشي فوق العاده مهم در منطقه و كل جهان ايفا مي كند.

بي بي سي خطاب به آشوبگران؛ ما از شما بيچاره تريم (خبر ويژه)

رئيس بخش فارسي شبكه بي بي سي در واكنش به اعتراض عناصر ضدانقلاب توپ را در زمين خود آنها انداخت. اين عناصر از كمرنگ شدن حمايت بي بي سي نسبت به آشوبگران انتقاد كرده بودند.

صادق صبا در اين زمينه نوشت: «مخالفان حكومت از بي بي سي انتظار داشتند در اين وضعيت بحراني از آنان پشتيباني كند كه حتي بعضي از منتقدان تا آنجا پيش رفتند كه بي بي سي را متهم كردند كه براي راضي نگه داشتن حكومت ايران و يا براي مثال در همسويي با منافع دولت انگلستان پس از يك پوشش بسيار خوب در ابتداي اعتراضات، بعداً به اصطلاح «فتيله» را پايين كشيد. پاسخ من اين است كه كار ما اين نيست كه فتيله را بالا بكشيم يا پايين. اگر پوشش ما از تظاهرات پس از برگزاري انتخابات به تدريج كاهش يافت صرفا به اين دليل بود كه از شدت تظاهرات كاسته شده بود، ولي هر گاه حركتي صورت گرفت، ما آن را پوشش داديم. اين گروه از بينندگان نبايد از ما انتظار داشته باشند كه ما به يك كانال اپوزيسيون تبديل شويم و از حركت اعتراضي آنان دفاع كنيم. كار ما نه براندازي حكومت ايران است و نه پشتيباني از آن.»

وي در حالي مدعي بي طرفي شبكه بي بي سي شد كه اين شبكه يكي از تدارك كنندگان اغتشاش در روز عاشورا از چند هفته قبل از آن بود و در روز عاشورا نيز اقدام به گزارش لحظه به لحظه و دروغ پراكني و انتشار اخبار تحريك آميز- به نيابت از سازمان جاسوسي MI6- مي كرد.

تلويزيون بي بي سي فارسي يك سال پيش براي بسترسازي آشوب در آستانه انتخابات رياست جمهوري راه اندازي شد. به گفته حسين رسام تحليلگر بازداشت شده سفارت انگليس، اين سفارت تحليل هاي خود درباره انتخابات و زمينه هاي التهاب و اغتشاش را به واسطه 150 خبرچين به خدمت گرفته شده از ميان طيفي از فعالان سياسي جمع آوري مي كرد و پس از دسته بندي به لندن و از جمله شبكه بي بي سي ارسال مي كرد. سفارت انگليس نقش عمده اي در سازماندهي برخي تنش هاي حول و حوش انتخابات ايفا مي كرد.

قدس

ساخت موبايل اسرائيلي در ايران!

آتي نيوز - نوعي گوشي تلفن همراه که از سوي رژيم صهيونيستي طراحي و توليد مي شد، دريکي از کارخانجات داخلي در استان خوزستان توليد و به بازار عرضه مي شود.اين گوشي علاوه بر فيلمبرداري و قابليت نصب دو سيم کارت تلفن همراه، يک قابليت ويژه نيز دارد که آن ارسال مستقيم اخبار و اطلاعات مي باشد.

پسران کروبي محافظش شدند

صراط نيوز- سايت کروبي اعلام کرده که مهدي کروبي در غياب محافظان خود با همراهي فرزندانش به ديدار خانواده عمادالدين باقي رفته است.

متوسل شدن ضدانقلاب به رمال ها

آريا - جريانهاي اپوزيسيون در مرحله جديد جنگ نرم براي پيش بيني سقوط جمهوري اسلامي به غيبگويي و رمالهاي مدرن رو آوردند. روزنامه ورلدز ديلي از بولتن جي تو که يک بولتن محرمانه است و بنا بر ادعاي سايتهاي اپوزيسيون فقط براي کساني ارسال مي شود که مشترک هستند، اين خبر را نقل کرده است.

تهمت شرم آور شيرزاد به نظام

جوان آنلاين - احمد شيرزاد از نمايندگان متحصن مجلس ششم در گفتگويي با سايت ضدانقلابي «روزآنلاين»، ترور شهيد دکتر مسعود علي محمدي را يک «قتل سياسي» خواند و از تروري که وي قتل دوست خود خواند، بهره برداري سياسي کرد.

مهاجراني: شرمنده ام

جهان - عطاءا... مهاجراني وزير ارشاد دولت محمد خاتمي در ميزگردي در يکي از راديوهاي بيگانه، بشدت از موضع اخير اکبر گنجي انتقاد کرد.عطاءا... مهاجراني در واکنش به سخنان اکبرگنجي عليه اعتقادات اهل تشيع گفت: اين سخنان بي ارزش، نياز به پاسخ ندارد.

وي افزود: توهين به ائمه و امام زمان که از سوي گنجي انجام گرفته، من را نسبت به امضاي نامه 5 تن از روشنفکران خارج از کشور، دچار ترديد کرده، چرا که به هيچ وجه علاقه اي ندارم اسمم در کنار چنين انديشه اي قرار بگيرد و از اين بابت شرمنده ام.

توزيع سالنامه هاي طاغوتي در داروخانه ها

پرچم - به تازگي سالنامه هايي منقوش به تصاوير پادشاهان و خانواده پهلوي از سوي شرکت پخش داروي......... (سهامي خاص) به همراه محصولات دارويي به بعضي از داروخانه هاي تهران ارائه شده است.

انتقاد فرزند شهيد همت از سؤاستفاده از نام پدر

فردا - مهدي همت فرزند شهيد ابراهيم همت با انتقاد شديد از سؤاستفاده برخي جرياناتي که مدعي حمايت ازشهيد همت هستند، گفت: افراطيون بدون آنکه کوچکترين اعتقادي به راه و منش شهيد همت داشته باشند، در جهت مقاصد سؤ سياسي خود ازنام آن شهيد سؤ استفاده مي کنند.

افزايش احتمال محاکمه متهم اصلي کهريزک

جهان - در ديدار اخير چند تن از نمايندگان مجلس با رئيس يکي از قواي سه گانه کشور، مطالب مهمي درباره تخلفات سعيد مرتضوي بيان مي شود.در اين ديدار پس از اظهارات نمايندگان مجلس، اين مسؤول ارشد نظام اعلام مي دارد با توجه به تخلفات و روحيات سعيد مرتضوي با انتصاب وي در دولت مخالف بوديم.همچنين منابع آگاه پس از قرائت گزارش بازداشتگاه کهريزک از محاکمه قريب الوقوع سعيد مرتضوي و عزم جدي دستگاه قضايي براي رسيدگي به اتهامات وي خبر مي دهند.

روايت برخي اعضاي مجمع روحانيون از انتحار سياسي

جوان آنلاين- برخي اعضاي ارشد مجمع روحانيون مبارز، ادامه همراهي با ميرحسين موسوي را انتحارسياسي و پايان فعاليت در چارچوب نظام ارزيابي کرده اند.

تقدير روزنامه مصري از موساد براي ترور علي محمدي

ايرنا - روزنامه مصري الاهرام از مقامهاي رژيم صهيونيستي به علت ترور دانشمند هسته اي ايران تقدير کرد.

حاشيه سازي سياسي در ماجراي داوران جشنواره فيلم فجر

رجا نيوز - تلاش براي سياسي نماياندن نپذيرفتن داوري جشنواره فيلم فجر از سوي سه چهره سينمايي مشهور نشان از آن دارد که يک جريان رسانه اي به دروغ گفتن براي ادامه حيات خود نياز دارد.اين در حالي است که گودرزي، فرهادي و انتظامي به دلايل موجه شخصي مانند مسافرت خارج از کشور، موضوع داوري را نپذيرفته اند.

حضور پررنگ يک خانواده در شرکت خودروسازي

جهان - انتصاب چند نفر از بستگان يک مقام دولتي در سايپا مسأله ساز شده است. اين افراد با حضور در محل کار خود منتظر ابلاغ حکم رسمي هستند.

انتقاد لاريجاني و عذرخواهي مقام گرجي

مهر- علي لاريجاني، رئيس مجلس در ديدار وزيرخارجه گرجستان از موضوع استرداد اردبيلي، تبعه ايراني به آمريکا از سوي گرجستان انتقاد کرد و در مقابل مقام گرجي به خاطر اقدام دولت وقت کشورش پوزش خواست.

سکوت وزير نفت دربرابر يک پرسش خبرنگاران

خبرآنلاين - سيد مسعود ميرکاظمي، وزير نفت ديروز با وجود پرسشهاي پي در پي خبرنگاران در خصوص صحت واردات بنزين ونزوئلا به ايران از پاسخگويي خودداري کرد.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:56 |
سایت رسمی حامی آقای موسوی در اعتراض به فتاوای آیت الله مکارم شیرازی، او را به "اتخاذ مواضع دو پهلو" و آنچه "بی توجهی به سرکوب مردم" خوانده، متهم کرده است.به گزارش شبکه ایران، آیت‏الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، حکم "نگاه کردن به ماهواره‏ها و به دست آوردن اطلاعات خبری از آن‏ها" و نیز "ارتباط با رسانه های بیگانه برای ارسال اتفاقات و اطلاعات جاری کشور" را اعلام کرد.

وی در پاسخ به پرسش‏های مطرح شده در برنامه "زمزم احکام" که از رادیو معارف پخش می‏شود، در پاسخ به این سوال که "آیا پیرامون موضوعی سیاسی یا اجتماعی می توان به ماهواره‏ها و سایت‏های خبری بیگانگان نگاه کرد و اطلاعات آن‏ها را بدست آورد؟" پاسخ داد که "آن‏ها خیلی بخواهند درست عمل نمایند، گزینشی عمل می‏کنند. یعنی هرچه به ضرر ما باشد می‏گویند و هرچه منفعت باشد نمی‏گویند و غالبا هم تحریف می‏کنند و گاهی اصلا جعل و دروغ در آن است که نگاه کردن به آن‏ها باعث انحراف فکر و سبب وسوسه انسان می‏شود. پس نگاه کردن به آن‏ها به مصلحت مردم نیست."

آیت‏الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد که "افرادی هستند در سازمان‏های اطلاعاتی- انتظامی ما و وکلای مجلس و امثال این‏ها که می‏خواهند قضاوت آن سایت‏ها و رسانه‏ها را ببینند تا براساس آن تدبیر امور مملکت کنند؛ برای این‏ها اشکالی ندارد ولی برای توده مردم مسلما اشکال دارد."

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص "ارتباط با رسانه‏های بیگانه برای ارسال اتفاقات و اطلاعات جاری کشور" تاکید کرد که "تماس با آن‏ها کمک به ظلم بوده و شرعا جایز نیست."

این فتاوای مریجع تقلید شیعیان با واکنش تند اصلی ترین سایت حامی میرحسین موسوی روبرو شد.

سایت جنبش راه سبز، در اعتراض به این فتواهای آیت الله مکارم شیرازی، او را "مرجع تقلید سنت‏گرای جهان تشیع" نام نهاد.

این سایت همچنین، با ادعای اینکه "او این مسأله را تنها برای مردم غیرمجاز شمرده است"، کوشید که این فتوا را مخالف منافع و خواسته های مردم جلوه دهد.

سایت رسمی حامی آقای موسوی در ادامه، آیت الله مکارم شیرازی را به "اتخاذ مواضع دو پهلو" و آنچه "بی توجهی به سرکوب مردم" خوانده، متهم کرده است.

پیش از این نیز، آیت الله نوری همدانی، از دیگر مراجع عظام تقلید، به واسطه تاکید بر تبعیت از ولی فقیه، مورد اهانت روزنامه اصلاح طلب "اعتماد" قرار گرفت و تلویحا "تندرو" خوانده شد.

اعتماد این صفت ناروا را در مطلبی که در حمایت از آقای صانعی منتشر کرده بود، به آیت الله نوری نسبت داد.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:55 |
با گذشت 7 ماه از انتخابات رياست‌جمهوري و مشخص شدن برخي مسائل براي افكار عمومي تغييرات زيادي در نظرات مردمي روي داده است كه نشان مي‌دهد گروه‌هاي سياسي بيش از آنكه تصور مي‌كنند از خواسته‌هاي اصلي جامعه ايراني دور هستند.

به گزارش بصيرت، "خبرنامه دانشجويان ايران " نوشت؛ بر اساس جديدترين نظرسنجي كه توسط يك نهاد مهم دانشگاهي نزديك به اصلاح‌طلبان در شهر تهران انجام شده است نزديك به 80 درصد آراي موسوي در تهران با ريزش مواجه شده است. بطوري كه در حال حاضر تنها 10 درصد پاسخگويان انتظار پذيرش خواسته‌هاي موسوي و كروبي را از سوي نظام دارند.

همچنين پس از حماسه تاريخي مردمي 9 دي، موسوي با صدور بيانيه اي از همه ادعاهاي خود عقب نشيني كرد و سعي نمود پيشنهادهايي براي كاهش فشارهاي مردمي بدهد كه عليرغم همه عقبگردي ها، تنها 16 درصد پاسخگويان پيشنهادهاي مطرح شده در بيانيه آخر موسوي را قابل ملاحظه مي دانند.

از نكات قابل توجه ديگر در اين نظرسنجي اين است كه تنها 7 درصد پاسخگويان، پليس و نيروهاي امنيتي را عامل خشونت هاي روز عاشورا دانسته اند و بيش از 50 درصد پاسخگويان، معترضان، موسوي و كروبي و كشورهاي خارجي را عاملان اصلي خشونت‌هاي فوق مي‌دانند.

بر اساس نظرسنجي ديگري كه اخيراً توسط يك مركز معتبر نظرسنجي در شهر تهران انجام شده است بيش از 80 درصد شهروندان تهراني نسبت به فعاليت جنبش به اصطلاح سبز نگاه انتقادي دارند(54 درصد فعاليت سبزها را اصلاً به نفع كشور نمي‌دانند و 25 درصد در حد كم و خيلي كم به نفع كشور دانسته‌اند).

همچنين اكثر پاسخگويان (بيش از 60درصد) مهمترين مشكلات كشور را مسائل اقتصادي (گراني و بيكاري و...) عنوان كرده‌اند.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:53 |
ابراهيم مزرعه‌لي در گفتگو با خبرنگار فارس در اروميه اظهار داشت: ولي حاجي‌قليزاده شب گذشته در مقابل درب منزل خود به ضرب گلوله توسط ضارب يا ضاربان به شهادت رسيد.

مديرگروه فقه و سيره راديو معارف نيز در گفتگو با خبرنگار فارس در اروميه گفت: ضارب يا ضاربان بعد از اقدام تروريستي از محل متواري شدند و هنوز ردپايي از آنها به دست نيامده است.

سعيد طالبي‌نيا افزود: دادستان عمومي و انقلاب خوي طي چند روز گذشته تهديد به ترور شده بود.

وي تصريح كرد: نامبرده در زمينه رسيدگي به پرونده‌هاي زمين‌خواري، مفاسد اخلاقي و ضدانقلاب عملكرد درخشاني داشت.

اين مسئول افزود: حاجي‌قليزاده از نيروهاي انقلابي و جبهه و جنگ بود و در جنگ عليه دشمنان پرونده درخشاني دارد.

گفتني است برادر اين شهيد نيز از فرماندهان لشكر عاشورا بود كه به درجه رفيع شهادت نائل آمده است.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:53 |
وكيل مدافع بهزاد نبوي از ارسال پرونده موكلش به شعبه 54 دادگاه تجديد نظر استان تهران خبر داد.

صالح نيك‌بخت با بيان اين مطلب، اظهار كرد: پس از صدور راي دادگاه بدوي براي بهزاد نبوي، تجديد نظرخواهي نسبت به راي صورت گرفت و اكنون پرونده به شعبه 54 دادگاه تجديد نظر استان تهران ارسال شده است. وي با اشاره به درخواست‌هاي خود و همسر موكلش براي مرخصي جهت ادامه معالجات، خاطرنشان كرد: تاكنون با اين درخواست موافقت نشده است. بهزاد نبوي از سوي شعبه 15 دادگاه انقلاب، به 6 سال حبس تعزيري محكوم شده است
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:52 |
 ایران

ديگه چه خبر؟

اسناد دخالت مستقیم اسرائیل در ترور دکتر علی‌محمدی

خبراول این که بر خلاف ادعای رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل که ارتباط مستقیم این تشکیلات تروریستی با ترور دانشمند ایرانی را رد کرده بود، شواهد موجود نشان از آن دارد که اسرائیل دکتر علی‌محمدی را ترور کرده است.طبق اطلاعات منتشر شده توسط برخی منابع خبری عربستانی سازمان مخفی تروریستی «هاگانا» نقش اصلی و مستقیم در ترور دانشمند ایرانی دکتر علی‌محمدی داشته است. همچنین گفته می‌شود این تشکیلات تروریستی اقدام به ربودن شهرام اميري، دانشمند هسته‌ای ایران در عربستان کرده است. بنابراین گزارش، مأموریت اصلی «هاگانا» در حال حاضر شناسایی نخبگان ایرانی و ضربه زدن به آنها و نفوذ به اقوام و فرق مختلف با هدف تفرقه‌افکنی عنوان شده است.

دخالت در امور ايران براي توقف غني‌سازي

خبردیگر این که فرانك گفني، از مقامات سابق پنتاگون در دولت «رونالد ريگان» و كارشناس دفاعي امريكايي گفته: بهترين راه براي امريكا به منظور مقابله با تهديد هسته‌اي ايران كمك به تغيير حكومت در اين كشور است. وي گفته: امريكا بايد به جنبش مخالف در ايران كمك كند كه به خيابان‌ها آمده‌اند و ما بايد به طور شفاف در راستاي سقوط حكومت ايران كمك كنيم.

بررسي يك انفجار در مشهد

شنیدیم که شنبه شب حدود ساعت 15/20 در محل چهارراه استانداري در مشهد بمبي دست‌ساز منفجر شد كه به جز كشته شدن عامل بمب‌گذار بر اثر جراحات بسيار در مسير بيمارستان فرد ديگري آسيب نديده است. اميرالله شمقدري سرپرست معاونت امنيتي انتظامي استانداري خراسان رضوي در اين‌باره گفته: اين انفجار ناشي از روحيات ماجراجويانه جواني 18 ساله بوده و هيچ گونه وابستگي سياسي و قصد عملياتي در اين مسئله دخيل نبوده است.

وي از شناسايي كامل فرد حامل مواد انفجاري خبر داده و افزوده: فرد حامل مواد انفجاري كه جان خود را در جريان اين اقدام خطرآفرين از دست داده، مواد مذكور را از فروشگاه‌هاي مواد اشتعال‌زا خريداري كرده بود. شمقدري با بيان اين‌كه انفجار رخ داده توسط 3 جوان حدود 18 ساله و با انگيزه‌هاي ماجراجويانه برنامه‌ريزي شده بود، ادامه داده: سه جوان يادشده هيچ گونه وابستگي سياسي و قصد عملياتي نداشته و محل انفجار را به صورت اتفاقي و به دليل آشنايي با منطقه انتخاب كرده بودند.

90 سياسي بعد از دهه فجر پنجشنبه‌ها روي آنتن

باخبرشدیم که برنامه 90 سياسي بعد از دهه فجر و به صورت هفتگي، پنجشنبه شب‌ها روي آنتن مي‌رود. اين برنامه 90 دقيقه‌اي، شب‌هاي جمعه بعد از خبر سراسري ساعت 22 از شبكه 3 و با حضور شخصيت‌هاي سياسي براي پرداختن به موضوعات مهم كشور به شكل مناظره برگزار خواهد شد. 90 سياسي به همت معاونت سياسي صدا و سيما و تأكيد عزت‌الله ضرغامي، رئيس رسانه ملي و با مجريگري وحيد يامين پور، مجري برنامه «رو به فردا» روي آنتن مي‌رود.

استعفاي سردبير لندن‌نشين پس از افشاگري رامين

خبررسیده کهافشاگري محمدعلي رامين، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ‌و ارشاد اسلامي از حضور سردبير روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب‌يزد، موجب استعفاي وي از سردبيري اين روزنامه شده است. رامين در برنامه گفت‌وگويي تصريح كرده بود: «سردبیر روزنامه در لندن اقامت دارد و لحظه به لحظه، آنچه رسانه‌های غرب، بی‌بی‌سی، صدای امریکا و دیگر رسانه‌های صهیونیستی منعکس می‌کنند، همان را در روزنامه خود بازتاب می‌دهد... ما تحلیل‌های بی‌بی‌سی را هر روز در این روزنامه می‌بینیم...» اما در حالي كه معاون وزير ارشاد نامي از فرد مورد نظر خود نبرده بود و به فاصله‌ يك روز پس از آن، مجتبي واحدي كه ماه‌ها است در لندن به‌سر برده و در ضمن هر روز نيز بدون اين كه حتي يك بار در اين زمينه به خوانندگان روزنامه توضيح يا اطلاعي داده باشد، سرمقاله‌هاي روزنامه را مي نوشت، با افشاي اين خبر ناگزير از استعفا شد.

تکذیب حضور خواهرزاده رئيس ديوان عدالت در ميان محاربان

دست آخر این که روابط عمومي ديوان عدالت اداري خبر مندرج در برخي مطبوعات و سايت‌هاي اينترنتي را مبني بر اين که خواهرزاده رئيس اين ديوان در ميان فهرست افراد محارب مربوط به اغتشاشات روز عاشورا است، تکذيب کرده است.

در اطلاعيه روابط عمومي ديوان عدالت اداري دراين زمينه ‌آمده است: خبر مجعولي در برخي سايت‌ها و روزنامه‌ها مبني بر محکوميت يک آقازاده محارب به اعدام که با نام «ح . م» بر روي خروجي برخي خبرگزاري‌هاي داخلي و روزنامه‌ها قرار گرفت و در سايت‌هاي اينترنتي به نام «حسين محمودي» ياد و ادعا شده است که نامبرده خواهرزاده رئيس ديوان عدالت اداري است، حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري، رئيس ديوان عدالت اداري دراين زمينه متذکر شده است كه قوياً خبرمنتشره در اين زمينه تکذيب مي‌شود. اصولاً اينجانب خواهرزاده‌اي به نام حسين محمودي ندارم و اين خبر اساساً دروغ و جعلي است.

جمهوری

با رفع توقيف از فيلم « شاعر زباله ها » فيلم نامه محسن مخملباف هم رفع توقيف شد! زيرا فيلمنامه آنرا مخملباف نوشته است . سايت جهان با انتقاد از معاونت سينمائي وزارت ارشاد به خاطر اين اقدام نوشت : اين رفع توقيف در شرايطي اتفاق مي افتد كه چندي پيش مخملباف در يادداشتي سخيف ترين اتهامات را عليه مقامات نظام منتشر كرده بود و چند سالي است با پناهنده شدن در كشور فرانسه رسما عليه نظام جمهوري اسلامي فعاليت مي كند.

 

در پي انتقاد شديد حجت الاسلام سيد احمد علم الهدي امام جمعه مشهد از اظهارات اسفنديار رحيم مشايي يكي از سايت هاي حامي رحيم مشايي در مطلبي با عنوان « آقاي علم الهدي برادركشي چرا ! » نقد علم الهدي را به دور از انصاف دانسته است . سايت حقيقت نيوز كه پيش از اين رحيم مشايي را به شهيد آويني تشبيه كرده بود درخصوص نقد امام جمعه مشهد نوشته است : امام جمعه محترم مشهد مقدس نقدي را نسبت به مهندس مشايي داشته اند البته نقد مشوقانه و با رعايت آداب نقد هميشه مي تواند در رسيدن به هدف نقش مهمي را ايفا كند اما نقدي كه از ادب و انصاف دور شود و در نهايت بستر را براي سواستفاده معاندان و دشمنان انقلاب و در نهايت جبهه اصولگرايي فراهم سازد نمي تواند مورد قبول باشد. اين سايت از آقاي علم الهدي خواست « در نقد خود نسبت به مهندس رحيم مشايي كمي تسامح به خرج داده و از به كار بردن الفاظ سخت و خارج از آداب نقد پرهيز مي كردند تا در نهايت بتوان از اين نوع ديالوگ ها و مباحثه هاي درون جناحي در جهت تحكيم وحدت و نزديك شدن دل ها بهترين نتيجه را گرفت . »

کیهان

شيوع بيماري آلزايمر در جماعت لندن نشين! (خبر ويژه)

رئيس كميته رسانه تبليغات در ستاد ميرحسين موسوي با انكار نقش نامبرده در برپايي فتنه و آشوب هاي خياباني مدعي شد شعارهاي جمهوري ايراني و نه غزه نه لبنان ربطي به موسوي ندارد.

ابوالفضل فاتح كه مدت ها در انگليس اقامت داشته، مي نويسد: كيست كه نداند شعار جمهوري ايراني و نه غزه نه لبنان و توهين به رهبري و اصل ولايت فقيه ربطي به مهندس نداشت.

اين ادعا در حالي مطرح مي شود كه شعارهاي «نه شرقي، نه غربي، جمهوري ايراني» (حذف اسلامي) و «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» (در حمايت از رژيم صهيونيستي) اولين بار در تجمع حاشيه عناصر ضد انقلاب در روز جهاني قدس- به دعوت موسوي و كروبي- سر داده شد، همچنان كه در تجمعات ديگري از اين دست عليه ولايت فقيه شعار داده شد و سرانجام كار به آتش زدن تصوير حضرت امام و شكستن حرمت امام حسين(ع) در روز عاشورا انجاميد. جالب اينكه برخلاف تلاش فاتح براي تبرئه موسوي، وي بيانيه 17 خود را پس از حرمت شكني آشكار روز عاشورا صادر كرد و عناصر هتاك را «مردم خداجو» خواند. اين در حالي است كه فاتح همان بيانيه رسوا را «تاريخي و مصلحانه كه ان شاءالله بركاتش روز به روز آشكارتر خواهد شد» توصيف مي كند.

فاتح نيز مانند اقدام اخير شبكه انگليسي بي بي سي، براي مظلوم نمايي به نفع موسوي و فتنه گران، به ماجراي قتل اميركبير-نخبه كشي- استناد كرد بدون آن كه اذعان كند اميركبير با توطئه انگليسي ها و توسط عناصر سرسپرده آنها- امثال ميرزا آقاخان نوري- به شهادت رسيد و امروز همان انگليسي ها صراحتاً از موسوي و فتنه سبز وي حمايت مي كنند و شبكه بي بي سي نيز به طور مطلق جانبدار آنهاست. مصاحبه كذايي همسر ميرحسين موسوي با بي بي سي بلافاصله پس از انتخابات و القاي تقلب از اين طريق هم هنوز از ذهن مردم نرفته است.

فاتح در ادامه با ساختن چهره اي خيرانديش و داراي دغدغه براي موسوي و بي آن كه به حمايت هاي آشكار استكبار جهاني از نامبرده اشاره كند نوشت: «اين شانس بزرگ انقلاب و نظام ماست كه رهبران منتقدانش موسوي و خاتمي و كروبي اند. شخصيت هايي كه دست آخر هر بحران و رخدادي را هر چند بزرگ به نفع انقلاب اسلامي و مردم فيصله مي دهند. به ياد دارم موسوي مي گفت دل من براي انقلاب، مردم و جمهوري اسلامي مي سوزد كه گرفتار اين همه بي تدبيري، دروغ و ظلم شده است. ما را چه به بيگانه، ما را چه به معاندان، ما را چه به ساختارشكني؟ ان شاءالله روزي ابعاد توطئه هايي نظير پاره كردن تصوير امام و برخي وقايع عاشورا و ترور و قتل مردم بي دفاع آشكار خواهد شد».

فاتح توضيح نمي دهد چرا موسوي حاضر نشد «توطئه روز عاشورا» را محكوم كند بلكه توطئه گران را «مردم خداجو» لقب داد و اگر رفتارهاي وي به خاطر دلسوزي براي انقلاب و مردم بود، بدنام ترين دشمنان ملت نظير رژيم اسرائيل، انگليس، آمريكا، سلطنت طلبان (رضا ربع پهلوي)، سركرده منافقين، بهايي ها و... به طور مداوم از عملكرد وي حمايت كردند. مگر حضرت امام نفرموده بود اگر دشمن از شما تعريف كرد، در عمل و رفتار خود شك كنيد؟ آيا مفهوم دلسوزي، روي آوردن به قانون شكني و ديكتاتوري و تحريك به اغتشاش و آشوب است؟

يكي ديگر از نكات جالب ادعاهاي فاتح درباره مصاحبه موسوي با نشريه تايم (هفته نامه آمريكايي) است. در اين مصاحبه كه دقيقا يك روز پيش از انتخابات منتشر شد موسوي مي گويد: «در واقع دگرگوني و تغيير در ساختار قدرت با فشار بر رهبري در جهت پذيرش بيشتر افكار عمومي رخ خواهد داد.»

وي در اين مصاحبه در پاسخ به اين سؤال كه اگر انتخابات را ببازد، آن وقت چه مي شود پاسخ داده بود: «تغييرات مدتهاست كه آغاز شده است. تنها گوشه اي از اين تغييرات به پيروزي در انتخابات مربوط مي شود و بخش هاي ديگر تغيير ادامه خواهند يافت و هيچ عقبگردي در كار نخواهد بود.»

جالب آن كه فاتح اين مصاحبه را اول به تايمز لندن (روزنامه انگليسي) منتسب كرده و بعد از بيخ و بن منكر قضيه مي شود و از قول موسوي مي گويد، مگر ممكن است من چنين حرف هايي زده باشم؟!

بعد هم تايمز لندن و سي ان ان را به گاوبندي با كانديداي رقيب متهم مي كند كه بايد از او پرسيد اولا آيا جناب مهندس در اين هفت ماه كه 17 بيانيه صادر كرده زبان نداشت كه راجع به اين موضوع اظهارنظر كند، ثانيا رسانه هاي خارجي مثل سي ان ان و بي بي سي و تايم و غيره... در ستاد كدام كانديد شعبه زده و مستقيم برنامه پخش مي كردند؟ كدام كانديد هنوز انتخابات تمام نشده رسانه هاي خارجي را جمع كرد و ادعاي پيروزي كرد؟

البته آقاي فاتح نيز به همراه كميته رسانه اي كذايي نقش گسترده اي در زمينه سازي القاي تقلب- و فريب شخص موسوي - داشته كه وقت ديگري بايد بررسي شود.

ظاهرا آب و هواي لندن آقاي فاتح را هم مانند مهاجراني و ساير حاميان لندن نشين سران فتنه دچار آلزايمر سياسي كرده است!

ازهاري مي گفت نواره من ميگم نوار نيست، فتوشاپه! (خبر ويژه)

موج انفجار جمعيت در تظاهرات تاريخي 9 دي، برخي عناصر ضد انقلاب را به پريشان گويي واداشته است. مجيد محمدي از عناصر فراري ضد انقلاب كه از طريق فحاشي هاي گاه و بيگاه به ملت ايران در ارگان سازمان سيا ارتزاق مي كند، در يكي از همان تحليل هاي سفارشي و باسمه اي مدعي شد تظاهرات در ايران تبديل به صنعت دولتي شده و در تظاهرات روز 9 دي چند ده هزار نفر به واسطه سانديس و تي تاپ به خيابان آورده شده اند.

اين خودزني رسانه اي در حالي است كه راديو فردا دو روز پيش به نقل از روزنامه نيويورك تايمز اذعان كرد «سايت هاي مخالف جمهوري اسلامي تعداد شركت كنندگان در تظاهرات تهران را دست كم يك ميليون نفر اعلام كرده اند و اين در حالي بود كه جمعيت فقط در تهران تا 4 ميليون نفر برآورد شد.»

عضو فراري حلقه كيان در ادامه عقده گشايي خود در راديو فردا نوشت: شركت كنندگان در راهپيمايي ها كارمنداني توده وار هستند كه اضافه كار و پاداش دريافت مي كنند و با راه آهن و اتوبوس به راهپيمايي آورده مي شوند.

گويا عقده هاي اين ضد انقلاب ورشكسته خالي نشده بود كه پس از چند فحاشي مفصل، به حماقت 3 دهه پيش سرلشكر ازهاري تأسي كرد و نوشت: اگر سفارش براي تظاهرات چند ده ميليوني باشد، جمعيت بيشتري توسط فتوشاپ توليد مي شوند و از آرشيوسازمان صدا و سيما فيلم هاي تظاهرات قبلي كه با هلي كوپتر فيلم برداري شده بيرون مي آيد و در ميان تصاوير روز قرار داده مي شود(!)

ملت ايران در راهپيمايي روزهاي منتهي به انقلاب و در واكنش به ادعاي ازهاري مبني بر اينكه صداي ملت انقلابي صداي نواري است، شعار مي دادند ازهاري بيچاره بازم بگو نواره، نوار كه پا نداره!

نامبرده همچنين نوشته است: در جمهوري اسلامي صنعتي براي نمايش مردمي بودن حكومتي كه با سركوب مخالفان شكل گرفته به تدريج پايه ريزي شد كه تاكنون تداوم يافته است. اين صنعت عمدتاً منكر مشاركت و رقابت سياسي درجامعه سياسي و از مجراي احزاب و نهادهاي مدني و مبتني بر نمايش حضور خياباني بخشي از جامعه توده وار و كارمند است.

اين نابغه!! فراري اشاره اي به اين حقيقت نكرد كه ملت ايران طبق قانون اساسي، بهترين وجه مشاركت را در انتخابات و رقابت سياسي جست و جو مي كنند همچنان كه 40 ميليون نفر (85 درصد واجدين شرايط) آراي خود را در صندوق اعتبار نظام ريختند اما وقتي دشمن، نا اميد از انتخابات و دموكراسي، طمع كرد به واسطه برخي عناصر آلوده، بخت خود را در اردوكشي خياباني بيازمايد، همان مردم پاسخ دشمن و عناصر آلت دست وي را با راه انداختن اقيانوس جمعيت در خيابان دادند.

جاروكش هاي موساد و سيا آفتابي شدند (خبر ويژه)

پادوهاي رسانه اي سازمان سيا و موساد براي رد گم كني در ترور سبعانه شهيد دكتر مسعود علي محمدي، توجيهات و مغالطه هاي جالبي ارائه مي دهند.

رضا تقي زاده مستخدم ارگان رسمي سازمان سيا(راديو فردا) در اين زمينه مدعي دخالت حزب الله لبنان در ترور دكتر علي محمدي شد! وي در گفت وگو با يكي از رسانه هاي ضد انقلاب گفت: در عكس هايي كه در اينترنت از محل حادثه گرفته شده، يكي از چهره هاي حزب الله لبنان ديده مي شود كه سرگرم رفت و روب محل ترور است. به نظر من اگر قرار باشد روي عامل خارجي تكيه كنيم، بايد روي اين افراد درنگ شود.

اين جاروكش سازمان سيا احتمالا خيلي به مغز خود فشار آورده كه اين ادعا را مطرح كرده و حتما بايد مراقب باشد كه به خاطر نبوغ فراوان دزديده نشود چرا كه هر انسان با بهره هوشي متوسط مي داند براي جاروكشي كردن خيابان، از كشور ديگر آدم نمي آورند تا او را مقابل دوربين ببرند!!

وي در عين حال گفت: اگر قرار باشد آمريكا و كشورهاي ديگر توانسته باشند به راحتي نفوذ كرده و بمب منفجر كنند، مسئولان امنيتي بايد پاسخگو باشند كه چطور امكان انجام چنين طرح هايي را داده اند.

اين اظهارات در حالي است كه بمب گذاري هايي از اين دست ارزش و پيچيدگي عملياتي چنداني ندارد و با توجه به استخدام تروريست هاي وابسته به گروهك هاي منافقين، ريگي، انجمن پادشاهي ها و حتي طيفي از عناصر تندرو سلفي از سوي سازمان هاي جاسوسي موساد و سيا، انجام چنين ترورهاي كوري نياز به ارسال تروريست از اسرائيل و آمريكا ندارد. از سوي ديگر رسانه هاي همسو با سازمان هاي جاسوسي مذكور تلاش كرده اند اين ترور جنايتكارانه را به اختلافات انتخاباتي و سليقه هاي سياسي داخل ايران نسبت دهند و همين «تفسيرگذاري»، خود علت ترور را نيز روشن مي كند.

در همين حال عليرضا نوري زاده مستخدم مشترك موساد و سيا، در تحليل مشابهي، به اظهارات شك برانگيز احمد شيرزاد(عضو بدسابقه فراكسيون مشاركت در مجلس ششم) استناد كرد و مدعي شد شهيد علي محمدي در آغاز طرفدار انقلاب بوده ولي در ماه هاي اخير تغيير رويه داده است(!) وي نيز به سياق همكار جاسوس خود- تقي زاده- گفت: عضو حزب الله لبنان لحظاتي پس از ترور در صحنه با ژست هاي مختلف ديده مي شود.

گفتني است همزمان با طراحي سايت وزارت خارجه رژيم صهيونيستي و سرداده شدن شعار صهيونيستي «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» در حاشيه تظاهرات روز قدس از سوي عوامل ميداني فتنه سبز، سايت هاي ضد انقلابي وابسته به محافل آمريكايي و صهيونيستي ادعا كردند نيروهاي مردمي و بسيجي كه به مهار آشوبگران پرداخته اند، از لبنان آورده شده و وابسته به حزب الله لبنان هستند!!

پايان يك مخملي ديگر (خبر ويژه)

دويچه وله آلمان از «پايان عصر انقلاب نارنجي (مخملي) در اوكراين» خبر داد. اين رسانه آلماني با اشاره به پيش افتادن نامزد مخالفان (ويكتور يانكوويچ) در نظرسنجي هاي انتخابات رياست جمهوري اوكراين و پشت كردن مردم به نامزد مخملي ها نوشت: ويكتور يوشچنكو از سران نارنجي ها ديگر از هيچ شانسي براي پيروزي برخوردار نيست اما تنها نامزدي است كه شعار عضويت در پيمان ناتو را مي دهد.

دويچه وله اضافه كرد: يوشچنكو تنها رهبر يك انقلاب ]كودتاي[ مخملي نيست كه پس از يك دوره، از سوي مردم ديگر انتخاب نمي شود. پيش از او نيز لخ والسا رهبر جنبش همبستگي لهستان پس از يك دوره رياست جمهوري ديگر انتخاب نشد. يوشچنكو مانند بسياري ديگر دچار «بيماري كاخ نشيني» شد و «بله قربان گويان» مانع از اجراي روند رفرم گشتند. مبارزه با فساد در حد سخن باقي ماند و گزارش هايي از زندگي شبانه پسرش صفحات روزنامه ها را پركرد. 70 درصد مردم خواهان يك «دست قدرتمند» براي مبارزه با فساد و تغيير هستند.

ضرب الاجل به سر رسيد... اوباما به جايي نرسيد (خبر ويژه)

يك سلطنت طلب فراري و همكار صهيونيست وي در مؤسسه هادسن آمريكا، ضرب الاجل هاي دولت اوباما عليه جمهوري اسلامي ايران را بي حاصل توصيف كردند.

نازنين انصاري و جاناتان پاريس در روزنامه وال استريت ژورنال نوشتند: ضرب الاجل اوباما به ايران در زمينه برنامه هسته اي (مبادله اورانيوم غني شده در خارج از كشور) 31 دسامبر يعني 19 روز پيش پايان يافت. اين ثابت مي كند كه سياست هاي به كار رفته براي تغيير رفتار جمهوري اسلامي كارايي ندارد.

وال استريت ژورنال همچنين با اشاره به حمايت برخي گردانندگان فتنه سبز از تحريم ايران نوشت: «نمايندگان جنبش سبز مي دانند كه نقش جامعه بين المللي در فشار به ايران هم اساسي و محوري است اگرچه سنگيني تغيير رژيم، بر دوش مخالفان در داخل قرار دارد. سران جنبش سبز به حمايت خارجي از حقوق بشر و دموكراسي در كنار تقاضاي بين المللي براي توقف توليد سوخت هسته اي توسط جمهوري اسلامي اميد بسته اند».

مؤسسه هادسن يكي از موسسات آمريكايي فعال در حوزه براندازي است كه عناصر سلطنت طلب را در پوشش و حمايت خود دارد. نازنين انصاري در كنار همكاري با موسسه ياد شده، با صداي آمريكا، بي بي سي و نشريه سلطنت طلبان در لندن همكاري دارد و تا همين اواخر در پوشش خبرنگار به كشور تردد داشته است.

نشست اخير 1+5 در نيويورك براي تشديد تحريم ها همچنان كه پيش بيني مي شد بي نتيجه پايان يافت. روزنامه كريستين ساينس مانيتور با اشاره به موضع مخالف چين و روسيه و تاكيد بر لزوم ادامه ديپلماسي نوشت: «ترجمه اين رفتار اين است كه پكن آب سردي بر دور سوم تحريم هاي بين المللي ايران ريخت».

ژانگ يسوني، نماينده چين در شوراي امنيت سازمان ملل، پيش از اين نشست گفته بود كه پكن با وضع تحريم هاي تازه عليه ايران مخالف است.

روزنامه كريستين ساينس مانيتور به نقل از كنت كاتزمن كارشناس مسائل ايران و خاورميانه در سرويس پژوهشي كنگره آمريكا مي نويسد: «اين رفتار چين شگفت انگيز نيست. مدتي است كه آنها مي گويند زمان تحريم هاي تازه فرا نرسيده و ديپلماسي هنوز ناكارآمد نشده است».

قدس

واکنش الهيان به نامه مرتضوي

مهر - زهره الهيان، عضو کميته ويژه مجلس در واکنش به نامه اخير مرتضوي گفت: پرونده آقاي مرتضوي در قوه قضائيه مفتوح است و تکذيب مطالب مندرج در گزارش هيچ جايگاهي ندارد.

محکوميت خواهرزاده يک مسؤول به اعدام تکذيب شد

ايلنا- روابط عمومي ديوان عدالت اداري خبر برخي از سايتها مبني بر محکوميت خواهرزاده رئيس ديوان عدالت اداري را به اعدام تکذيب کرد.

در اطلاعيه ديوان عدالت اداري آمده است: با استعلامي که از حجةالاسلام والمسلمين آقاي منتظري رئيس ديوان عدالت اداري به عمل آمد ايشان با تکذيب اين خبر اظهار داشتند: اينجانب خواهرزاده اي به نام حسين محمودي ندارم و اين خبر جعلي است.

حسين فدايي: سران فتنه داخلي نيستند

خبر آنلاين - حسين فدايي دبيرکل جمعيت ايثارگران معتقد است که سران فتنه داخلي نيستند. وي گفت: سران فتنه بيروني هستند.

هشدار مقام عراقي به آمريکا درباره رويارويي با ايران

تابناک - موفق الربيعي که از او به عنوان «رئيس گروه ميانه رو پارلمان» عراق ياد مي شود مي گويد: اگر آمريکا به ايران حمله کند از نيروهاي آمريکايي خواهيم خواست، هرچه سريعتر خاک کشورمان را ترک کنند.

واکنش علي مطهري به اظهارات رحيم مشايي

تابناک- علي مطهري، نماينده مردم تهران در مجلس به اظهارات اسفنديار رحيم مشايي، رئيس دفتر رئيس جمهور واکنش نشان داد.

در بخشي از پاسخ مطهري آمده است: سخنان آقاي مشايي درباره اظهار نظر اينجانب مبني بر لزوم عذرخواهي آقاي احمدي نژاد از مردم به خاطر رفتار انتخاباتي خود، که گفته اند از طريق معاونت حقوقي رياست جمهوري شکايت خواهيم کرد، حاکي از آن است که ايشان تحمل قبول حق و اجراي عدالت را ندارند. بهتر است آقاي مشايي به تلاشهاي خود براي دوستي با مردم اسرائيل و بازگشت ايران به ايران باستان و ايران قبل از اسلام ادامه دهند و وارد معقولات نشوند.

اعلام نظر محسن رضايي درباره مناظره ها

واحد مرکزي خبر - محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، مناظره هاي اخير در صدا و سيما را اقدام خوبي دانست، اما گفت: بايد توجه کرد که اين مباحث دو قطبي نشود زيرا خسارتهاي زيادي از اين بابت ديده ايم.

معلم دامغاني يک استعفاي ديگر را نپذيرفت

ايسنا - محمد علي معلم دامغاني، رئيس جديد فرهنگستان هنر و رئيس هيأت امناي پژوهشکده هنر در حکمي دکتر حسن بلخاري را در سمت رياست پژوهشکده هنر فرهنگستان ابقا کرد.دکتر بلخاري در ملاقات هفته پيش خود با رئيس جديد فرهنگستان، کناره گيري خود را از مسؤوليت پژوهشکده هنر اعلام کرده بود.

فيلمنامه مخملباف هم رفع توقيف شد

جهان - در حالي عليرضا سجادپور مدير کل نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي از رفع توقيف فيلم «شاعر زباله ها» خبر مي دهد که فيلمنامه اين فيلم را محسن مخملباف، فيلمنامه نويس و کارگرداني فراري سينماي ايران نوشته است.

لغو ميزباني ايران درپي اصرار بر هويت ملي

واحد مرکزي خبر - اصرار کشورهاي عربي و اعضاي هيأت اجرايي ISSF برحذف نام خليج فارس و پافشاري نمايندگان اعزامي کشورمان بر درج اين نام ملي در نهايت به لغو ميزباني ايران ازپيکارهاي همبستگي کشورهاي اسلامي انجاميد.

توصيه اخلاقي فرح پهلوي به روحانيون خداشناس!

پارسانيوز - فرح پهلوي در گفتگو با بخش فارسي راديو آمريکا به توصيف روحيات لطيف شاه براي جلوگيري از کشته شدن مردم پرداخت.

همسر سوم شاه مخلوع در اين مصاحبه نتوانست به موعظه روحانيون نپردازد و گفت: مي دانم خيلي از روحانيون پاک نهاد و خداشناس هستند که خودشان از اين اوضاع ناراحتند!

هزينه دهها ميليوني دکوراسيون «آقاي رئيس»

فارس - جمعي از دانشجويان عدالتخواه بروجرد نسبت به هزينه کرد دهها ميليون توماني براي دکوراسيون حوزه رياست دانشگاه آزاد واحد بروجرد بشدت انتقاد کردند.

کشتي مسافري آمريکايي در راه ايران

عصر ايران - يک فروند کشتي مسافري آمريکايي با 900 نفر مسافر و گردشگر، اواخر امسال در بندر شهيد باهنر پهلو مي گيرد.

رقيب سياسي فردوسي پور هم مي آيد

فارس- برنامه نود سياسي بعد از دهه فجر و بصورت هفتگي، پنجشنبه شبها روي آنتن مي رود.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:51 |
عضو شوراي تهران از آغاز به کار سايت خبري «آتي‌نيوز» خبر داد و گفت:اين پايگاه خبري با هدف تبيين اصول و مباني انقلاب اسلامي، کشور و ملت با رويکرد تقويت و توسعه انسجام و امنيت ملي پا به عرصه حضور در دنياي اطلاع‌رساني گذاشته است.

مرضي طلايي ضمن بيان اين مطلب درباره فعاليت پايگاه اطلاع رساني آتي‌نيوز که تحت مديريت او فعاليت مي‌کند گفت:« مسير تيم خبري آتي، آگاهي بخشي و اطلاع‌رساني شفاف حول محور منويات رهبري است چرا که از نگاه من شاخص‌اندازه‌گيري صحت گفتار، نوشتار و اعمال ما ولايت است.»

رييس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران همچنين گفت:« انتقال دغدغه‌ها و خواست‌هاي مردم در قالب خبر و گزارش ، تشويق جلوه‌هاي مثبت خدمت همه مجموعه‌هاي کشور، دفاع‌ از آرمان‌هاي انقلاب، امام و رهبري، انطباق حداکثري منافع ملي به جاي اشخاص، تلاش براي تمسک به شاخص ها و اصول به جاي مصاديق، تلاش براي دفاع از مردم‌سالاري ديني، پيروي از قانون سرمشق‌هاي تيم خبري آتي‌نيوز هستند.»

طلايي همچنين در توصيف شيوه مديريت خبر در عرصه کنوني تاکيد کرد:«دوري از تعارفات و سانسورهاي غيرضروري در عين رعايت خط قرمز‌هاي ملي، قانوني و اخلاقي با توجه به خواسته‌هاي مردم مي‌تواند در به وجود آوردن فضايي رام و به دور از تنش موثر باشد».

او، ضمن بيان اين مطلب درباره روش کار کار پايگاه اينترنتي «آتي نيوز» که با مديريت او فعاليت مي‌کند گفت:« مسير و هدف تيم خبري آتي‌نيوز، ايجاد و تقويت يکپارچگي و همين‌طور يکدلي در کشور است، نه مسيري که با دامن‌زدن به اختلافات باعث خوشحالي دشمن و نااميدي مردم شود.»

عضو شوراي اسلامي شهر تهران همچنين درباره سياست‌هاي مديريت پايگاه اينترنتي آتي نيوز تصريح کرد:« اين پايگاه اطلاع‌رساني با هدف تبيين اصول و مباني انقلاب اسلامي کشور و ملت، با رويکرد و توسعه انسجام و امنيت ملي پا به عرصه حضور در دنياي اطلاع‌رساني گذاشته است.»

فرمانده اسبق پليس پايتخت ايران، در توضيح روش کار در اين حوزه از اطلاع‌رساني توضيح داد:« ما قصد داريم در پايگاه اطلاع‌رساني اينترنتي آتي‌نيوز در کنار همه رسانه‌هاي حاضر در فضاي مجازي تلاش خود را براي نقد دلسوزانه در جهت اصلاح رويه‌ها و روندهاي موجود به کار ببنديم.»

رييس کميته شوراها و مديريت محلي کميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام به همزماني آغاز فعاليت پايگاه اينترنتي آتي‌نيوز با عيدغذيرخم اشاره کرد و توضيح داد:« در شرايطي که رسانه‌هاي مکتوب کم‌رنگ مي‌شوند و رسانه‌هاي مجازي با صعود و سرعت مقاومت‌ناپذيري در هرم اولويت‌هاي مخاطبان قرار مي‌گيرند لازم است تا به اطلاع‌رساني صحيح، شفاف و به موقع همه جريان‌هاي خبري و سياسي را پوشش داده به اطلاع مردم برسانيم.»
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۹ و ساعت 13:50 |

* تهران امروز

روزنامه تهران امروز در يادداشت خود با عنوان "برنامه و ضدبرنامه "به قلم سيدجواد سيدپور آورده است:‏تا ديروز دلواپس بوديم كه برنامه پنجم توسعه از سوي دولت به موقع ارائه نشود امروز بايد نگران باشيم كه آنچه به مجلس ارائه شده به برنامه توسعه شباهت ندارد و بيشتر شبيه انشاي خوب اما بدون شاخص‌هاي روشن و مشخص است. جالب آنكه سياست‌هاي كلي برنامه پنجم توسعه كه سال گذشته از سوي رهبر معظم انقلاب به دولت ابلاغ شده و سند بالادستي برنامه به شمار مي‌آيد، حاوي شاخص‌هاي روشن و مشخص است ولي برنامه ارائه شده از سوي دولت فاقد آن است. اين تناقض قابل جمع نيست. اگر قرار بود كشور بدون برنامه‌هاي دقيق،‌ روشن و مشخص پيشرفت كند دليلي نداشت كه مقام معظم رهبري جمع كثيري از نخبگان كشور را مكلف به ارائه پيشنهاد براي سند چشم‌انداز و سياست‌هاي كلي برنامه‌هاي توسعه كنند. برنامه قرار است قانون شود و قانون در ذات خود بايد شفاف، بدون ابهام و روشن باشد. اينكه متني براي برنامه بنويسيم كه هركس بتواند در جيبش بگذارد، نه هنر است و نه باعث توسعه كشور مي‌شود بلكه بايد برنامه‌اي نوشت كه جيب مردم را درست پر كنيم. مردم اگر ببينند دولت توسعه را بدون برنامه مشخص مي‌خواهد پيش ببرد بيشتر نگران خواهند شد تا خوشحال چرا كه با خود خواهند گفت دولت‌هاي پيشين كه با برنامه مشخص پيش مي‌رفتند وضعيت اقتصاد ما در حال حاضر اين است روزگاري كه دولتي بخواهد توسعه را بدون برنامه مشخص پيش ببرد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ برنامه بدون آمار دقيق و شاخص‌هاي مشخص كه برنامه نيست، انشا است. با انشا نمي‌شود توسعه يافت و اگر مي‌شد كشورهاي ديگر و دولت‌هاي پيشين در خود جمهوري اسلامي ايران به اين مهم دست مي‌يافتند. برنامه يعني نقشه جزئيات راه با ريزترين «پورگرام‌هاي» اجرايي نه ترسيم يك نماي كلي از يك مسير كلي‌تر. وقتي از مشاور معاون پارلماني رئيس‌جمهور سوال مي‌شود كه چرا شاخص‌ها در برنامه لحاظ نشده و مثلا در برنامه نرخ بيكاري ذكر نگرديده، استدلال مي‌كند كه چون نرخ بيكاري تابعي از فرآيند كلي اقتصاد و اقتصاد ايران تابعي از اقتصاد دنيا و تحت تاثير شرايط سياسي و اجتماعي است و اين شرايط مدام در حال تغيير هستند لذا شاخص ذكر نشده چون اين اعداد در حال تغييرند. (نقل به مضمون از برنامه روز پنجشنبه 24/ 10/ 88 نامبرده در شبكه 4 سيما) اين اظهارات باعث تعجب كارشناسان است كه مگر براي بار اول است كه در كشور برنامه‌اي نوشته مي‌شود كه ندانيم شرايط اقتصاد دنيا بر اقتصاد كشور تاثير مي‌گذارد، پيش از اين و در دولت‌ها و مجالس گذشته نيز به اين موضوع اذعان داشتند ولي اين مساله سبب نشد كه توسعه را از برنامه عاري كنند و با سلاخي استدلال به جان توسعه بيفتند. با اين استدلال ديگر كسي نبايد در اين كشور كاري بكند و برنامه‌‌اي بياورد چون شرايط مدام در حال تغيير است. دوستان برنامه‌نويس ما در دولت فراموش كرده‌اند كه اتفاقا مديريت موفق همين‌جا معنا مي‌دهد. مدير موفق و مديريت اثربخش كسي است كه بتواند در شرايط پرتلاطم موثر واقع شود در غير اين صورت از اساس نيازي به مديريت احساس نمي‌شود و همه چيز مي‌تواند براساس يك نظم خود به خودي پيش برود. بر مبناي قانون اساسي مديريت كل منابع كشور برعهده دولت است تا كشور تحت تاثير شرايط كلي اقتصاد جهان از اهداف خود دور نماند و وضعيت به نحوي مديريت شود كه به سود كشور و در چارچوب برنامه‌هاي توسعه باشد نه هرچه كه پيش آمد. كسي كه مديريت منابع را برعهده دارد مسئوليت اهداف را هم بايد برعهده بگيرد نه اينكه با كوچك كردن اهداف به ساده‌سازي كار خود بپردازد. با برنامه پنجم پيشنهادي دولت دهم هر دولتي هر كاري بكند مي‌تواند خودش را موفق بنامد زيرا معياري براي سنجش عدم موفقيت او در برنامه پيش‌بيني نشده است. لسان قانون اگر ايجابي است بايد سلبي هم باشد و اگر تشويقي است تنبيهي را هم بايد لحاظ كرد وگرنه قانون «همه چي خوب» كه قانون نيست. اكنون با نمايندگان محترم مجلس است كه با تكاليف روشن و واضح دولت دهم را به مسير چشم‌انداز هدايت كنند وگرنه اگر اين روال سنت شود چه بسا دولت‌هاي بعدي از اساس نه نيازي به چشم‌انداز ببينند، نه نيازي به توسعه، نه نيازي به برنامه، نه نيازي به پاسخگويي و نه نيازي به هيچ چيز ديگر.

* اعتماد

روزنامه اعتماد در يادداشت خود با عنوان " آنچه به خود نمي پسنديم "به قلم الياس حضرتي آورده است:‏نقل است از بزرگان دين ما كه در دو حالت سري به قبرستان بزنيد؛ يكي زماني كه غرور و نخوت وجودتان را گرفته و ديگري وقتي كه احساس اضطراب و افسردگي مي كنيد. فلسفه اين نصيحت بسيار روشن است. وقتي مي بينيم عاقبت زندگي، مرگ است در هر دو صورت به سوي تعادل مي رويم و به خداوند متمايل مي شويم و مهم تر از همه دستورات دين او را رعايت مي كنيم. آنچه اشاره كردم مربوط به شرايط عادي زندگي است. در شرايط غيرعادي زماني كه زلزله يي شديد مثل آنچه پايتخت و ساير شهرهاي هاييتي را تقريباً كن فيكون كرد و اگر راه دور نرويم، آنچه چند سال پيش در شهر بم خودمان روي داد و چند ده هزار نفر جان باختند، در واقع قبرستاني از صحنه هاي فجيع پيش چشم ما مي آورد تا به زندگي خود بينديشيم و باور كنيم ما كه نمي توانيم حتي يكي دو دقيقه آينده زندگي خود را پيش بيني كنيم و معلوم نيست در اين زمان كوتاه زير آوار يك زمين لرزه مي رويم يا با يك سكته قلبي كه از شايع ترين بيماري هاي مهلك قرن ما است جان مي بازيم، چرا بايد اينچنين آزمندانه حرص و ولع جمع مال يا در دست گرفتن قدرت داشته باشيم. زندگي ديگران برايمان اهميتي نداشته باشد و در راه انتظارات اقتصادي و سياسي خود، خودخواهي و خودپسندي و غرور و نخوت پيشه كنيم و از شرح صدر بي بهره باشيم؛ هماني كه پيامبر مي فرمايد «... فاصله گرفتن از فريبندگي هاي دنيا و آمادگي براي مرگ، پيش از آنكه مرگ فرا رسد، از نشانه هاي شرح صدر است.»

در چنين حالتي قدرت و ثروت در نظر ناچيز مي شود و آدمي درصدد رضايت بنده خدا برمي آيد. درست نقطه مقابل زماني كه آدمي به جاي خدا، خود را بزرگ مي شمارد و در نتيجه زيردستان در نظرش كوچك و حقير مي آيند و سرمست از باده تكبر و غرور مي شود و در نهايت خداخواهي او تبديل به خودخواهي مي شود.گرچه زمين لرزه هاي بزرگ نظير آنچه در كشور هاييتي رخ داده است يا بسياري از بلاياي طبيعي كوچك و بزرگ اسباب غم و اندوه انسان را فراهم مي آورند، ولي در خود درسي دارند كه آدمي نبايد از آن غافل شود و بايد آنها را به فال نيك بگيرد و از همه مهم تر اين درس را بياموزد و بياموزاند.

ديگر اينكه در چنين موقعيت هايي است كه همبستگي هاي بشري در آدميان به آزمون گذاشته مي شود و پالايش افكار براساس رخدادها آغاز مي شود، چرا كه آدمي متوجه مي شود قدرت اصلي و واقعي در دست خدا است و براي رهايي از بليات تنها به خداوند مي تواند پناه ببرد و لازمه اين پناهجويي عشق شديد به خداوند است تا آدمي از اسارت و بردگي غريزه هايي چون حب نفس، حب دنيا، حب جاه و مقام و ثروت و مكنت آزاد شود. اما اين آزادي انسان از بردگي شرط و شروطي دارد كه آن را بزرگان ما بارها و بارها برشمرده اند كه در مهلكه هاي سخت، آن زمان كه متوجه شديم راه چاره در دوري از صفات ناپسندي است كه برشمرديم، بر آنها تكيه كنيم.

صبر و بردباري، متانت و تحمل ديگران از جمله اين اسباب است، براي مثال سعدي شاعر و دانشمند تواناي ما با تمسك به روايات مختلف مي گويد؛ «آزاده آن بود كه در شدايد، صبور بود و در وقايع شكور و در مكايد، جسور» يا اينكه علي(ع) در نامه يي به يكي از فرمانروايان خود مي نويسد؛ «هنگامي كه نعمت ها به تو رو آوردند، مغرور و خوشحال مشو» چرا كه همين غرور از نشانه هاي منحرف شدن از راه راست است.اين مقدمه بسيار طولاني را برخلاف ساير يادداشت ها براي نتيجه يي بسيار كوتاه نوشته ام، چرا كه اعتقاد دارم شرط بلاغ است و مي شود از آن پند يا ملال گرفت.

امروزه بسياري از سياستمداران ما گرفتار اختلاف هايي شده اند كه لازمه رهايي از آنها، همان اوصافي است كه در مقدمه آمده است. طرفين بايد خود را در كوره آزمايش بگذارند و ببينند آنچه مي گويند آيا ناشي از عشق و حب خداوند متعال است و اگر چنين باشد از اسارت غريزه هايي مانند حب نفس و دنيا و رياست آزادند و اگر چنين نيست بايد تغيير مسير دهند و طرف مقابل را نيز در كوره آزمون بگذارند و ببينند او چه دلايلي براي حرف هاي خود دارد و از دوگانه راه درست و راه كج در كدامين مسير گام مي نهند و مي نهد. آنگاه مي توانند رودرروي هم بنشينند و اختلافات را تبديل به اجماع براي حركت در راه مستقيم كنند. ملاحظه مي فرماييد كه چنين حركتي بسيار آسان است به شرط آنكه آنچه به خود نمي پسنديم و روا نمي داريم براي ديگران نيز نپسنديم و روا نداريم.

* جام جم

روزنامه جام جم در يادداشت خود با عنوان "مناظره‌هاي «موضوع ‌محور» "به قلم بيژن مقدم آورده است:‏

آنلاين: دور جديد مناظره‌هاي تلويزيوني به همان نسبت كه در مسير تكاملي خود پخته‌تر مي‌شود، توجه‌ها را بيش از پيش به خود جلب كرده و رفته رفته مي‌تواند به يكي از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي سيما تبديل شود.

با اين وجود به دلايل مختلف بويژه زنده بودن برنامه، به عنوان عامل موثر جذابيت اين برنامه گاه آسيب‌هايي نيز متوجه مناظره‌ها مي‌شود كه به اختصار قابل بيان است:

1 - گفتگوهاي دو، سه هفته اخير در مسير تكاملي خود از گفتگو ، به سطح چالش بين دو صاحبنظر كه در ديدگاه‌هاي كلي با يكديگر اشتراك‌هاي زيادي داشتند و افزون بر آن حتي هر دو طرف در يك جريان فكري قرار مي‌گرفتند ، در عمل به گفتگو و مناظره بين دو جريان سياسي مبدل شده است كه با توجه به بازتاب‌ها و استقبال‌ها، مي‌توان به آينده اين روند خوشبين بود.

2 - مناظره سه‌شنبه و پنجشنبه شب هفته گذشته از مصاديق نگاه فوق است. در اين مناظره‌ها استدلال و منطق، ادبيات گفتاري، تحمل و ادب از جمله مواردي است كه مخاطبان در خصوص آن به قضاوت مي‌نشينند.

از اين حيث بايد به دكتر زاكاني در مناظره اخير تبريك گفت و او را ستود، چرا كه تلاش كرد مباحث را از سطح به عمق بكشاند و نگاهي رو به فردا داشته باشد.

3 - مناظره‌ها نبايد به محلي براي طرح بيانيه‌هاي سياسي از پيش نگاشته شده تبديل شود، بلكه بايد گره‌هاي كور سياسي، اجتماعي و اقتصادي در آن گشوده شده و از طرح مباحثي پرهيز شود كه ريشه در مسائل شخصي و گروهي دارد.

4 - صدا و سيما كه اين مسير سخت را خوب آغاز كرده ، لازم است با عبور از مباحث سطحي و شعاري و پراكنده‌گويي ‌هاي بي‌ثمر برخي مهمانان ، مناظره‌هاي «موضوع محور» را در دستور كار خود قرار داده و مهمانان نيز با رعايت قواعد مناظره، مباحث جدي‌تري را دنبال كنند و در حوزه تخصصي خود سخن گويند.

اقتصاد يك علم است؛ بديهي است وقتي يكي از طرفين مناظره بدون توجه به موضوع مناظره بحثي اقتصادي را مطرح مي‌كند، در درجه اول خود بايد در آن حوزه صاحبنظر بوده و در ثاني طرف مقابل او نيز از چنين تسلطي برخوردار باشد تا مباحث در قالب كارشناسي به نتيجه برسد.

اين پراكنده‌گويي از جمله مواردي بود كه در اظهارات دكتر جواد اطاعت در مناظره اخير به چشم مي‌خورد. از قيمت نان سنگك در سعادت‌آباد گرفته تا برنامه چهارم توسعه و درآمد نفت تا آشوب‌هاي پس از انتخابات و وضعيت مطبوعات. بديهي است امكان دستيابي به نتيجه در چنين مناظره‌هايي كم و بي‌حاصل خواهد بود.

5 - شواهد موجود نشان مي‌دهد بسياري از افراد دعوت شده از جريان اصلاح‌طلب، حاضر به شفاف‌شدن مباحث نبوده و نيستند و ترجيح مي‌دهند در فضايي غبارآلود راه خود را ادامه دهند، از اين روست كه حاضر به شركت در مناظره‌ها نيستند. فرصت فراهم شده در صداوسيما مي‌تواند دستاورد بزرگي براي كشور داشته باشد.

افرادي كه در مناظره‌ها شركت مي‌كنند بايد از سطح و وزن قابل قبولي برخوردار بوده و به قواعد يك مناظره روشنگر پايبندي نشان دهند.

6 - ممكن است صداوسيما و مسوولان آن به اشكال مختلف تحت فشار قرار گيرند.

بر آنان است تا با آسيب‌شناسي مناظره‌ها از تداوم راهي كه آغاز كرده‌اند، باز نمانند و با شجاعت، بصيرت و تدبير به شفاف شدن مسائل كشور اهتمام بورزند. سكوت رسانه‌هاي بيگانه و به نوعي بايكوت خبري مناظره‌ها مي‌تواند يكي از شواهد اثبات موفقيت در اين مسير باشد.

* رسالت

روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود با عنوان " درباره مناظرات اخير " به قلم محمد كاظم انبارلويي آورده است:چندي است شبكه سوم سيماي جمهوري اسلامي مناظراتي را پيرامون مناقشات7 ماه پس از انتخابات برگزار مي كند. ضمن تشكر از دست اندركاران اين برنامه، در زير به ملاحظاتي در مورد كم و كيف اين برنامه اشاره مي شود: 1- مناظره ادب و آدابي دارد. دو طرف گفتگو بايد التزام عملي و نظري به حق داشته باشند و در جستجوي حقيقت باشند. به نظر مي رسد يك طرف گفتگو بنا را بر معارضه گذاشته و به لوازم مناظره ملتزم نيست.

2- مردم در رفراندوم تاريخي9 دي ماه88 حكم خود را در مورد سران فتنه و فتنه گران و در يك قطعنامه سراسري صادر كردند لذا جايي براي يك بحث جدي در سطح ملي باقي نمي گذارد. يك طرف گفتگو كه از ابتدا در مناظرات تلويزيوني كم آورد و كار را قبل از انتخابات به اردوكشي خياباني كشيد، پس از اينكه در انتخابات با نتيجه اي فاحش شكست خورد، به شورش و اغتشاش روي آورد. اين جريان7 ماه است با لجستيك رسانه اي غرب موضوع انتخابات را پشت سر گذاشته و با اساس نظام و انقلاب بناي معارضه و محاربه گذاشته است اكنون آنها كه پياده نظامشان عمدتا از منافقان و

سلطنت طلب ها و مخالفان جدي نظام هستند حاضر به پرداخت هزينه نيستند، دوباره برگشته اند به نقطه آغاز. به نظر مي رسد ادامه برگزاري اين مناظرات ناديده گرفتن نتيجه قانوني حضور حماسي مردم در انتخابات22 خرداد و نيز ناديده گرفتن رفراندوم تاريخي و ماندگار ملت ايران در روز9 دي ماه88 است. لذا از نظر زماني حداقل7 ماه ديرتر برگزار مي شود.

3- يك طرف مناظره خود را به تغافل زده و ملت را به مفهوم واقعي آن -كه در حماسه چهل ميليوني روزهاي22 خرداد و نيز9 دي ماه سال88 خود را در صحنه نشان داد- ناديده مي گيرد. حمايت بوق هاي جهاني و دولت هاي استكباري از فتنه گران و بويژه سران فتنه را نشنيده مي گيرد و بعد مي آيد به اسم ملت يك مشت دروغ، تهمت و افتراء را بدون در نظر گرفتن پاسخ هاي منطقي طرف مقابل تكرار مي كند. به نظر مي رسد اين رويكرد، دادن يك فرصت جديد به دشمن براي فتنه گري است و تكرار نشر اكاذيب و ايراد تهمت و اهانت به اشخاص حقيقي و حقوقي و بويژه ملت است.

4- شرارت رقيب در روز عاشورا و هجمه به نمادهاي اصيل ديني و مذهبي مردم و شعار عليه بنيان ها و اساس انقلاب و نظام، حريف را تا مرز “محاربه” و “بغي” به جلو برد. وقتي رقيب داوري هيچ نهاد حقوقي و فيصله بخش را در نظام بر نمي تابد، وقتي رقيب كلام فصل الخطاب رهبري معظم انقلاب را در دو خطبه نماز جمعه به رسميت نمي شناسد و جايگاه قانوني و شرعي ولايت فقيه را بر نمي تابد، برگزاري مناظره به مثابه اين است كه يك متهم به قتل و تجاوز به جاي پاسخگويي به سوالات در محضر دادگاه با ارائه اسناد و مدارك دادستان و مدعي العموم به مناظره با قاضي بپردازد و صحنه دادگاه ملي را كه ماهيت “حقوقي” دارد تبديل به يك وضعيت سياسي بكند و بعد از صحنه بگريزد.

و جالب اينجاست در وضعيت سياسي هم به دنبال عدد در خيابان باشد. وقتي عدد در صندوق راي را در22 خرداد ندارد و عدد در خيابان را در9 دي هم ندارد دوباره به نقطه اول يعني مناظره برگردد! اين يعني دور باطل!

5- برخي از منتقدين محترم مي گويند اين مناقشات و سرو صداها از مناظرات شروع شد و بعد هم وقتي7 ماه به همه مقدسات نظام، مردم و انقلاب تاختند و كاري از پيش نبردند مي گويند باز برگرديم به مناظره!

در مناظره يك موقع دو طرف از سلامت اخلاقي و سياسي برخوردارند مشكلي پيش نمي آيد اما اگر يك طرف بخواهد با نشر اكاذيب، ايراد تهمت، اهانت و نيز تشويش اذهان مطالبي بگويد اينجا مناظره وارد يك سري عناوين حقوقي مي شود كه عنوان مجرمانه دارد. ادامه مناظره منوط به رجوع به قاضي و دادگاه براي تعيين عيار مطالبي است كه در مناظره مطرح مي شود. آقايان وقتي6 فقيه عادل و6 حقوقدان منتخب مجلس را در شوراي نگهبان كه جايگاه رفيعي در قانون اساسي دارد قبول ندارند، ولايت فقيه و ولي فقيه را كه در فلسفه سياسي اسلام و قانون اساسي و نزد مردم ايران جايگاه فوق العاده اي دارد قبول ندارند آن وقت به حكم يك قاضي در يك دادگاه چگونه مي خواهند تمكين كنند.

6- وقتي يك طرف مناظره منكر همه فجايعي است كه همه روزه از تلويزيون بي بي سي و رسانه هاي صهيونيستي و استكباري عليه نظام و مردم ايران پخش مي شود، وقتي آنها منكر حمايت رسمي دولت آمريكا و انگليس و رژيم صهيونيستي از جنبش به اصطلاح سبز هستند و حاضر نيستند هيچ سند و مدرك معتبري را گردن بگيرند، دهان به دهان شدن با آنها در رسانه ملي چه فايده اي دارد؟

آنها در قانون اساسي فقط اصل27 را قبول دارند. اصل27 هم پس از7 ماه نبرد خياباني و واكنش مردم در رفراندوم9 دي ماه به درد آنها نمي خورد.

آنها منتظرند ببينند فرماندهان آنها، از آن سوي مرزها چه مي گويند لذا با مناظرات تلويزيوني مي خواهند زمان بگيرند و دوباره همان شرارت ها را تكرار كنند.

قانون بايد درباره آنها حكم كند. نبايد قانون را تعطيل كرد و با بالا بردن كره كره مناظره همان راهي را پيمود كه7 ماه پيش پيموده شد.

هرچند نمي توان از باب روشنگري منكر فوايد اين مناظرات شد اما حريف بزودي به بهانه همين مناظرات و دور جديد افشاگري اصولگرايان مجددا به خيابان بر مي گردد.

7- 7 ماه پيش وقتي طرف در مناظرات كم آورد فرمان اردوكشي خياباني را صادر كرد. مردم در پاسخ به اين اردوكشي در شعارهايشان آوردند؛ “پرونده ها روميزه هي مي گه چيزه چيزه” تا موقعي كه طرف مقابل تن به يك رسيدگي حقوقي در مورد عملكرد خود نمي دهد و دنبال راه حل سياسي مي گردد، به جايي نمي رسد. لذا دشمن حريف را تا مرز محاربه با نظام هدايت مي كند و اين امر اجتناب ناپذير است.

8- نام برنامه نود سياسي “رو به فردا” است. در حالي كه همه مباحث رو به گذشته است. طرف مقابل مي خواهد ما را در گذشته نگه دارد و اجازه ندهد گفتمان “پيشرفت، خدمت و عدالت” تداوم يابد. لذا كل بحث خود را روي حقوق مخالف در جمهوري اسلامي متمركز كرده است.

در خصوص بحث حقوق مخالف هم روي اين مطلب متمركز شده كه همه بياييد حقوق مخالف را كه حق براندازي و حق اهانت به نظام و مقدسات آن است بپذيريد. حتي به اين هم اكتفا نمي كند مي گويد بياييد ما را در براندازي نظام و تحويل ايران به يك استبداد خشن تر از دوران قاجار و رضاخاني و نيز تسليم ايران به آمريكا و انگليس ياري رسانيد!

آنچه آنها اصرار دارند ناديده بگيرند حق مردم در صيانت از نظام است. مردم مي گويند افراطيون دوم خردادي در دوره رياست جمهوري خاتمي با اسلاميت نظام اعلام جنگ كردند و در دوره رياست جمهوري احمدي نژاد با “جمهوريت” نظام. لذا لبه تيز حملات خود را در رفراندوم9 دي ماه به سوي رهبران دوم خردادي نشانه رفتند. متاسفانه صدا و سيما شعارهاي مردم و خواست و مطالبه مردم را بنابر مصالحي سانسور كرد، اما اين سانسور جواب نمي دهد و باز هم در انتخابات بعدي به نوعي ديگر مطالبات مردم ظهور مي كند، ممكن است به انتخابات بعدي هم نرسد. مردم در رفراندوم بعدي كه روز22 بهمن ماه برگزار مي شود خود مسئله را فيصله دهند.

* كيهان

روزنامه كيهان در يادداشت روز خود با عنوان "اراده الهي ديوار پولادين را مي شكند " به قلم سعدالله زارعي آورده است:ديوار مرزي مصر با منطقه بسته غزه براي چيست؟ در واكنش به چه مشكل يا تهديد صورت مي گيرد؟ چه تاثير عملي خواهد داشت؟ ابعاد آن چيست؟ و در نهايت در برابر آن چه بايد كرد؟ شايد اين ها مهمترين سوالاتي باشند كه طي هفته هاي اخير ذهن تحليلگران سياسي را در منطقه خاورميانه به خود مشغول كرده اند است. براي بررسي اين موضوع بايد كمي به عقب بازگشت.

در روز بيستم جنگ 22 روزه غزه - 27 دي ماه 87 - وزيرخارجه وقت رژيم صهيونيستي به آمريكا رفت و پس از ملاقات با وزيرخارجه وقت آمريكا اعلام كرد اسرائيل و آمريكا سندي را امضا كرده اند كه بر اساس آن قطع قاچاق تسليحات به منطقه غزه تضمين شده است. در آن مقطع اين اظهارنظر تزيپي ليوني بعنوان سرپوش شكست تل آويو در جنگ با مقاومت فلسطيني تلقي شد و تاكنون هم اين تلقي وجود دارد.

پس از آن، رژيم صهيونيستي سياست تشديد محاصره منطقه بسته غزه را دنبال كرد و مصري ها را نيز واداشت كه در فشار به ساكنان غزه به اين رژيم بپيوندد و در اين دوران يك ساله در حالي كه به دليل آثار عميق جنگ 22 روزه بر زندگي ساكنان غزه نياز فوري به دارو، غذا و ساير لوازم يك زندگي معمولي وجود داشت، سياست تشديد فشار دنبال شد اما در پايان معلوم شد كه دولت اسماعيل هنيه و مقاومت فلسطيني كماكان از حمايت قاطع مردم برخوردارند و لذا تا اينجا اميد به نتيجه بخش بودن فشارها و محاصره ها بر باد رفت.

نكته ديگري كه در فاصله پايان جنگ غزه تا پايان سال ميلادي گذشته دنبال شد واداشتن حماس و جهاد اسلامي به امضاي سند موسوم به وفاق ملي بود. مصري ها در اين دوره واسطه تهيه سندي بودند كه براساس آن حماس - و دولت اسماعيل هنيه - بايد به فرمولي تن مي دادند كه نتيجه آن كنار زدن مقاومت از حاكميت فلسطين بود. اين سند اگرچه بندهاي مختلفي داشت و علي الظاهر با ديدگاههاي اصولي حماس هم ناسازگار نبود ولي در عمل به گونه اي تنظيم شده بود كه حضور هواداران حماس را در بسياري از مناطق در انتخابات آينده مجلس فلسطين منتفي مي كرد و اين مي توانست اقليت حامي جريان سازش را بر سرنوشت فلسطين حاكم گرداند. طبيعي بود كه مقاومت فلسطيني زير بار آن نرود كه نرفت. براساس تاريخي كه در نظر گرفته شده بود اين سند در تاريخ سوم آبان ماه گذشته - 25 اكتبر 2009 - بايد امضا مي شد كه حماس و جهاد از امضاي آن سر باز زدند. درست در همين تاريخ يك روزنامه رژيم صهيونيستي فاش كرد كه مصر در حال احداث ديواري در مرز خود با نوار غزه است.

ديوار پولادين ميان مصر و غزه كه با احداث كانال آب در حد فاصل ديوار تا مرز جنوبي غزه تكميل مي شود، تهديد را از شكل عمومي خارج مي كند و به آن شكل كاملا خاصي مي دهد. تاكنون تهديدات و نيز اقدامات محدود كننده مصر و رژيم صهيونيستي عليه مردم غزه، موردي و براي مدت خاص ارزيابي مي شد اما احداث ديوار فولادي در مرز جنوبي غزه كه تنها نقطه اتصال اين منطقه بسته به جهان خارج- از مرزهاي زميني- مي باشد تهديدات و محدوديت ها را اولا مستقيما متوجه مردم مي كند و ثانيا به آن شكل دائمي و تغييرناپذير مي دهد. در واقع اقدام مشترك مصر، اسرائيل، آمريكا و اروپا در احداث اين ديوار و كانال آب مجاور آن قطع حيات از منطقه غزه و قتل عام 5/1ميليون سكنه مقاوم آن به قصد اطمينان يافتن از ريشه كن شدن مقاومت درپي دارد.

درباره احداث اين ديوار و نكات حاشيه اي آن نكات مهمي وجود دارد:

1-ديوار پولادين- و نه فولادي- بطول حدود 11كيلومتر و با استفاده از آلياژهاي خاصي- كه تركيبي از آهن، فولاد، سيمان و... مي باشد- در «رفح جنوبي» -متعلق به مصر- احداث مي شود. ارتفاع اين ديوار حدود 30متر مي باشد كه البته در عمق زمين خواهد بود نه روي آن. اين ديوار به «حس گرها» مجهز خواهند بود- البته آن گونه كه اعلام و ادعا شده است- تا مانع عمليات تخريبي عليه آن شود. در قسمت بالاي اين ديوار يك كانال در طول مرز مشترك و به عرض حدود 100متر احداث مي شود. اين كانال به درياي مديترانه وصل خواهد شد تا با انتقال آب و نفوذ آب در زير 30متري هرگونه كانال زيرزميني را تخريب كرده و امكان انتقال كالا را از بين ببرد.

2- كانال هايي كه هدف تخريب عمليات مشترك مصر، رژيم صهيونيستي، اروپا و آمريكا واقع گرديده اند، كانال هاي انتقال مايحتاج روزمره سكنه مظلوم غزه مي باشند و تعداد آنها به صدها كانال مي رسد. براساس خبرهايي كه در روزنامه هاي عربي منتشر گرديده است، حدود 80درصد از مايحتاج مردم- به سختي و مشقت- از اين كانال ها تامين مي شود و فقط حدود 20درصد از آن به طرق رسمي از جمله از طريق دروازه «كرم ابوسالم» واقع در مرز شرقي غزه- با رژيم غاصب تل آويو- تامين مي گردد. اين همه در حالي است كه غزه- حتي در آرام ترين شرايط- قادر نيست مايحتاج غذايي خود را در درون تامين نمايد. نياز غزه به خارج براي تامين مايحتاج با بمباران وسيع تاسيسات محدود غزه و تخريب منابع آب از سوي نظاميان اسرائيلي تشديد هم شده است.

3- اقدام دولت مصر به احداث ديوار پولادين و كانال آب خسارت فراواني را متوجه منطقه بسته غزه مي نمايد. در واقع همانگونه كه سه هفته پيش محمد ابوربيع رئيس اداره آب ها در نوار غزه گفت احداث كانال آب 20 هزار درخت ميوه زيتون را از بين مي برد چرا كه اين درختان به آب هاي شيرين وابسته اند و احداث كانال آب شور در جنوب غزه چشمه ها و قنوات آب شيرين را تخريب مي كند. با اين وصف اگر دولت مصر اين ديوار و كانال را احداث كند عملاً كشاورزي را در غزه تخريب مي كند و مردم آن يا بايد بميرند و يا از غزه فرار كنند كه هر دو براي رژيم صهيونيستي مطلوب مي باشد.

4- احداث اين ديوار و كانال آب مشرف به آن اگرچه در جهان اسلام واكنش هاي فراواني را سبب شده و حتي علماي سعودي را هم به واكنش كشانده است اما دولت هاي اسلامي و سازمان هاي مرتبط با آنان تاكنون واكنش فعالي در قبال اين اقدام ويرانگر نداشته اند. مقامات رسمي مصر اين مسئله را بعنوان مسئله داخلي خود ارزيابي و هرگونه صحبت درباره آن را دخالت در امور داخلي مصر معرفي كرده اند! و حال آنكه براساس قوانين بين المللي و موازين شريعت اسلامي احداث چنين كانال و ديواري كه بطورجدي حيات سكنه شمالي صحراي سينا را تهديد مي كند به هيچ وجه مسئله داخلي مصر به حساب نمي آيد و توجيه بردار نيست.

5- مصري ها كه مي دانند در حال عملي كردن چه جنايتي عليه فلسطيني ها هستند براي كاستن از حساسيت فلسطيني ها و ساير مسلمانان، اعلام كرده اند كه دولت، قاهره همزمان با احداث ديوار پولادين و كانال آب موضوع باز كردن دائمي دروازه رفح را مورد بررسي قرار داده اند. در همان حال از آبان ماه كه احداث اين ديوار آغاز شده، مصري ها آزادي هاي بيشتري را در مرز خود با غزه ايجاد كرده اند ولي در واقع اين اقدامات در حكم تزريق داروي بي حس كننده براي قطع عضو تلقي مي شود. بر همين اساس حتي در درون مصر چهره هايي نظير «عبداله السناوي» سردبير روزنامه مصري العربي القاهريه اعلام كرده اند كه: «احداث ديوار پولادين يك طرح از قبل برنامه ريزي شده و در واقع اين همان سند ليوني-رايس است» سناوي دو هفته پيش در سرمقاله روزنامه خود اضافه كرد: «چگونگي احداث اين ديوار فولادي و تمام جزئيات و مشخصات آن را- براساس اطلاعات به دست آمده- گروه مهندسان نظامي ارتش آمريكا طراحي كرده اند.» السناوي در سرمقاله خود فاش كرد كه هزينه احداث اين ديوار كه بين 70 تا 100 ميليون دلار تخمين زده شده است را سرمايه داران سعودي تقبل كرده اند.

6- احداث ديوار فولادي و كانال آب در مرز مصر و غزه در رفح جنوبي واكنش مجامع مذهبي اهل سنت و شيعه را سبب گرديده است، علماي سرشناس الجزاير، مصر، حجاز، فلسطين، پاكستان و قطر از جمله كساني بودند كه بلافاصله و با شدت واكنش نشان دادند. اقدام دولت مصر حتي 120 چهره شاخص مصري را واداشت تا طي بيانيه اي اين ديوار را ديوار شرم و «ديوار ننگ و عار» بخوانند و دكتر يوسف بن عبداله الاحمد عضو هيأت علمي دانشگاه محمد بن سعود رياض، احداث ديوار فولادي را حرام و از گناهان كبيره بخواند.

بر اين اساس بايد گفت ديوار پولادي به جاي آنكه موقعيت فلسطيني ها را تضعيف كند تقويت كرده است و اگر اين موج فراگيرتر از اين شود، بحران تازه اي را در محور سازش به وجود مي آورد. در اين ماجرا مصر گمان نمي كرد كه رو در روي كشورهاي اسلامي قرار بگيرد و وزير خارجه اش بگويد: «هيچ شخص عربي نمي تواند به هر دليل و انگيزه اي به مصر بگويد اين كار را بكن و يا آن كار را نكن». كار دولت مبارك به جايي رسيده است كه روحانيون اهل سنت شبه جزيره عربستان هم- كه در مسائل فلسطين موضع مناسبي نداشتند- بگويند: «وظيفه شرعي تمام مسلمانان و مراجع قدرت و تصميم گيري و طرف هاي بانفوذ است كه با تلاش هاي پيگير خود جلوي احداث ديوار فولادي را گرفته و محاصره نوار غزه را لغو كنند تا بدين ترتيب مسلمانان غزه از زير ظلم رهايي يابند.»

7- احداث ديوار پولادين و كانال آب از يك سو و اعتراض عمومي جوامع و مجامع اسلامي و فرياد بلند دفاع از مردم مظلوم غزه، شرايط تاريخي را براي مردم غزه فراهم كرده است اينك وقت آن است كه كشورهاي اسلامي نه فقط براي شكستن محاصره زميني ساكنان غزه وارد عمل شوند بلكه بايد براي شكستن محاصره هوايي و محاصره دريايي غزه نيز وارد عمل گردند. محاصره دريايي غزه و تفتيش و توقيف كشتي هاي اعزامي به غزه از سوي رژيم صهيونيستي خلاف قوانين و مقررات بين المللي بوده و ظلم آشكار به حساب مي آيد و اين مي تواند و بايد شكسته شود. كما اين كه بسته بودن فرودگاه بين المللي غزه و منع ورود هواپيماها به آن خلاف مقررات شناخته شده هواپيمايي بين المللي است و كشورهاي اسلامي- بخصوص كشورهاي محور مقاومت- بايد براي شكستن اين محاصره غيرقانوني وارد عمل شوند. هرچند اين اقدام مخاطراتي را هم به همراه داشته باشد مگر قرار است رژيم صهيونيستي به شكل مسالمت آميز به حقوق فلسطيني ها و قوانين بين المللي تن دهد. اينك زمان مناسبي است تا محور سازش دريابد كه امكان مهار مقاومت وجود ندارد و بايد به حقوق شناخته شده آن تمكين كرد.

* جمهوري اسلامي

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله امروز خود با عنوان "تزريق خون به شريان وحدت " آورده است: شهادت دكتر مسعود علي محمدي استاد فيزيك نظري دانشگاه تهران كه روز سه شنبه هفته گذشته رخ داد قبل از هر چيز كينه توزي دشمنان ملت ايران نسبت به پيشرفت هاي علمي اين كشور و اين ملت را نشان داد. اين واقعه نبايد به ابزاري در دست جناح هاي سياسي براي بهره برداري هاي باندي تبديل شود.

از همان لحظات اول انتشار خبر شهادت اين دانشمند برجسته عده اي فراري خارج نشين كه هيچ تعهدي نسبت به منافع ملي و مصالح عمومي اين كشور ندارند و همه چيز را قرباني منافع باندي خود مي كنند تبليغات گسترده اي را براي منتسب كردن وي به خود به راه انداختند و با آسمان و ريسمان بافتن هاي گوناگون تلاش كردند اين ترور را يك تسويه حساب داخلي قلمداد نمايند. هر چند حناي اين جماعت نزد مردم رنگي ندارد اما در آشفته بازار سياست كه امروز در جامعه شاهديم چنين ترفندهائي نيز لااقل در ذهن عده اي بي اطلاع و ساده انديش جا باز مي كند به همين جهت نبايد از كنار آن بي تفاوت عبور كرد به ويژه آنكه رسانه هاي بيگانه حداكثر بهره برداري را از شرايط كنوني جامعه ما و بدگماني هاي موجود بعمل مي آورند و براي شكل دادن افكار عمومي در جهت منافع خود از هيچ اقدام كثيفي دريغ نمي نمايند.

اينكه ممكن است اين دانشمند شهيد به يك تفكر سياسي مطرح در جامعه امروز ما تعلق خاطري نشان داده باشد امري طبيعي است . اما آنچه اهميت دارد و بايد در شرايط حساس كنوني به عنوان يك واقعيت مورد توجه قرار گيرد اينست كه تمايل به يك فكر سياسي و حتي تعلق خاطر داشتن به آن در جامعه ما بهيچوجه عامل ترور اشخاص نيست . در شرايط حاد 7 ماه گذشته نيز عليرغم مشاجرات تند سياسي هيچيك از اطراف مشاجرات و منازعات مرتكب ترور نشدند و اين شيوه كثيف را براي پيشبرد هدف خود برنگزيدند.

بديهي است حساب خشونت هائي كه در جريان بعضي راه پيمائي ها و تجمعات صورت گرفته از صاحبان تفكرات سياسي موافق و مخالف جداست كما اينكه حساب اغتشاشگران را نيز همواره عقلاي قوم از حساب معترضان جدا دانسته اند و مي دانند. همانگونه كه صاحبان تفكرات مختلف به نظام جمهوري اسلامي تعلق دارند شهيد دكتر مسعود علي محمدي نيز متعلق به اين نظام است .

بنابر اين همه بايد با توجه به همين واقعيت راه را بر سواستفاده ها ببنديم و اجازه ندهيم تفكرات و تحركات افراطي حتي به اين قبيل موضوعات كشانده شود و زمينه را براي سو استفاده دشمنان مشترك فراهم سازد. درك اين نكته بسيار ساده و آسان است كه همواره بازار آشفته سياست و شرايط اختلاف و درگيري هاي سياسي بهترين موقعيت براي دخالت هاي خائنانه دشمن و وارد ساختن ضربه هاي مورد نظر به اصل و اساس است . اينطور نيست كه دشمن فقط بخواهد يك طرف دعوا حذف شود خواست دشمن اينست كه هيچكدام نباشند تا راه براي ورود خود او باز شود.

نكته ظريف در اين ماجرا اينست كه دشمن ضربه را وارد مي كند و سپس با تبليغات گمراه كننده اي كه به راه مي اندازد تلاش مي كند همان مردمي كه ضربه خورده اند را به جان همديگر بياندازد. اين مصداق بارز آب را گل آلود كردن و ماهي مقصود راگرفتن است .

امروز ملت ايران به ادامه راهي كه در زمينه پيشرفت هاي علمي در پيش گرفته است نياز مبرم دارد.اين راه را امام خميني و همه مردم ايران با به پيروزي رساندن انقلاب اسلامي باز كردند و فداكاري هاي شهدا و ايثارگران و خانواده هاي آنها و مديراني كه در دولت هاي متعدد در 31 سال گذشته تلاش كرده اند آنرا تداوم بخشيدند و امروز اين ما هستيم كه بايد با هوشياري و پرهيز از درگيري ها و اتلاف وقت اين راه پر ثمر را ادامه بدهيم و ايران اسلامي را به بالاترين قله هاي علم برسانيم .

بسيار طبيعي است دشمنان ايران كه منافع استعماري خود را با پيروزي انقلاب اسلامي در اين كشور از دست داده اند و از رهگذر انتشار تفكر آزاديخواهي ناشي از اين انقلاب اكنون در نقاط مختلف منطقه خاورميانه و جهان با خيزش هاي ضد استعماري و ضداستكباري مواجه هستند با پيشرفت علمي اين كشور و اين ملت مخالف باشند. زيرا به همان اندازه كه استقلال ايران به ضرر قدرت هاي استعماري است پيشرفت علمي ملت ايران نيز به ضرر آنهاست . امروز جمهوري اسلامي ايران در بسياري از رشته هاي علوم از جمله پزشكي صنايع دفاعي و فناوري هسته اي در رديف معدود كشورهاي رتبه بالاي جهان قرار دارد. اين پيشرفت اگر ادامه يابد و ملت ايران را به خودكفائي علمي در زمينه هاي مختلف برساند از هر جهت به زيان قدرت هاي استعماري است . به همين دليل ترديدي نيست كه آمريكا و انگليس و صهيونيسم جهاني از هر راهي كه بتوانند درصدد جلوگيري از پيشرفت علمي ملت ايران بر مي آيند و اهداف شوم خود را حتي از طريق توسل به تروريسم دنبال مي نمايند.

دشمنان ملت ايران با ترور دانشمندان حداقل دو هدف را دنبال مي كنند اول آنكه راه پيشرفت هاي علمي را مسدود نمايند و دوم آنكه با تبليغات گمراه كننده ما را حتي بر سر اينكه عامل ترور كيست به جان همديگر بياندازند و به دعواهاي سياسي مشغول نگهدارند. ما بايد شهادت دكتر مسعود علي محمدي را وسيله اي براي وحدت و نزديك شدن قلب ها قرار دهيم و از خوني كه به شريان علمي كشور تزريق شده براي خنثي كردن توطئه هاي دشمنان و بدخواهان و تقويت شريان وحدت حداكثر بهره برداري را بعمل آوريم و آنها را ناكام سازيم .

* مردمسالاري

روزنامه مردمسالاري در يادداشت روز خود با عنوان "كدام اولويت دارد؟ "به قلم ميرزا بابا مطهري نژاد آورده است: قانون بودجه سال 1389 كشور و برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي كشور در حالي توسط دولت دهم به مجلس شوراي اسلا مي تقديم شده است كه در 26آبان طرح تحقيق و تفحص از برنامه چهارم توسعه در مجلس تصويب و كميته مربوطه تشكيل شد و روز چهارشنبه هفته گذشته اعضاي اين كميته با رياست مجلس ديدار كردند و اولين جلسه خود را تشكيل داد.رياست اين كميته در اظهار نظري اعلا م كرده است كه حداقل دولت 50 درصد برنامه را اجرا نكرده است.

طبق قانون دولت بايد هر سال گزارش عملكرد برنامه را به مجلس شوراي اسلا مي ارائه مي كرده ولي گزارش ارائه نكرده و فقط يك برنامه مختصر وطرح مسائل كلي را به مجلس داده است.

برنامه چهارم توسعه از سال 1384 همزمان با شروع به كار دولت نهم به عنوان اولين برنامه سند چشم انداز آغاز شده و اكنون در آخرين سال خود قرار دارد و تنها دو ماه از زمان قانوني آن باقي است. برنامه چهارم بر اساس سند نهايي چشم انداز 20 ساله جمهوري اسلا مي ايران كه توسط رهبر معظم انقلا ب اسلا مي قبل از تصويب برنامه چهارم به سران 3 قوه ابلا غ شده است، تدوين شده و بر آن بوده است كه كشور را به اهداف اين سند نزديك كند تا با اجراي برنامه بعدي ادامه مسير با تحقق كامل ميسر شود.

سند چشم انداز ويژگي هاي جامعه ايراني را در افق 20 ساله چنين ترسيم مي كند:

توسعه يافته، متناسب با مقتضيات فرهنگي، جغرافيايي و تاريخي خود و متكي بر اصول اخلاقي و ارزش هاي اسلامي، ملي و انقلابي، با تاكيد بر مردم سالاري ديني، عدالت اجتماعي، آزادي هاي مشروع، حفظ كرامت و حقوق انسان ها، و بهره مند از امنيت اجتماعي و قضايي، برخوردار از دانش پيشرفته، توانا در توليد علم و فناوري، متكي بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه اجتماعي در توليد ملي و... و رسيدن به اشتغال كامل و...

و در پايان تاكيد مي كند: در تهيه و تدوين و تصويب برنامه هاي توسعه و بودجه هاي ساليانه، اين نكته مورد توجه قرار گيرد كه: شاخصه هاي كمي كلان آنها از قبيل: نرخ سرمايه گذاري، درآمد سرانه، توليد ناخالص ملي، نرخ اشتغال و تورم، كاهش فاصله درآمد ميان دهك هاي بالا و پايين جامعه، رشد فرهنگ و آموزش و پژوهش و توانايي هاي دفاعي و امنيتي، بايد متناسب با سياست هاي توسعه و اهداف و الزامات چشم انداز، تنظيم و تعيين گردد و اين سياست ها و هدف ها به صورت كامل رعايت شود.

برنامه چهارم توسعه با عنايت به اين سند چشم انداز در مجلس وقت تصويب شد و به تاييد شوراي نگهبان رسيده است.اين بدين معناست كه برنامه چهارم جهت گيري هاي فوق الذكر را دارا بوده است و بايد به طور جدي توسط قواي سه گانه از جمله قوه مجريه يا دولت اجرا مي شده است. حال براساس اظهارات اوليه حداقل 50 درصد آن اجرا نشده است و احتمالا برنامه هاي ديگري به تشخيص دولت اجرا و اعتبارات مربوطه در آنها هزينه شده است.

ظريفي مي گفت اگر يك فرد مسلمان نمازهاي واجب را به جاي نياورد، ولي در انجام نوافل و مستحبات اهتمام داشته باشد، مي توان او را فردي متعبد و اصولي دانست؟ پاسخ روشن است، خير، او ابتدا بايد نمازهاي واجب خود را به جاي آورد، اگر در توانش بود و همت كرد، علا وه بر آن نوافل و مستحبات را انجام داد، زهي سعادت. اجراي برنامه چهارم كه مسير قانوني خود را طي كرده است و توسط شوراي نگهبان خلا ف شرع و قانون اساسي و سند چشم انداز تشخيص داده نشده است تكليف واجب است و اموري خارج از اين برنامه حكم نوافل و مستحبات را دارد و نمي تواند جايگزين تكليف واجب شود، بنابراين در سه پيشامد متصور فوق: اولا : مجلس ابتدا بايد بحث تحقيق و تفحص از برنامه چهارم را با دقت و سرعت به سامان برساند و بر اساس نتيجه آن در مورد برنامه پنجم يا تمديد برنامه چهارم تصميم بگيرد. ثانيا: اگر قرار بر تمديد برنامه چهارم است، با عنايت به مواردي كه اجرا نشده است، بودجه سال 89 را تنظيم و تصويب كند. ثالثا: اگر اجراي برنامه چهارم را در حد قابل قبول تاييد كرد، ابتدا برنامه پنجم توسعه را با عنايت به ابلا غ سياست هاي كلي برنامه پنجم كه در دي ماه سال 87 از سوي رهبر معظم انقلا ب اسلا مي تعيين و ابلا غ شده است و سند چشم انداز، تصويب كرده و بر اساس اين برنامه بودجه سالا نه را مورد بحث و بررسي قرار دهد. رابعا: مجلس از دولت علت عدم ارائه گزارش سالا نه چگونگي اجراي برنامه چهارم را بخواهد و به منظور ايفاي وظيفه نظارتي مجلس، دولت را به ارائه گزارش سالا نه در مورد پيشرفت برنامه ملزم كند.

در پايان لا زم است مجلس به اين نكته عنايت داشته باشد كه برنامه تعريف دارد، بايد حاوي موضوع، هدف، زمانبندي، منابع و... باشد و با سياست متفاوت است، سياست ها در سند چشم انداز و در ابلا غيه رهبري در مورد برنامه پنجم مشخص شده است و برنامه پنجم بايد چگونگي تحقق اين سياست ها را در قالب برنامه ارائه دهد و مجلس بر برنامه ها با توجه به منابع و مصارف و اهداف متمركز باشد.

در اين سه راهي دشوار با عشق و عقل بايد سرنوشت كشور را رقم زد، عشق به پيشرفت، توسعه و آباداني و تكامل و با عقل محاسبه گر و محاسبه جو. زنده ياد مجتبي كاشاني مي گويد:

عشق را مي گفت شوري در دل است

عقل را مي گفت نوري در دل است

عشق در كار لطيف ياوري است

عقل در كار شريف داوري است.

* جوان

روزنامه جوان در يادداشت امروز خود با عنوان "فروپاشي شبكه‌هاي عنكبوتي " به قلم عباس حاجي نجاري آورده است: مقابله با جنگ نرم مستلزم شناخت توانمندي‌ها و تمهيد ابزار و امكانات لازم براي خنثي‌سازي راهبردهاي دشمنان است. اين توانمندي‌ها كه اصطلاحاً قدرت نرم ناميده مي‌شود اين امكان را فراهم مي‌آورد تا اركان جامعه آماج با استفاده از همان ساز و كارهاي جنگ نرم قادر باشند تا راهبردهاي دشمنان را خنثي كنند و آنها را در موقعيت انفعالي قرار دهند.

در دوران آشوب‌هاي پس از انتخابات بازيگردانان بيروني تمامي ظرفيت‌هاي علمي، فناوري ديپلماسي و... خود را براي دامن زدن به تنش‌ها و بزرگنمايي حوادث پس از انتخابات و حمايت و تقويت بازيگران و بازي‌خوردگان داخلي به كار گرفتند تا به زعم خود نظام اسلامي را از درون متزلزل و زمينه فروپاشي آن را فراهم كنند كه يكي از مهم‌ترين آن جنگ رسانه‌اي عليه ايران با بهره‌گيري از شبكه‌هاي مختلف ماهواره‌اي و اينترنتي بود.

اهميت اين شبكه‌ها به‌گونه‌اي بود كه وقتي در روزهاي اوليه آشوب‌ها شبكه ماهواره‌اي ‌بي‌بي‌سي فارسي دچار اختلال مي‌شود،‌ آمريكايي‌ها يكي از كانال‌هاي ماهواره جاسوسي خود را به پخش بي‌بي‌سي فارسي اختصاص مي‌دهند يا اينكه شبكه تويتر را كه قرار بود براي تعميرات سالانه چند روزي تعطيل كنند با كمك مالي وزارت خارجه آمريكا فعال نگه داشته و مورد حمايت مستقيم سران آمريكا قرار مي‌گيرد به‌گونه‌اي كه به دليل نقش‌آفريني مؤثر آن در ادامه آشوب‌ها، اين شبكه نامزد دريافت جايزه مي‌شود و آشوب‌هاي پس از انتخابات ايران به «انقلاب تويتري» موسوم مي‌شود.

مقابله با جنگ رسانه‌اي دشمن اگرچه به دليل تفاوت معنادار توانمندي‌ها و قابليت‌هاي ما در مقابل تماميت توانمندي‌هاي غربي‌ها و مزدوران منطقه‌اي آنها دشوار بود، اما نگاهي به صحنه كنوني تقابل رسانه‌اي، نشان‌ مي‌دهد كه اين عرصه نيز همچون ديگر عرصه‌ها با بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و توانمندي‌ها قابل مهار است.

در همين زمينه اخبار واصله حاكي است كه برخي از پايگاه‌هاي اينترنتي ضد انقلاب نظير «بالاترين» كه تا پيش از اين به يكي از بازار‌مكاره‌هاي سازمان‌هاي جاسوسي غرب براي شايعه‌پراكني و فريب و تحريك و آشوبگري تبديل شده بود، اكنون به يكي از تورهاي اطلاعاتي ايران براي بازداشت فتنه‌گران و تحريك‌كنندگان آشوب تبديل شده است، به‌گونه‌اي كه حتي مسؤولان خود اين سايت به كاربران هشدار داده‌اند كه اين شبكه ديگر محيط امني براي سرويس‌دهي به آشوبگران نيست.

وضعيت كاربران شبكه تويتر نيز از اين شبكه بهتر نيست. اخيراً برخي از رسانه‌هاي غربي اعلام كرده‌اند كه دستگاه‌هاي امنيتي ايران با نفوذ در اين شبكه توانسته‌اند با رديابي پيام‌ها، بسياري از بازيگران داخلي و عوامل آشوب‌ها را دستگير و شبكه‌ را مختل كنند.

در مورد شبكه‌هاي ماهواره‌اي نيز ماهواره‌هاي «هات برد» و «نايل‌ ست» ناچار شده‌اند پخش برنامه‌هاي بي‌بي‌سي فارسي را متوقف كنند زيرا اختلالات الكترونيك منجر به وارد آمدن آسيب جدي به اين ماهواره‌ها شده و صاحبان آن براي مصون ماندن ديگر شبكه‌ها و سخت‌افزارهاي خود پخش بي‌بي‌سي فارسي را متوقف كرده‌اند، به‌گونه‌اي كه انگليسي‌ها براي ادامه پخش برنامه‌ها به ديگر ماهواره‌ها متوسل شده‌اند. اما نكته‌اي كه آمريكايي‌ها را نگران كرده، احتمال مختل شدن سيستم‌هاي راداري و ناوبري نظامي آنها در منطقه خاورميانه است.پدافند مؤثر در جنگ نرم، همچون جنگ سخت، اگرچه مستلزم تمهيد سخت‌افزارها و امكانات لازم براي مقابله با دشمن است اما به رغم كاستي‌‌هاي موجود تلاش خالصانه نيروهاي ولايتمدار سبب شده است كه به‌رغم كمي امكانات، هيبت پوشالي شبكه‌هاي عنكبوتي بيگانگان شكسته شده و بازي‌خوردگان و بازيگران ديگر مصونيت نداشته باشند، اگرچه غلبه نهايي در اين عرصه مستلزم عزم جدي مسؤولان در ايجاد مقدمات لازم و رفع برخي از محدوديت‌هاست.

* دنياي اقتصاد

روزنامه دنياي اقتصاد در سرمقاله روز خود با عنوان "انتظارات غيرواقعي از هدفمند كردن يارانه‌ها "به قلم علي سرزعيم آورده است:‏ بالاخره سياست هدفمند كردن يارانه‌ها كه سال‌ها به عنوان موضوع يكي از چالش‌هاي اقتصاد ايران مطرح بود، به شكل قانوني درآمد.

تا مدتي قبل ‌اين سياست، مطرود شناخته مي‌شد و توصيه بانك جهاني براي تضعيف اقتصاد‌ ايران تلقي مي‌شد؛ اما جالب ‌اينجا است كه ‌اينك در كانون توجه دولت قرار گرفته و مهم‌ترين دستور كار دولت براي سال‌هاي آتي قلمداد مي‌شود. به نظر مي‌رسد كه اقتصاددانان مورد اعتماد دولتمردان توانسته‌اند ضرورت ‌اين مساله را براي مسوولان امر به خوبي جا بيندازند كه آنها را به حركت در‌ اين سمت كشانده‌اند. از سخنان اخير آقاي احمدي‌نژاد مبني بر‌اينكه پس از چند سال از اجراي ‌اين طرح فقر و بيكاري در كشور به كلي ريشه‌كن خواهد شد، چنين برداشت مي‌شود كه ظاهرا اقتصاددانان مورد اعتماد دولت در‌اين مسير بيش از حد پيش رفته و انتظارات نابه‌جا از كاركرد‌ اين سياست ‌ايجاد نموده‌اند و بيم آن مي‌رود كه وقتي انتظارات غيرواقعي با دنياي سرد واقعي روبه‌رو شد، بي‌اعتمادي ديگري را به سياست‌هاي درست اصلاح ساختار ‌ايجاد كند. بنابراين همان‌گونه كه نمي‌توان از يك ابزار فيزيكي نظير چكش انتظار داشت كه كار پيچ گوشتي را انجام دهد، از سياست‌هاي اقتصادي نيز نمي‌توان انتظار داشت كه كاركرد ديگر سياست‌هاي اقتصادي را بر عهده گيرد.

سياست هدفمند كردن يارانه‌ها دو كاركرد خيلي مهم دارد: بهبود توزيع درآمد و اصلاح رفتار مصرف‌كننده. هر دو ‌اين امور در سطح خرد اتفاق خواهد افتاد و اساسا انعكاس فوق‌العاده و چشمگيري در سطح كلان نخواهند داشت. به عبارت ديگر كاملا اتفاق افتاده كه در يك اقتصاد مثل اقتصاد مكزيك در فاصله سال‌هاي 1994 تا 1995 اوضاع در سطح خرد در حالت مطلوب قرار داشت (قيمت‌ها آزاد و محدوديت تجاري بسيار كم بود و‌...) ولي عدم تعادل‌هاي جدي در سطح كلان وجود داشت (نظير كسري بودجه) و‌اين امر موجب شد تا كل اقتصاد به ورطه بحران فرو غلتد.‌اين مثال به معني آن است كه براي حل مشكلات كلان بايد سياست‌هاي كلان را به كار گرفت و براي حل مشكلات خرد از سياست‌هاي خرد.

سياست هدفمند كردن يارانه‌ها هر كاركردي داشته باشد قطعا تاثير انقلاب گونه در نرخ بيكاري و بازار كار نخواهد داشت. بهبود توزيع درآمد مي‌تواند تا حدودي فقر مطلق را كاهش دهد؛ اما بعيد است كه بتواند فقر را به طور كلي ريشه كن سازد. اساسا ريشه كن كردن فقر با رشد اقتصادي بالا ممكن مي‌گردد؛ كما ‌اينكه چين با چند دهه رشد اقتصادي بالا توانسته ركوردي تاريخي و جهاني در كاهش فقر‌ ايجاد كند؛ به ‌اين معنا كه هيچ‌گاه بشر در طول تاريخ چنين پديده‌اي را تجربه نكرده بود كه ميليون‌ها انسان ظرف چند دهه از فقر مطلق و شديد خارج شوند.‌ اينكه رشد اقتصادي بالا از چه طريق مهيا مي‌شود خود بحث جداگانه‌اي است كه ربط ناچيزي با هدفمند كردن يارانه‌ها و قضيه سوبسيد دادن دارد. در ادبيات موجود مربوط به رابطه نابرابري و رشد ‌اين سخن با احتياط مطرح است كه بهبود توزيع درآمد اگر بتواند موجب افزايش سرمايه انساني شود، مي‌تواند به رشد اقتصادي ياري رساند. ‌اين ديدگاه در مقابل ديدگاه ديگري كه مدعي است بهبود توزيع درآمد براي رشد زيانبار است، مطرح گرديده است. لذا در سطح نظري نيز‌اين ادعاي بزرگ كه بهبود توزيع درآمد در اثر هدفمند كردن يارانه‌ها بتواند چنين تبعات بزرگي در سطح كلان داشته باشد، ديده نمي‌شود. چهار سال اول دولت صرف افزايش هزينه‌هاي عمراني گرديد؛ با‌ اين اميد كه افزايش سرمايه‌گذاري دولتي رشد را به دنبال خواهد داشت و عملا اصلاح سياست‌هاي اقتصادي مهمي ‌ناديده گرفته شد يا در جهت عكس آن حركت شد.‌ اين نگراني وجود دارد كه هدفمند كردن يارانه‌ها چهار سال بعدي دولت را به كلي به خود اختصاص دهد و سياست‌هاي اصلاح ساختار مهم‌تر را باز هم به تعويق ‌اندازد. در حالي كه اقتصادهاي كشورهاي در حال توسعه و خصوصا كشورهاي عربي منطقه به سرعت در حال پيشرفت هستند،‌ اين غفلت‌ها معنايي جز عقب ماندگي و تشديد آن به دنبال نخواهد داشت. اميد است با توجه به‌اندازه با هر سياست، در جهت اصلاح سياست‌هاي اقتصادي حركت كنيم. به اميد آن روز.

* گسترش صنعت

روزنامه گسترش صنعت در سرمقاله خود با عنوان " " آورده است:‏ 4 سال از آن روزها مي‌گذرد ...

آن روزها كه از هر سو فشار براي توقف قطار سفرهاي استاني بالاگرفته بود، شايد حتي برخي دولتمردان هم كمي در اراده محكم انجام ‌اين سفرها ترديد به خود راه داده بودند.

عده‌اي از دور و نزديك و دوست و دشمن، ‌اين سفرها را بي‌فايده و تبليغاتي مي‌خواندند و آن روزها رهبر معظم انقلاب به‌عنوان مهم‌ترين حامي سفرهاي استاني دولت شناخته شد؛ چنانچه ‌ايشان در سخنراني دوم اسفندماه 84‌ اينچنين فرمودند: «سفرهاى استانى آقاى رئيس‌جمهوري و هيات دولت، جزو كارهاى خيلى خوب است. رفتن در ميان مردم و حرف‏ها را بى‏واسطه از زبان آنها شنيدن، خيلى در شكل بخشيدن به انگيزه‏هاى آن كسى كه كار متوجه به اوست، تاثير دارد.»

رهبر معظم انقلاب البته در آن بياناتشان ‌اين را هم افزودند:«‌اين خدمت‏رسانى‏ها - كه كارهاى نقد و نزديك و شبيه مُسكّن است - نبايد موجب شود كه شما را از كارهاى زيربنايى و اساسى باز بدارد؛ ما به هر دو كار احتياج داريم؛ نه بايد فقط چسبيد به كارهاى زيربنايى و از نيازهاى روزمره‏‌ مردم غافل شد – كه ‌اين بسيار چيز خطرناكى است - و نه برعكس درست است كه ما سرگرم شويم به كارهاى امداد و فورى و اضطرارى و از آن چيزهايى كه نگاه بلندمدت ما را اقتضا مى‏كند، غافل شويم.»

به هر صورت از آن روزها نزديك به چهار سال گذشته است و سفرهاي استاني به دور سوم كشيده شد تا رئيس‌جمهوري براي سومين باز ميهمان مردم خوزستان باشد.

اين سفرهاي استاني همچنان كه در روزهاي آرامش و بي‌جنجال موثر مي‌نمود، در روزهاي بحران نيز منفعت خاصي را عايد مردم و كشور نمود و ‌اين روزها نيز فوايد خاص خود را براي ملت بزرگوار‌ ايران و سازندگي‌ ايران اسلامي دارد.

اين روزها كه وقت خيلي ها به بيانيه‌نويسي و مصاحبه‌هاي جنجالي مي‌گذرد، سفري به استان خوزستان صورت گرفت كه عايدي‌اش براي مردم خون‌گرم ‌اين استان، اختصاص پنج هزار ميليارد ريال براي اجراي پروژه‌ها و امور فرهنگي استان است.

اين سفرها از لحظه ورود به استان، هنگام مواجهه رئيس‌جمهوري با جمعيت گسترده مردمي كه براي استقبال آمده‌اند و در ابراز محبت به مسوولان نظام از يكديگر سبقت مي‌گيرند تا لحظه پايان ‌اين سفر كه زمان ارائه گزارش رئيس‌جمهوري به مردم و خبرنگاران استاني است همه داراي بركات و منافع مختلف براي مردم و نظام جمهوري اسلامي است.

گواه ‌اين جمله حسادت‌ورزي‌هاي دشمنان مغرض در رسانه‌ها و سايت‌هاي زنجيره‌اي است كه تلاش مي‌كنند تا نفس‌نفس‌زنان دنبال رئيس‌جمهوري و هيات همراه بدوند و به اصطلاح خودشان مقابله كنند كه مثل هميشه ناكام مانده‌اند.

از جمله دستاوردهاي ‌اين سفر استاني تاسيس10 بازارچه خود اشتغالي زنان در‌ اين استان و همچنين اختصاص مبلغ 2400 ميليارد ريال تسهيلات به سرمايه‌گذاران بخش غيردولتي براي ‌ايجاد تاسيسات گردشگري و رفاهي و همچنين تسريع در احداث آزاد راه پل زال-انديمشك و محورهاي دهدز- ايذه- باغملك و صدور مجوز ‌ايجاد بازارچه مرزي در چزابه و بندر اروند‌كنار است كه‌ آينده روشني را براي آباداني خوزستان قهرمان نويد مي‌دهد.

در ‌اين سفر همچون دوره‌هاي قبلي، جلساتي با حضور صنعتگران و فعالان اقتصادي و نيز اعضاي كارگروه‌هاي تخصصي برگزار شد و فعالان اقتصادي به‌صورت رودر‌رو موضوعات مرتبط با كار خود را مطرح ساختند تا درباره حل مشكلات طرح‌ها تصميم‌گيري لازم صورت گيرد.

به هر روي‌ اين سفرها اگر چه حجم كار و فعاليت‌هاي ستاد دولت را به طرز چشمگيري افزايش داده است، اما از آنجا كه ثمره تصميمات ‌اين سفرها باعث خوشحالي مردم و اجراي بهتر پروژه‌ها مي‌شود، ‌اين حجم كار براي هيات دولت شيرين است.

‌سفرهاي استاني رئيس‌جمهوري و هيات دولت ضمن ‌ايجاد شتاب بيشتر در روند توسعه، فاصله بين مناطق محروم و برخوردار را كاهش داده و سعي دارد تا زنگار محروميت را از چهره استان‌هاي محروم بزدايد.

اكنون از حجم مخالفان سفرهاي استاني دولت به اندازه تعداد مخالفان مساله‌دار نظام بيشتر باقي نمانده است كه امروز سفرهاي استاني دولت جلوه‌اي براي تبليغ نظام اسلامي و نمايشگر ارادت دوجانبه بين مردم و مسوولان كشور است.

 

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۶ و ساعت 11:29 |
 

ایران


ديگه چه خبر؟


ارسال 16 پرونده متهمان روز عاشورا به دادگاه


■ خبر اول اين كه 16 پرونده متهمان روز عاشورا براي رسيدگي به دادگاه انقلاب اسلامي تهران ارسال شد. پايگاه اطلاع‌رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران گزارش داده: در يكي از اين پرونده‌ها طبق كيفرخواست صادره، براي متهم درخواست مجازات به اتهام محاربه شده است. اتهام 15 متهم ديگر اين پرونده‌ها، اجتماع و تباني عليه امنيت و فعاليت‌هاي تبليغي عليه نظام است. اين گزارش مي‌افزايد: در حال حاضر تمامي اين متهمان در زندان به سر مي‌برند و رسيدگي به اتهامات آنان، بزودي در دادگاه انقلاب اسلامي تهران آغاز خواهد شد.خبر ديگري نيز حاكي است پرونده 7‌تن از متهمان حوادث پس از انتخابات شامل عيسي سحرخيز، محمدرضا رجبي، داوود سليماني، آذر منصوري، مهدي محموديان، هادي عرب قبادي و اميرعلي آقاياري در پي رسيدگي و تكميل تحقيقات به دادگاه انقلاب اسلامي تهران ارسال شده است.


نقش امريكا در تروردانشمند ايراني


■ خبر ديگر اين كه يك پايگاه اينترنتي خبري – تحليلي امريكايي در مطلبي به بررسي نقش احتمالي امريكا در ترور دانشمند هسته‌اي ايران پرداخته و خواستار شفاف‌سازي اقدامات مخفي امريكا عليه ايران شده است. پايگاه اينترنتي «سالون» گزارش داده: فوريه سال 2007، گلن رينولدز، استاد حقوق دانشگاه تنسي امريكا از اين نظر حمايت كرد كه دولت امريكا «بايد روحانيون تندرو يا دانشمندان هسته‌اي ايران را به قتل برساند» به عبارت ديگر، دولت امريكا رهبران مذهبي و دانشمنداني را كه عليه منافع امريكا تلاش مي‌كنند، انتخاب كرده و به قتل برساند. اين گزارش مي‌افزايد: شواهد فراواني در دست است كه نشان مي دهد امريكا مخفيانه و به اشكال گوناگون از گروه‌هاي تندرويي كه پيشتر به عمليات وحشيانه تروريستي در ايران اقدام مي‌كردند، حمايت مي‌كند.


واكنش عربستان به انتقادات ايران از رياض


■ شنيديم كه وزير خارجه عربستان سعودي به سخنان رئيس جمهور كه طي آن از عملكرد آل‌سعود در يمن انتقاد كرده بود، واكنش نشان داده است. سعود الفيصل با فرافكني و بدون اشاره به درگيري‌هاي شديد نظامي ارتش سعودي در خاك يمن، مدعي شده كه ايران در امور داخلي يمن دخالت مي‌كند. اين در حالي است كه ارتش عربستان سعودي در جريان درگيري‌هاي اخير دولت يمن با جنبش شيعي الحوثي، مواضع اين جنبش را در شمال يمن بمباران كرده است.


چهارمين جلسه دادگاه تبعه ايراني در فرانسه باز هم بي‌نتيجه ماند


■ با خبر شديم كه دادگاه فرانسه با وجود حضور دادستان امريكايي در چهارمين جلسه دادگاه مجيد كاكاوند، تبعه ايراني، باز هم از اعلام نظر نهايي درخصوص وي خودداري كرده است. اين اقدام دادگاه فرانسه در حالي انجام مي‌شود كه براساس ادله ارائه شده به دادگاه فرانسه، اين تبعه ايراني هيچ گونه اقدامي مغاير با قوانين اتحاديه اروپا مرتكب نشده است و از 10 ماه قبل صرفاً به دنبال اعمال فشارهاي سياسي دولت امريكا در بازداشت غيرقانوني به سر مي‌برد.


ورود بهائیان به عرصه واردات دارو


■ خبر رسيده كه سرشاخه‌های بهائیان در ایران ارتباط‌گیری خود را برای دریافت کمک‌های مالي خارجی از سوی برخی کشورها و حامیان جهانی خود شدت بخشیده‌اند. این افراد درخواست ایجاد مونوپل برخی محصولات خارجی برای واردات به ایران را از سوی شرکت‌های خاص اروپایی و امریکایی داشته‌اند. گفته می‌شود یکی از این درخواست‌ها حضور در واردات دارویی بوده است.


حركت اوباما به سوي باتلاق


■ يك خبر ديگر اين كه جمعي از ايرانيان مقيم امريكا در اعتراض شديد نسبت به تصميم اخير اداره امنيت حمل و نقل امريكا مبني بر اعلام نام شهروندان ايراني در فهرست اتباع شماري از كشورهاي مورد ظن، خواستار ملغي كردن اين تصميم و عذرخواهي رسمي از شهروندان 14 كشور مسلمان اين فهرست شده‌اند.آنان در نامه‌اي خطاب به باراك اوباما، رئيس‌جمهور امريكا گفته‌اند: «چنان كه بر سلف تو رفت، فرصت از دست برود. سياست‌هاي امريكايي را همانگونه كه يك سال پيش وعده‌اش را مي‌دادي، تغيير بده. مسير كنوني امريكا بزودي تو را به باتلاقي فرو خواهد برد. انتخاب با تو است.»


حسينيان تقاضاي استعفاي خود را پس گرفت


■ دست آخر اين كه حجت‌الاسلام روح‌الله حسينيان، نماينده مردم تهران پس از ديدار با يك مقام بلندپايه، تقاضاي استعفاي خود از نمايندگي مجلس را پس گرفته است. حجت‌الاسلام حميد رسايي، نماينده مردم تهران در مجلس ضمن تأييد خبر استرداد تقاضاي استعفاي روح‌الله حسينيان از نمايندگي مجلس، گفته: طي يكي دو روز گذشته برخي از دوستان با وي صحبت كردند و گفتند كه حضورشان در مجلس تأثيرگذار و نقش‌آفرين بوده است. وي بر همين اساس در تبيين چرايي تقاضاي استعفاي حجت‌الاسلام روح‌الله حسينيان از نمايندگي مجلس تصريح كرده: اين تقاضا از باب امر به معروف و نهي از منكر بود كه نتايج خود را نيز در برداشت.


جمهوری


***شب پنجشنبه 25 دي ماه كانال يك تلويزيون جمهوري اسلامي در برنامه اي بسياري از مطالب اكبر گنجي عليه قرآن و امام زمان عليه السلام را با صداي خود او پخش كرد! بسيار عجيب است كه احمقي در آن طرف دنيا عليه اسلام و قرآن و امام زمان مزخرفاتي گفته و سيماي جمهوري اسلامي براي تاكيد بر صحت مطالب خود در داخل ! مطالب او را پخش مي كند اينها همان مزخرفاتي است كه سازمان صداوسيما با پارازيت انداختن تلاش مي كند مردم ماهواره دار آن را نبينند اما خودش آن را براي چند ده ميليون ايراني مسلمان پخش مي كند! لابد بايد به اينهمه تدبير آفرين گفت !


 


***امام جمعه مشهد گفت : تهاجم به كيان دين را از سوي هيچ جناح و جرياني حتي اگر طرفدار آن باشيم بر نمي تابيم . حجت الاسلام سيداحمد علم الهدي در خطبه هاي نماز جمعه افزود : توهيني كه رئيس دفتر رئيس جمهور با وجود داعيه دوستي ائمه (ع ) به انبيا اولوالعزم كرد از نظر ما در رده تهاجم به دين است . وي با اشاره به سخنان اسفنديار رحيم مشايي در جشنواره علوم پزشكي خوارزمي افزود : اصلا چه لزومي دارد كه در يك جشنواره پزشكي بحث مديريت انبيا مطرح شود آيا شما اين انبيا را مي شناسي اصلا ايشان چه كاره اند كه مديريت انبيا را تشخيص دهند وي با تاكيد بر اينكه مديرتر از حضرت نوح (ع ) نداريم افزود: حضرت نوح 950 سال براي نجات بشريت در رسالت خود استقامت كرد و اگر ايشان نبودند بشريت رو به انقراض مي رفت و مديريت حضرت نوح (ع ) بود كه انسان را از انقراض نجات داد. وي خطاب به رحيم مشائي گفت : بهتر است شما كمي قرآن بخواني آيا شما ميداني عيسي (ع ) چه كرده است كه از مديريت او ايراد مي گيرد مگر كارشناسي !


 


***يك نامزد سابق رياست جمهوري آمريكا گفت : زلزله هائيتي نتيجه معامله مردم آن كشور با شيطان بود! معامله اي كه آنان به اين ترتيب مي خواستند از دست فرانسوي ها نجات پيداكنند. به گزارش ايرنا « پت رابرتسون » در يك برنامه تلويزيوني ويژه تبليغ مسيحيت به نام « كلوپ 700 » گفت هائيتي پيش از اين در زير پاشنه پوتين سربازان فرانسه بود و ناپلئون سوم بر اين كشور حكم مي راند تا اينكه مردم هائيتي در يك جا جمع شده و پيماني را با شيطان بستند و به شيطان گفتند ما خدمتگزار تو مي شويم به شرطي كه تو هم ما را از دست فرانسويان آزاد كني . وي كه يك واعظ پروتستان 80 ساله طرفدار صهيونيسم است افزود : شيطان هم اين معامله را پذيرفت و هائيتي ها را از چنگ فرانسوي ها آزاد و آنان را خدمتگزار خود كرد و پس از آن بود كه مردم هائيتي طلسم شدند و به اين خاطر است كه حوادث يكي پس از ديگري برايشان رخ مي دهد. سخنگوي رئيس جمهور آمريكا در واكنش به سخنان رابرتسون گفت وي مثل ساعتي قديمي است كه تنظيمش بهم خورده است . رابرتسون چند سال قبل نيز گفته بود آريل شارون به اين دليل سكته كرده و همچنان در حالت كما است كه دچار جزاي الهي شده چرا كه او غزه را به فلسطيني ها بازگرداند.


کیهان


انكار امام زمان تازه ترين اعتراف فتنه سبز بهائيت (خبر ويژه)


همزمان با تظاهر باند عطاء... مهاجراني به «روشنفكري ديني»، يكي از اعضاي اين باند مجدداً منكر وجود امام زمان(عج) شد. اكبر گاف در مصاحبه با بي بي سي انگليس، باور مهدويت را برگرفته از مسيحيت خواند و گفت هيچ دليلي مبني بر وجود امام زمان]عج[ وجود ندارد.


وي همچنين در بخش ديگري از اين مصاحبه مدعي شد كه ائمه شيعه نه معصوم و نه واسطه فيضند، بلكه تنها، آدم هايي عالم و دانشمند بوده اند!


اين حامي موسوي پيش از اين هم، ضمن ادعاي اين كه «اثبات اين كه قرآن، سخن خدا است، ناممكن است»، گفته بود كه «قرآن، متني است كه بعدها به وسيله مسلمان ها، از تركيب چند گفتمان مختلف، ساخته شده است.»!


اين اظهارات در حالي مطرح شده است كه عطاء مهاجراني چند روز پيش در مصاحبه اي تاكيد كرد، فاصله ميان تيم وي با ميرحسين موسوي، فاصله ميان ابوذر و علي(ع) است!


البته سخناني از جنس مواضع گنجي، از سوي ديگر اعضاي اين گروه 5 نفره هم ابراز شده است، چنانچه، عبدالكريم سروش، در سال 86 در گفت وگو با مجله zemzem با ادعاي اين كه دريافت هاي پيامبر اكرم(ص) از وحي تجارب و درك هاي شخصي ايشان از الهامات بوده است، به طور واضحي برخلاف معتقدات واضح مسلمانان، ادعاي بشري بودن قرآن را مطرح كرد.


وي همچنين در خصوص عصمت پيامبر اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نيز شبهاتي وارد كرده بود. محسن كديور هم مدعي شده بود كه «عصمت در ميان آدميان منحصر به شخص پيامبر است» و ائمه فاقد عصمتند!


گفتني است درپي صدور بيانيه هاي 5 نفره((مهاجراني، سروش، كديور، عبدالعلي بازرگان و اكبر- گاف) مهاجراني اعلام كرد اين عده، اتاق فكر جنبش سبز هستند. در بيانيه مذكور كه شرح و تفسير بيانيه 17 موسوي محسوب مي شد، از جمهوري اسلامي به عنوان ولايت جائر ياد شده بود. ميرحسين موسوي به دلايل كاملا روشن هرگز حاضر نشده از تحركات 7 ماه اخير باند مذكور و دنباله هاي آنها در آمريكا و اروپا ابراز برائت كند بلكه اين طيف، سخنگويان وي در خارج از كشور محسوب مي شوند.


كيهان پيش از اين از نقش ويژه جريان انحرافي، استعماري و ضد شيعي بهائيت در فتنه سبز خبر داده بود و اخبار جديد صحت اين خبر را تأييد مي كند.


گفتني است براساس اخبار موثق، اكبر گنجي به عنوان كسي كه «جسارت حمله مستقيم به اعتقادات اسلامي و شيعي را دارد» از سوي مهاجراني و كديور در جمع 5 نفره مورد اشاره پذيرفته شده است. ضمن آن كه گنجي در دوران اصلاحات از روابط پنهان و رسوايي برخي سران مدعي اصلاحات نيز اطلاعاتي دارد كه به عنوان باج از آن استفاده مي كند. وي چند سال قبل از زندان براي سران مدعي اصلاحات پيغام داده بود كه اگر اخبار مربوط به او در روزنامه هاي وابسته به اصلاحات چاپ نشود، دست به افشاگري خواهد زد.


تاكيد بر مرزبندي با ساختارشكنان خاتمي را مسئله دار كرد! (خبر ويژه)


ترديد خاتمي در تداوم تندروي و ساختارشكني موسوي باعث ناراحتي و نگراني جريان هاي معاند شده است. گفته مي شود خاتمي در برخي ملاقات هاي خصوصي به سرزنش ميرحسين موسوي پرداخته و- نقل به مضمون - گفته است او با تندروي، اصلاح طلبان را در يك وضعيت بن بست قرار داد و باعث سوءظن مردم و حاكميت و هدر رفتن سرمايه اصلاحات شد. به همين دليل هم بود كه خاتمي در آخرين اظهارنظر علني در ديدار مجمع نمايندگان ادوار، رفتار ساختارشكنانه را تخطئه كرد.


سايت ضد انقلابي ايران گلوبال در همين زمينه نوشت: مواضع اخير مهندس موسوي و آقايان كروبي و خاتمي و ظاهرا خبر از تشابه نظري اين سه مي دهد اما با اندكي تامل معلوم مي شود اختلاف مشخصي وجود دارد. در بيانيه هاي موسوي و كروبي نشانه اي از عقب نشيني مقابل حاكميت به چشم نمي خورد و سقل ]ثقل![ رفتار آن دو، هشدار به حاكميت است اما موضع گيري خاتمي چنين نيست. از مجموع سخنان وي بويي از هشدار به حاكميت استشمام نمي شود.


اين پايگاه رسانه اي ضدانقلاب مقيم خارج اضافه كرد: موسوي و كروبي از تحركات روز عاشورا حمايت كردند، صرف نظر از پرداخت آقاي كروبي به مسئله ولايت فقيه كه محل مناقشه و سوال را از ايشان بازمي گذارد اما آقاي خاتمي با روحيه اي قابل انتظار زبان به شماتت سپرده است. آقاي خاتمي نمي دانم چرا اما به ياد خاطره اي تاريخي مي افتم كه حكايت از اعتدال شگرف شما! داشت در نوشتن آن مقاله معروف در روزنامه اطلاعات عليه مهندس بازرگان. راقم اين سطور با وجود ارادت، مدت هاست از خاتمي نااميد گشته است. شما براساس كدام معيار، ساختارشكني و ساختارشكنان را از حق زيست سياسي محروم مي دانيد. شما حق نداريد مرتكب تقسيم جامعه به ساختارشكن و ساختارنشكن شويد و بگوييد همه بايد جمهوري اسلامي را قبول داشته باشند؟ به همان اندازه كه به استحكام اقدام و افعال مهندس موسوي و حجت الاسلام كروبي يقين داشتيم و داريم و خواهيم داشت، به همين اندازه از سلابت ]صلابت![ شما نااميد بوده و هستيم و خواهيم بود.


اين اتاق فكر از حقارت اپوزيسيون حكايت مي كند (خبر ويژه)


صدور يك بيانيه سياسي توسط شماري از عناصر شبه اصلاح طلب فراري به جاي آن ضعف ها و بن بست هاي نهفته در بيانيه 17ميرحسين موسوي را بپوشاند، خود به عاملي براي تنش و سوءتفاهم بيشتر در ميان محافل ضدانقلاب تبديل شده. اين تنش زماني رو به شدت گذاشت كه عطاء ا... مهاجراني (يكي از 5 امضاكننده بيانيه مذكور) در توضيح بيانيه تصريح كرد هسته 5 نفره امضاكننده نامه، اتاق فكر (در واقع راس و هدايت كننده) جنبش سبز است.


در پي اين اظهارات مهاجراني، برخي محافل ضدانقلاب تصريح كردند خيالپردازي نامبرده به علت اين است كه يك «هخا»ي تازه پا بر عرصه گذاشته است. اما اين تنها واكنش اعتراضي توأم با تمسخر نبود بلكه برخي محافل ضدانقلابي پا را فراتر گذاشته و اعلام كردند مهاجراني و تيم وي دچار مشكل خود بزرگ بيني و كوچك بيني و تحقير ديگران است.


يك روانشناس ضدانقلاب در اين زمينه در سايت ايران گلوبال نوشت: «هر متني يك جنبه خبري و اطلاعاتي» دارد و يك «پيام احساسي يا ارتباطي» كه در آن متن نهفته است. آقاي مهاجراني در مصاحبه خود با توجيه و تفسير سعي مي كند خواست واقعي بيانيه و تبديل خويش به رهبران و متفكران اصلي جنبش سبز خارج از كشور را بپوشاند اما مركب خود و گروه خويش را لو مي دهد. نمونه هاي متعددي از اين تناقض و گرايش قوي خودبزرگي در مصاحبه وي وجود دارد مخصوصاً آنجا كه از تيم خود به عنوان اتاق فكر جنبش ياد مي كند و به مقام دهي به خود و خود باد كردن مي پردازد. اين حالت خود بزرگ بيني تنها به خاطر معضلات حل نشده نارسيستي نيست بلكه ناشي از حالت متقابل جنبش خارج از كشور هم هست كه با خود كم بيني اجازه خود بزرگ بيني ديگران را مي دهند. گرفتاري جنبش، گره حقارت و خودكم بيني است.


وي اضافه مي كند: صدمات ماجرا اين است كه كساني چون آقاي مهاجراني در شرايط تراژيك قحط الرجال، دچار اين توهم مي شود كه گويي متفكر و اتفاق فكر جنبش هستند و بقيه عمله هاي خواست آنها. گويي آنها پدرند و ما كودك. ... يكي مثل آقاي مخمل باف پيدا مي شود كه خود را نماينده جنبش سبز درون و در پيوند با رهبري و نيز نماينده جنبش خارج از كشور حساب كند و در تلويزيون ها از «اعتصابات عمومي و گسترده» قريب الوقوعي اطلاع دهد كه گويي ايشان دقيقاً از آنها اطلاع دارد. اعتصابات گسترده اي كه طبيعتاً صورت نمي گيرند و هيچ كس نيست كه سؤال كند آيا اين سخنان نادرست به ضرر جنبش نيست؟


هوشياري قاضي و ناكامي متخلف (خبر ويژه)


با هوشياري قاضي پرونده تلاشهاي صورت گرفته براي مختومه كردن پرونده يك مدير متخلف ناكام ماند.


پس از درج خبري در كيهان درباره فعاليت موسسه غيرقانوني آكادمي نخبگان به مديريت «محسن-ص» كه نسخه جديد و پيچيده اي از دانشگاه منحله «هاوايي» بود، دور جديدي از تلاشهاي اين پرفسور خودخوانده با هدف مختومه كردن پرونده و فرار از مجازات قانوني با حمايت پيدا و پنهان برخي مقامات قضايي و اجرايي آغاز شد.


وي از چند سال قبل با وعده اعطاي مدارك تحصيلي دانشگاهي، تعداد قابل توجهي از جوانان را فريب داده و در قبال دريافت مبالغ هنگفت آنان را تحت عنوان «دانشجو» جذب كرده بود كه در پي شكايت وزارت علوم، موسسه جعلي وي تعطيل و پرونده به مراجع قضايي ارجاع شد.


اخيرا محسن-ص با استناد به مكاتباتي غيرواقعي و دروغين توانسته بود رضايت وزارت را براي انصراف از شكايت جلب كند. اما هوشياري «قاضي منصوري» بازپرس شعبه نهم دادسراي كاركنان دولت تلاش وي را ناكام گذاشت. اين در حالي است كه در حال حاضر نزديك به يكصد جوان دانشجو و خانواده هايشان از اقدامات «محسن- ص» متضرر شده و علاوه بر مبالغ كلاني كه از آنان دريافت شده، سال هاي ارزشمند عمر خود را نيز از دست رفته مي بينند. شايان ذكر است برابر ماده واحده قانون مجازات اخلال در امر آموزش عالي، مصداق عنوان مجرمانه «كلاهبرداري» است كه از جرايم غيرقابل گذشت مي باشد. همچنين گفتني است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز چند ماه قبل مجوز موسسه فرهنگي چند منظوره به مديريت «محسن- ص» را به دليل تخلفات عديده لغو كرده است.


سرنخ هاي تازه از نقش موساد در ترور شهيد علي محمدي (خبر ويژه)


سايت وزارت خارجه رژيم صهيونيستي به نقل از برخي مطبوعات اين رژيم اذعان كرد دكتر مسعود علي محمدي دانشمند هسته اي و استاد دانشگاه ايران (كه به شكل وحشيانه اي در مقابل خانه خود در تهران ترور شد) براي محافل اسرائيلي شناخته شده بود. اين اذعان در حالي است كه پيش از اين محافل صهيونيستي و ضد انقلابي براي انكار نقش دستگاه هاي اطلاعاتي صهيونيستي و آمريكا در ترور شهيد دكتر علي محمدي ادعا مي كردند وي فرد گمنامي بوده و اهميت ترور را نداشته است.


بنا به گزارش سايت همدمي به نقل از روزنامه هايي چون معاريو و هاآرتص، دكتر علي محمدي به واسطه حضور در همايش هاي علمي بين المللي براي اسرائيلي ها ]كه در پوشش پژوهشگر در اين محافل علمي شركت مي كنند[ شناخته شده بود. اين روزنامه ها، از يكسو اذعان كردند كه دكتر علي محمدي در همايش هاي مذكور كم حرفي پيشه مي كرد- كه علي القاعده اين رازداري براي صهيونيست ها گران تمام شده- اما از طرف ديگر براي گم كردن رد پاي سازمان موساد تلاش كردند به تحريف چهره اسلامي و انقلابي و ميهن دوست شهيد علي محمدي بپردازند، شيوه اي كه صهيونيست ها براي تخريب وجهه دشمنان تسليم ناپذير خود در پيش مي گيرند و مي كوشند انگ همراهي به وي بچسبانند.


منوشه امير صهيونيست فراري و در استخدام راديو اسرائيل در ادامه همين روند مدعي شد ترور دكتر علي محمدي كار دولت ايران بوده است. سايت هايي چون راديو فردا، راديو زمانه، جرس و... نيز در مصاحبه هاي ساختگي ذيل عنوان «يك دانشجوي كلاس علي محمدي» (بدون ذكر نام) تلاش كردند به اين ترور، شكل وشمايل درگيري داخلي و انتخاباتي بدهند كه بيش از هر سند و قرينه ديگري اهداف و عاملان ترور مذبوحانه وسبعانه اخير را نشان مي دهد.


در اين ميان جاودان نفر از همكاران راديو و وزارت خارجه رژيم صهيونيستي طي مقاله اي در گاردين تصريح كرد «ترور دكتر علي محمدي بخشي از نبرد سرويس هاي اطلاعاتي غربي با جمهوري اسلامي به ويژه در زمينه برنامه هسته اي و مذاكرات مربوط به آن است.»


نكته جالب در پس همه اين تحليل ها، تقلاي چند روز اخير احمد شيرزاد (عضو بدنام فراكسيون مشاركت در مجلس ششم) است كه با مقالات و مصاحبه هاي مختلف بارسانه هاي ضد انقلابي و خارجه تلاش كرده ترور شهيد علي محمدي را به اختلافات داخلي ربط دهد و در عين حال خود را دوست اين شهيد مظلوم جا بزند.


وي همان شخصي است كه از پشت تريبون مجلس ششم به اتهام پراكني عليه برنامه هسته اي كشورمان پرداخت و مدعي شد جمهوري اسلامي درباره برنامه هسته اي خود 19 سال به دنيا دروغ گفته اما اكنون دم خروس بيرون افتاده است. اين اظهارات با اعتراض شديد مهدي كروبي رئيس وقت مجلس مواجه شد. به نظر مي رسد تحقيق از اين مهره بدنام، سرنخ هايي از ترور شهيد علي محمدي را به دست بدهد.


قدس


دادکان: من زنده ام


شبکه ايران- پيامک هدف داري عصر ديروز براي برخي مشترکين همراه اول فرستاده شد مبني بر اين که دکتر محمد دادکان رئيس سابق فدراسيون فوتبال به طور ناگهاني دار فاني را وداع گفت! در حالي که محمد دادکان گفت: من زنده ام و براي شايعه سازان متاسفم.


توصيه پدرانه ملک عبدا... به بشار اسد درباره رابطه با ايران


تابناک- خبرگزاري رسمي عربستان (واس) با اشاره به ديدار عبدا... و اسد نوشت: عبدا... از بشار اسد انتظار دارد که حد و مرز روابط ايران و سوريه را نگه دارد و خود را بيشتر در جهان عرب ذوب کند. همچنين جايگاه حزب ا... در سوريه را مشخص کند و به اين ترتيب حد و مرزها رعايت شود.روزنامه هاي عربستان، مدت سفر بشار اسد به عربستان را «چند روز» اعلام کرده اند که بيانگر اين است که عربستان براي رئيس جمهور سوريه برنامه ريزي ويژه اي تدارک ديده است!


ناگفته هاي صفري از ديدار پوتين با رهبر انقلاب


تابناک- مهدي صفري، سفير ايران در لندن و نماينده ويژه کشورمان در مذاکرات رژيم حقوقي درياي خزر که در زمان فروپاشي شوروي سفير ايران در روسيه بود، در مصاحبه اي درباره ايران و روسيه گفت: وقتي رئيس مجلس روسيه به ايران آمد، خدمت رهبر انقلاب هم رسيد. آقا توضيحات و تشريحاتي از شرايط روسيه داشتند. پس از ديدار او مي گفت: «انگار رهبر شما در خيابانهاي مسکو راه رفته و با همه چيز از نزديک آشناست! » مي گفت: «ايشان اوضاع ما را خوب شناخته اند.» آقا درباره نفوذ غرب و... مطالبي را تذکر دادند. آقاي پوتين هم که اين دفعه به ايران آمد، آقا اين تذکرات را دادند. ظاهراً آقا درباره کتاب جنگ و صلح تولستوي صحبتي کرده بودند. درست پس از ديدار پوتين با آقا بود که روسيه سوخت نيروگاه اتمي را فرستاد. مطالبي که آقا گفتند، اعتمادسازي کرد. البته تا وقتي به ديدار ايشان نيامده اند، تصويري از يک رهبر مذهبي در ذهن دارند، اما بعد درمي يابند که اين بعد مذهبي چگونه با سياست و هوشمندي درآميخته است.


واکنش زاکاني به اقدام نشريه همت


ايسنا- علي رضا زاکاني دبيرکل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي در نشست سياسي اين تشکل در پاسخ به پرسشي گفت: روز گذشته نشريه اي تعطيل شد که عکس بسيار زشتي را تحت عنوان ياران هاشمي منتشر کرده بود، مي خواهم بگويم جرياني وجود دارد که افراط پيشه مي کند براي اينکه از آب گل آلود ماهي بگيرد، ما نبايد در دام آن بيفتيم.


رهبري نيز تأکيد کردند حق تهمت زدن نداريم، بنابراين بحثهايي که درباره آقاي هاشمي وجود دارد نيز نبايد از حد اعتدال خارج شود. ايشان پيش از انتخابات محور تفاهم برخي عناصر قرار گرفت، اما پس از انتخابات انتظاري از ايشان مي رفت که رخ نداد و آنچه ما اکنون مي خواهيم بازگشت است.


رابطه خانوادگي حداد عادل با استاد ترور شده


شبکه خبر دانشجو- غلامعلي حداد عادل، رئيس کميسيون فرهنگي مجلس پس از مراسم به خاکسپاري پيکر شهيد علي محمدي در امامزاده علي اکبر چيذر در جمع خبرنگاران گفت: من اين شهيد را مي شناختم و روابط خانوادگي با او داشتم و يکي از فرزندانم از شاگردان وي بود.


برادر رهنورد آزاد شد


عصرايران- شاهپور کاظمي، برادر زهرا رهنورد که دوهفته گذشته را دربند 209 زندان اوين به سر برده بود، پنجشنبه شب آزاد شد.شاهپور کاظمي، پيش از اين و در پي دستگيري هاي پس از انتخابات به مدت پنج ماه در بازداشت بسر برد و در دادگاه بدوي به يک سال حبس تعزيري محکوم شد.


ارزيابي ابوطالب از مجري مناظره هاي جديد


فردا- سعيد ابوطالب، نماينده اصولگراي مجلس هفتم برنامه تلويزيوني«روبه فردا» را هر چند دير هنگام، ولي يک رخداد خوب مي داند.وي همچنين مي گويد: وحيد يامين پور مجري برنامه« روبه فردا»، انسان باسوادي است، ولي اگر نتواند بي طرفي خود را اثبات کند، برنامه تأثير واقعي خود را از دست مي دهد. بالاخره هر کس گرايش سياسي خاص خودش را دارد ولي اين گرايش نبايد دخالتي در اجرا داشته باشد.


حسينيان استعفايش را پس گرفت


فارس- روح ا... حسينيان نماينده مردم تهران روز گذشته پس از ديدار با يک مقام بلندپايه، تقاضاي استعفاي خود از نمايندگي مجلس را پس گرفت.


مرتضي حيدري، تکذيب کرد


الف- مرتضي حيدري مجبور شد تا يک بار ديگر به شايعه اي که درباره او به وجود آمده، پاسخ دهد .


پيشتربرخي سايتهاي خبري اعلام کرده بودند: محمدرضا حيدري کنسول سابق ايران در نروژ که خودش مدعي است به خاطر اعتراض به مسائل اخير، استعفا داده و قصد دارد در نروژ بماند، برادر مرتضي حيدري مجري تلويزيون است .در پي تشديد شدن اين شايعه، مرتضي حيدري در بخش خبري «بيست و سي» اين شايعه را تکذيب کرد و گفت: من يک برادر دارم که او نيز در خارج از ايران نيست بلکه در تهران زندگي مي کند. ايشان ديپلمات هم نيست بلکه شغل آزاد دارد و کارش فروش وسايل سنگين و راهسازي است.


بقايي: روابط فرهنگي ايران و انگليس قطع مي شود


فارس- حميد بقايي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور گفت: در صورت تعلل انگليسي ها در آوردن منشور کوروش براي برپايي نمايشگاه تاريخي احتمال قطع تمام روابط فرهنگي دو کشور جدي است.

+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۶ و ساعت 11:27 |
ساخت خط اول قطار شهـري قم امـروز با حضـور رئيـس مجلس شوراي اسـلامي آغـاز شد.
اين خط به طول 13 و نيم کليومتر از ميدان حضرت معصـومه واقع در خيابان امامزاده ابراهيم (نيروي هوايي) تا جمـکران ايجاد مي شود.
خط اول قطار شهري قم 16 ايستگاه خواهد داشت و با 940 ميليارد تومان برآورد اوليه در مدت 5 سال ساخته مي شود.
ساخت پل غير هم سطح قائم واقع در طرح حرم تا حرم به طول 215 متر و خيابان هاي شهيدان محمود نژاد و مفتح شمالي حد فاصل بلوار جمهوري و 30 متري قـائم و بلوار عطاران تا 30 متري قائم به طول يک و نيم کيلومتر و عرض30 متر با اعتبـاري حـدود 20 ميليارد تومان از ديگر طرح هايي بود که ساخت آنها آغـاز شـد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي در جمع مسئولان شرکت کننده در مراسم آغاز اين طرح ها ، نگاه دراز مـدت مسئولان در برنامه ريزي ها و تحرک بيشتر و استمرار در اجراي طرح هاي توسعه قم را ضروري دانست.
لاريجاني با اشاره به اينکه در طرح قطار شهري هم انتظار مردم متوقف نشدن اجراي طرح است بر توجه و حمايت مجلس در تأمين منابع مورد نياز اين طرح تأکيد کرد.
وي توجه دولت و مجلس و همگرايي مسئولان استان را فرصتي مغتنم براي تحرک بيشتر و سريعتر به سمت توسعه استان دانست و گفت: همه بايد کمک کنند تا مردم احساس خوبي درباره توسعه قم پيدا کنند.
رئيس مجلس همچنين بر نگاه ملي برنامه ريزان به قم تأکيد کرد و افزود: توجه به قم ، توجه به مصالح ملي است.
موسي پور استاندار هم در اين مراسم گفت: قم در کوتاه و ميان مدت نيازمند 60 کيلومتر خطوط ريلي است که با اجراي مونوريل و مترو 20 کيلومتر آن تأمين مي شود.
+ نوشته شده توسط آذری در ۸۸/۱۰/۲۵ و ساعت 15:39 |